Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Brodaty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lip 2021, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Parapet jest jasny, ale słoneczny dopiero późnym po południu gdy zachodzi słońce, do południa nie ma bezpośredniego słońca.
Trudno mi ocenić czy ta ziemia jest sucha, w wielkości to są włókna kokosowe, po 2 dniach wydaje się sucha.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Po południu czyli mniej więcej od której godziny pada słońce?
Wg mnie to są zmiany wskazujące na nieprawidłową gospodarkę wodną.
Odetnij te liście ze zmianami i zmień system podlewania. W okresie wegetacji podlewaj większą ilością wody, jak nie wiesz kiedy podlać to albo organoleptycznie czyli wsadzasz za każdym razem palec do doniczki na głębokość z 2 - 3 cm i jeśli do niej będzie sucho, wtedy podlewasz. Opcja druga, zainwestuj w wilgotnościomierz. Dzięki niemu za jakiś czas sam będziesz wiedzieć kiedy podlać.

Jeszcze pozostaje kwestia nawożenia, co 2 tygodnie w okresie wiosna - koniec września co 2 tygodnie mineralnym nawozem do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Brodaty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lip 2021, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

około 16 do zachodu.
Niestety liści pójdzie dużo co mnie mocno irytuje, bo lubię tego kwiata, będe go teraz częściej podlewał.
Kupiłem nawóz florovit do roślin zielonych, wczoraj pierwsza dawka, oby to pomogło
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dzień dobry, mam prawdopodobnie wciornastki na Filodendronie podwójnie pierzastym. Roślinę odseparowałam, zrobiłam prysznic. Chcę kupić skuteczny środek, żeby się ich pozbyć na dobre. Czy ten preparat że zdjęcia będzie odpowiedni? W opisie jest podane, że m.in. na wciornastki tytoniowe i wciornastek Grochowiec. Czy na inne wciornastki też zadziała, konkretnie na te które zaatakowały moją roślinę?
Pozdrawiam serdecznie
Alicja
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

No tak, Mospilan będzie w porządku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dobry wieczór, chciałam jeszcze zapytać czy taki naturalny preparat m.in. na wciornastki, ktoś stosował? Czy jest skuteczny? Preparat na bazie oleju rydzowego. Zastanawiam się czy nie spróbować najpierw czegoś bezpieczniejszego. Druga sprawa kupiłam sobie ten proszek Target i niestety musiałabym go rozpuścić w 3 litrach wody, a tyle to nie potrzebuję. Poza tym, myślałam, że sobie rozrobię w butelce litrowej z atomizerem po płynie do mycia okien. Mogłam wcześniej dokładnie przeczytać informację, jak to rozpuścić. Mój błąd. Chyba, że spróbować podzielić ten proszek "na oko". Tylko co zrobić z resztą. Szczelnie zamknąć i przechowywać oczywiście zdala od dzieci.
Te wciornastki, bo to są chyba wciornastki, strasznie się rozpanoszyły. Pomimo, dwukrotnego mycia liści. Czy spryskanie wystarczy, czy one żerują też w ziemi. Te robaczki co są na moim Filodendronie podwójnie pierzastym, są takie maleńkie, białe, lub jasno-żółte. A wcześniej ujrzałam kilka czarnych większych. Są na zewnętrznej i wewnętrznej stronie liści. ;:174
Pomyślałam sobie jeszcze o preparacie nie bio Karate. Trochę drogi, ale przynajmniej nie trzeba rozrabiać. :wink:

-- 15 lip 2021, o 21:42 --

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Jak szkodników jest dużo to lepiej użyć chemii, chociaż ja z reguły głównie jej używam. Poza tym zresztą kupiłaś już ten preparat. Oprysk możesz zrobić np. na balkonie.
Oczywiście możesz podzielić, sprawdź w necie łyżeczka to bodajże 5 gram, a na litr używasz 1g, o ile dobrze pamiętam. Resztę można przesypać do małego słoiczka i zamknąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Ok, dzięki Norbercie. Spróbuję tak zrobić jutro na dworze, ale nie w obecności dzieci. No i pewnie muszę pryskać zdala od roślin jadalnych, typu porzeczka, pomidory, które mam w ogrodzie :wink: 8-)

-- 15 lip 2021, o 21:57 --

Dokładnie, to tego proszku jest 1,25 g na 3,1 litra. Nie wiem jak to podzielić w takim razie, żeby uzyskać na litr. Około 0,5 łyżeczki od herbaty? :roll: :idea:
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

0,5 łyżeczki to ok. 2,5 grama, więc zdecydowanie za dużo na litr wody.
1,25 g - 3,1 litra
x g - 1 litr
Więc na litr wody wypada 1,25/3,1 czyli 0,4 grama na 1 litr. Zatem mniej niż 1/10 łyżeczki na 1 litr.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Alicja

Teraz sprawdziłem, na wciornastki to 1g/2,5 litra wody, czyli na 1litr będzie 0,4g.

Jestem cwany, bo mam łyżkę z wagą elektroniczną. :wink:
W każdym razie tak to wygląda:

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Gerranium i Norbercie - dziękuję Wam serdecznie za odpowiedź. Jutro będę się bawić w chemika. ;:204
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Filodendron podwójnie pierzasty.Oprysk zrobiony w niedzielę wieczorem. Roślina została na dworze. We wtorek wieczorem zabrałam ja do domu. Niestety dziś zauważyłam małe białe robaczki i jednego czarnego. Jeden biały się ruszał, reszta nie. Wobec tego zakładam, że tamte były martwe. Czy mogę ponowić teraz oprysk, skoro nie wybiło wszystkich, czy mam odczekać jakiś czas?
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Chciałam jeszcze nawiązać do mojego Filodendrona Little Phil. Muszę powiedzieć, że roślina rośnie, rozwija nowe liście, tak więc udało się ją raczej uratować. Oczywiście niektóre liście pozostawiłam i są na nich plamy, ale chyba nie zagrażają już nowo powstałym. A może się mylę?
Zauważyłam dopiero po czasie, że to są prawdopodobnie dwie sadzonki. I teraz moje pytanie. Czy mogę je rozdzielić, czy lepiej nie ruszać, skoro roślina dobrze rośnie i była przesadzana na wiosnę?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”