Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: moja roślina-problemy z uprawą

Post »

witam,sprobuje przesadzic do większej doniczki jutro i troche mniej podlewac
Kinia34
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: moja roślina-problemy z uprawą

Post »

A ja mam odmienne zdanie. :wink: Kawę uprawiam i posiadam duże drzewko w domu. Powodem plam na liściach czyli brązowienia i usychania na brzegach jest chłód. To roslina ciepłolubna i jeśli w pomieszczeniu jest chłodno,to zawsze tak będzie reagować + zacznie zrzucać nawet zielone liście. Widocznie kawa stała przy otwartym oknie lub na balkonie i teraz odchorowuje.
Zalecam podlanie ją fusami kawy, tej co pijesz o poranku :) .
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czemu z Nią nic się nie dzieje ? Podlewam kawę, się staram a ona nie rośnie. Stoi w cieplym .Ma czarne liście. Proszę o jakieś rady bo zbytnio się nie znam a kawa jest ponoć trudna w uprawie
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ziemia nadaje się do wymiany. I chyba za rzadko podlewasz plus jakie ma stanowisko? Nie stoi gdzieś w pobliżu grzejnika?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Słuchajcie a mogę ją teraz przesadzić ,że o to mi chodzi czy jej nie zaszkodzi ten zabieg bo jest zima prawie i stoi na parapecie nad grzejnikiem piasek żwirek i kwaśna ziemię trzeba kupić albo jakąś mieszankę ,co proponowaliście.
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak, można przesadzić.
Z tymże jeśli trzymasz bezpośrednio nad grzejnikiem to też ma wpływ na obsychanie końcówek liści.
Doniczkę postaw na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem, a na grzejnik powieś nawilżacz napełniony wodą. Dodatkowo codziennie spryskiwaj roślinę.
Postaraj się też dostosować podlewanie do panujących warunków, żeby ziemia za bardzo nie wysychała - latem podlewasz obficie, a w okresie jesienno-zimowym podlewasz wtedy, kiedy ziemia zaczyna delikatnie przesychać.
Edit jak masz twardą wodę, to albo podlewaj odstaną albo wstępnie przegotowaną - nigdy prosto z kranu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A co sądzicie o dokwaszaniu kawy bo kupiłam zakwaszacz?Mogę podlać zakwaszaczem,nic Jej nie będzie?
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli podłoże masz o pH 5,5 - 6,5, to nie ma takiej potrzeby gdyż kawa lubi właśnie takie lekko kwaśne podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

kinia34 pisze:Czemu z Nią nic się nie dzieje ? Podlewam kawę, się staram a ona nie rośnie. Stoi w cieplym .Ma czarne liście. Proszę o jakieś rady bo zbytnio się nie znam a kawa jest ponoć trudna w uprawie
Obrazek
W przypadku Twojej kawy trudno bardziej zaszkodzić. Przesadzenie może tylko pomóc. Powiem Ci co lubi kawa, lubi mianowicie być nawożona,nawozem dla kwaśnolubnych. Ja robię to minimalną dawką co tydzień, przy każdym podlewaniu. Zdejmij doniczkę z nad grzejnika i postaw w chłodnym miejscu, ostatecznie na podłodze przy drzwiach balkonowych. Zimą lubi mieć chłodno, ale widno. Nie lubi przeciągów,więc odstaw na czas otwierania balkonu.
ania1590
Awatar użytkownika
marzar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 sty 2017, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice / Psary
Kontakt:

Re: Problemy z kawą

Post »

Witam, też mam pewien problem z kawą. Otrzymałem ziarenka kawy od przedstawiciela handlowego. Z 6 ziarenek wykiełkowały dwa (zasadzone zgodnie z dołączoną instrukcją w ziemi która też była dołączona). Kawa zasadzona 2.09.2016, po 8 tygodniach wykiełkowała. Rośnie mega wolno, ale rośnie. Natomiast zauważyłem dwa dni temu że jedna z dwóch sadzonek które przeżyły zaczyna umierać... powinienem je przesadzić, zasilić? Sadzonki trzymam w małej szklarence na parapecie, obie podlewam odrobiną wody codziennie bo ziemia tak szybko wysycha. Sadzonki wyglądają tak:


Obrazek

Obrazek


Obrazek

Jakieś sugestie co się dzieje ?


Obrazek
amator
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czasami tak się dzieje, rzadko kiedy masz 100% wschodu, czasami słabsze siewki giną. Pryskałeś preparatem grzybobójczym przy sadzeniu? Jeśli nie to dobrze dokonać oprysku, żeby nie załapało jakieś choroby grzybowej. Inna sprawa, że ta pora roku nie jest najlepsza do siania - za mało światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
marzar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 sty 2017, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice / Psary
Kontakt:

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nigdy nie pryskałem żadnym preparatem ich, więc to zrobię. Ok, więc może przeżyje jakaś kawa, :) dzięki za odpowiedź.
amator
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja kupiłam chyba kawę chorą na coś, bo ciągle zrzuca czarne liście albo ma zbyt gorąco.
Obrazek
Kinia34
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”