Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Moja kawa niestety nie kwitnie, nie wiem co jest tego przyczyną. W ogóle o jakiej porze kawa powinna kwitnąć?, kilka lat temu zakwitła i wydała owoce, ale szczerze mówiąc nie pamiętam o jakiej porze.

Obrazek
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Co dolega kawie? Zraszam ją wieczorem dwa lub jeden raz w tygodniu, podlewam dosyć obficie,
stoi w temp.ok.22 stopni i ma ok.48% wilgotności powierza, stoi na parapecie wschodnim(bez nasłonecznienia), nie nawoże, jest dość ciasno posadzona.
Obrazek

Obrazek
Oto cały wygląd kawy
Obrazek
A to znów zdjęcie dotyczące co jej dolega
Obrazek

[img]http://
images68.fotosik.pl/366/3c9276195e139536m.jpg[/img]


Obrazek

A oto jak ciasno jest posadzona

Obrazek

Obrazek

-- 14 lis 2014, o 18:18 --

proszę o odpowiedz norberta76
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja bym sugerował jednak za niedoborem mikro lub makro. Zastanawiałem się nad grzejnikiem, który mógłby wysuszać liście. Ale zwracam uwagę na te zabarwione dwa liście. Są one mniej intensywnie zielone. Kawy rosną po kilka w doniczce. Są raczej żarłoczne rośliny i wymagające co do mikroelementów. Przesadzać na razie nie ma co, bo wiadomo trochę późno, ale na wiosnę pomyśl o tym. Ja bym proponował nawożenie dolistne nawet 2x/tydzień florovitem. Jeśli stoi na parapecie nad grzejnikiem warto powiesić jakiś wilgotny ręcznik i obserwować. Liście te raczej odpadną. :roll:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A ja gdzieś czytałem, że żółknięcie liści powoduje ciasne posadzenie lub za mała doniczka.
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ciasna doniczka to jest czynnik pośredni. Czynnikiem bezpośrednim w ciasnej doniczce jest np: zbyt częste wysychanie podłoża, niedobór składników mineralnych (konkurencja), nieprawidłowy rozwój korzeni (ściśnięta bryła, zaplątane korzenie etc), zbyt mała objętość substancji organicznej względem korzeni.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
BabciaNinja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 gru 2014, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam!
Jako że debiutuje na tym Forum, proszę o wyrozumiałość:) Nie znam się na ogrodnictwie i niczego szczególnego nie hoduję, ale mam sporo roślin, które rosną jak szalone, po prostu coś u mnie w domu im sprzyja. A właściwie we wszystkich mieszkaniach, przez które przeszły przez kilkanaście lat:) W każdym razie w lecie wydarzyło się coś niesamowitego, moje drzewko kawowe zakwitło! Mam je jakieś 12-13 lat, prezent urodzinowy, od małej sadzonki wyrosło wielkie drzewo które ma ponad 1 m wysokości! nie wierzyłam, ze kiedykolwiek zakwitnie! Kwiatków było tylko kilka i tylko z jednego zawiązał się owoc... jeden...:) No i co ja mam z nim zrobić?! Czy mam czekać aż jakoś dojrzeje? czy z jednej takiej kulki jest jedno ziarenko? czy da się z tego uzyskać nasiono do sadzenia?! całkiem zgłupiałam, bo nie spodziewałam się:) W każdym razie radochę mam z tego wielką:)

Pozdrawiam!


Obrazek
Awatar użytkownika
Pati2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 gru 2014, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A moja kawa chyba mnie nie lubi :(
Obrazek Obrazek Obrazek
Jak ją dostałam wyglądała tak jak na 1 zdjęciu,chciałam ja odratować ale coś mi nie wychodzi i zostało z niej tyle co na 2 pozostałych zdjęciach.Z tego co wyczytalam na forum była przelana i chyba ja ją "doprawiłam" jeszcze. ;:223
Przesadziłam,wywaliłam te suche łodygi i zobaczę.może jeszcze mi sie uda.
BabciaNinja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 gru 2014, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Daj jej jeszcze szansę, może się odbuduje, moja przeszła jedna katastrofę z przesuszenia (pojechałam na wakacje, ktoś nie podlał...) ale potem odżyla w stan byl ciężki... Ja podlewam nie zaczęsto, ale obficie. A liście czasem spadają, ale ciągle wypuszcza nowe górą.
Awatar użytkownika
Pati2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 gru 2014, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Moja nawet jak wypusciła nowe listki to zaraz brazowiały.Dam jej szanse.Bardzo bym chciała,żeby się odbudowała.Dlatego przesadziłam i będe mniej podlewac.

Nie cytujemy bezpośrednio poprzedzających wypowiedzi, gdyż nie ma to większego sensu, cytat usunąłem/norbert76
akuku_wapno
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 lis 2014, o 00:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kawa, plamy na liściach, usychanie

Post »

Witam, dostałem w prezencie drzewko kawę arabską i odkąd jest u mnie w domu, zaczęła zrzucać liście. Na poczatku stała na parapecie i wtedy liście przestały się "szklić" i pojawiły się brązowe plamy, a następnie usychały. Wyczytałem, że moze być to spowodowane bezpośrednim słońcem, więc przestawiłem kawę w ciemniejsze, mniej nasłonecznione miejsce i niby przestała zrzucać, lecz są jeszcze brązowe plamy. Chciałbym prosić o poradę w jaki sposób chodować owe drzewko kawy i co robić aby liście wróciły do pierwotnego stanu.
Kawa rośnie w doniczce w jakiej została zakupiona (zdj4), może należy ją przesadzić do większej? Jeśli tak to prosiłbym o poradę w sprawie ziemii.

Kawa ma mokre liście, bo zdj robiłem chwilę po zraszaniu ją wodą.

http://i.imgur.com/sSNFOjd.jpg
http://i.imgur.com/x9Mt2qY.jpg
http://i.imgur.com/vXGDGMo.jpg
http://i.imgur.com/3xjz2sR.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa, brązowe plamy na liściach, usychanie

Post »

Witaj :)

Zerknij proszę do głównego wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... hilit=kawa , może tam szybciej znajdziesz odpowiedź. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
saints71
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 lis 2009, o 12:15

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie,

Ponieważ mało kto wrzuca zdjęcia dojrzewającej kawy, to dorzucę swoją. Obecnie 1,3m i zastanawiam się czy ją nie przyciąć. Zakwitła po 4 latach w początkiem czerwca. Owoców sztuk pięć. Uprawa ogranicza się do podlewania. Przesadzana co 2 lata. W zimie nie odpoczywa, ponieważ w salonie palę cały czas w kominku i ma czasem 30 stopni i nic sobie z tego nie robi. Listków zrzuciła może parę sztuk. Podlewana niewiele mniej niż w lecie, ale nie nawożona. W lecie nawożona jak sobie przypomnę. :D Generalnie nie rozpieszczam ją.
Z mojego doświadczenia w pigułce:
Liście schną na końcach - za mało wody.
Liście brązowieją i schną w środku lub boku liścia - za dużo wody, przelana.
Liście jasne i coraz bledsze - za dużo światła, odsunąć od okna w kąt.
Kiedy podlewać łatwo wyczuć, jeżeli obserwuje się liście. Lekko opuszcza przy braku wody. Jeden rzut oka i z daleka wiadomo kiedy chce pić.

Szkodników nie miałem. Przędziorki lubią bananowca, ale kawy obok nie ruszają, czyli to nie koneserki. :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja też pokaże swoją, :) niestety zdjęcie kiepskiej jakości. :(

Obrazek
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”