Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Bartekk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 maja 2008, o 11:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

dzień dobry
posiadam Philodendrona, odmianę Erubescens Imperial Green (https://images.app.goo.gl/MZX1N194oSZ1yLy19 ) i dokładnie jak na tym zdjęciu, zaczynają mi żółknąć końcówki liści (większości już w tej chwili. widzę również że kwitną nowe liście/łodygi). roslina stoi w sypialni, gdzie po wstaniu jest ona przez spory czas codziennie wietrzona. podlewam go co 2 tyg/100ml/do doniczki
PS. rosline mam od ok miesiąca i nie była przesadzana
PS. nie zraszam jej

Dziekuje
Ostatnio zmieniony 25 gru 2020, o 13:01 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pisownia!!!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Po pierwsze wrzuć zdjęcia swojej rośliny, a nie rośliny z neta.
Po drugie czytałeś coś w ogóle o uprawie roślin, jakie mają wymagania, skąd pochodzą filodendrony, czy po prostu kupiłeś, postawiłeś w pierwszym lepszym miejscu i liczyłeś że będzie po prostu rosnąć?

Po trzecie powinieneś zacząć od poczytania tego wątku.

A więc:
1. Czy filodendrony rosną w klimacie umiarkowanym czy tropikalnym? No chyba nie rosną za oknem, np. w Polsce, tylko w klimacie gdzie temperatury oscylują powyżej około 20 stopni. Więc codzienne wietrzenie o tej porze roku to zabójstwo dla filodendrona!
2. Rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża, poczytaj wątek albo przynajmniej kilka ostatnich stron.
3. Filodendrony podlewamy od góry, a nie od dołu.
4. Nie rozumiem co Ci kwitnie, liście???
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bartekk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 maja 2008, o 11:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

No tak, ten sam błąd co w przypadku Kalatei. Oczywiście oprócz błędnego podlewania i podłoża, to zdecydowanie zbyt ciemne stanowisko. Na tej szafce mogą stać co najwyżej sztuczne kwiatki.
Filodendrony, jak i inne żywe rośliny potrzebują światła i to bezpośredniego światła. Więc albo parapet okna albo blisko niego i żadnych firanek, zasłon, itp.
Przesadź do właściwego podłoża, mieszanki ziemi, żwirku i podłoża storczyków w proporcji około 3:1:1 i przestaw na właściwe jedno stałe stanowisko.
Jak pisałem wcześniej, podlewaj normalnie od góry - jak w naturze - i przed kolejnym podlaniem musi przeschnąć wierzchnia warstwa podłoża. Ponadto podlewanie z aptekarską ilością nie jest najlepszym sposobem. Ilość wody musi być dostosowana do wielkości doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Witajcie zielonolubne Ludzinki!
Szukam diagnozy albo informacji o braku liści u mojego filodendrona Melanochrysum. Mam sadzonkę od września i cały czas stoi w wodzie i ukorzenia się. Jest blisko wschodniego okna, wilgotność powietrza stale ok 70%. Od tego czasu cały czas rozwijał się stożek wzrostu tworząc łodygę. Powstałe na niej oczka są bez liści i właśnie to mnie zastanawia. Między liściem, który zakupiłam a kolejnym nowym liściem jest przerwa 4 pustych (bezlistnych) oczek. Czy znacie powód dla którego tak się dzieje albo jakąś skuteczna radę?
Z góry dzięki :)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 gru 2020, o 19:57 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę nie używać zdrobnień nazw roślin.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

A dlaczego jeszcze go nie posadziłaś? Długość korzeni jest już odpowiednia, żeby posadzić do właściwego podłoża, czyli mieszanki ziemi, żwirku oraz dobrze jeszcze dodać podłoża do storczyków.
Kolejna sprawa, rośliny które są pnączami muszą rosnąć przy podporze. Najlepszym będzie palik w oplocie włókna kokosowego.
Trzymając w samej wodzie, w której jest śladowa ilość składników mineralnych, ciężko żeby roślina miała z czego wytwarzać nowe liście. Nawet w uprawie hydro jest wskazane użycie nawozów o odpowiednim stężeniu NPK i reszty mikroelementów.
Oczywiście sadząc do nowego podłoża jest w nim zwykle tzw. dawka startowa, zwykle naokoło miesiąc.

Czyli: sadzisz do podłoża, odczekujesz wspomniany wyżej okres i do wiosny raz w miesiącu dawkę nawozu mineralnego do roślin zielonych (z przewagą azotu) albo zrównoważonego, używam do nawożenia filodendronów Petersa 20:20:20.

Jeszcze pytanie na koniec, w jakiej odległości stoi od okna? W oknie są zasłony, firanka?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Nie posadziłam do ziemi bo ten jego system korzeniowy wydawał mi się cały czas jakiś wątły. Bardzo cienkie niteczki z jednego wyrostka na węźle. Pomysłam, że nowy liść będzie wskaźnikiem na jego przesadzenie i od 3tygodni ma ten listek i właśnie się zbieram do tego :wink:
Roślinka stoi na półce zaraz przy parapecie wschodniego okna, więc do szyby ma ok 30cm. Z nawozem to co jakiś czas dolewałam trochę z mieszanki, którą podlewałam rośliny(Formulex, NPK 2,4-0,9-3,4)
Myślisz, że przesadzenie do podłoża i odpowiednie nawożenie załatwi sprawę i nie będzie bezlistnych węzłów?
Dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

System korzeniowy jest wystarczająco rozbudowany.
Nawóz ten jest za słaby do takich roślin, jak filodendrony. Poszukaj mineralnego, jak pisałem do roślin zielonych z przewagą azotu albo zrównoważonego ale o wyższym stężeniu, niż ten co go używasz.
Reszta, jak napisałem wyżej. Możesz go postawić nawet na parapecie, o ile nie jest zbyt chłodny.
Jeszcze jedno, to są rośliny z klimatu tropikalnego w którym pomijając natężenie światła, jest znacznie dłuższy dzień niż u nas w okresie jesienno-zimowym. Dlatego część swoich filodendronów doświetlam (też mam wschodnią wystawę).
"Palikowanie" w przypadku pnących filodendronów czy pokrewnych im Monster, bierze się z niedoborów światła, nieprawdłowego nawożenia, braku podpórki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

U mnie to samo dzieje się z monsterą spiderman, ale wiem że właśnie to powoduje niedobór światła także od wiosny zmieni miejscówkę
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

To może na wiosnę najlepiej go ściąć i ukorzenić żeby zagęścić roślinę. Dolny liść po obcięciu powinien puścić nowy pęd. Melanochrysum chyba też tak zareaguje na ścięcie stożka wzrostu, nie?
Dzięki bardzo za rady ;:180
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Odradzam. Po pierwsze roślina jest jeszcze młoda i do wiosny nie zdąży się wzmocnić.
Po drugie filodendrony i tak z czasem gubią dolne liście i powstaje od dołu łysa łodyga.
Po trzecie, istnieje ryzyko, że nowa sadzonka się nie ukorzeni, co zdarza się w przypadku rzadkich gatunków tych roślin.
Po czwarte, po odcięciu pierwotna sadzonka może oczywiście wypuścić nowy pęd, ale nowe liście mogą być mniejsze.

Podsumowując zostawił bym tak, jak jest i dałbym temu filodendronowi normalnie rosnąć. Dopiero przyciąć, jak będzie starszy i osiągnie większe rozmiary.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rookiegardener
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 sty 2018, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

norbert76, dzięki jeszcze raz za porady, mój filodendron przesadzony i choć dodałem nowego podłoża (większa doniczka), to tego zlepka bryły korzeniowej i starego podłoża nie zdecydowałem się rozbijać. Korzenie wyglądały na bardzo zdrowe, zero szkodników, natomiast próbując usuwać starą ziemię, czuję że bym poniszczył korzenie. To wszystko jest zbyt delikatne, ziemia zbita, moim zdaniem z moimi umiejętnościami nie ma szans żebym nie pourywał korzeni. Sama ziemia natomiast nie wyglądała bardzo źle, to raczej nie jest podłoże produkcyjne o ile dobrze rozumiem o czym piszecie, u mnie była normalna ziemia.
Poza tym, doniczka wyjęta z keramzytu, postawiona na podstawce, przelałem wodą po przesadzeniu i czekam.
Dla jasności, keramzytu nie było na wierzchu.
Generalnie wydaje mi się, że na pewno błędem było u mnie podlewanie (może w połączeniu z obsypaniem keramzytem, jeśli faktycznie tak utrudniał odprowadzanie wilgoci). Podlewałem go mniej więcej co tydzień, wg zaleceń pani ze sklepu, ale ostatnio przestałem na prawie dwa tygodnie i dopiero wtedy zaobserwowałem przeschnięcie ziemi na wierzchu.

Co do kamyczków to ciekawa sprawa ale w pracy mam bardzo ładny okaz filodendrona pierzastego, który od trzech lat rośnie ładnie w doniczce obsypanej kamyczkami, i sama ziemia też była nimi obsypana, nie przeszkadzało to mu dobrze rosnąć. A może przeszkadzało, :) ale rósł i tak dobrze. W każdym razie napisałem "była", bo po przeczytaniu odpowiedzi, zabrałem te kamyczki z ziemi, a jak znajdę czas to też może usunę te zalegające pomiędzy doniczką a osłonką. Roślina ma dużo korzeni powietrznych, może sobie radzi w ten sposób, gdybam :)

Dzięki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Zbyt zbita bryła korzeniowa i brak jej rozluźnienia podczas przesadzania może w przyszłości powodować problemy. Nie ma co się przejmować, że trochę korzeni odpadnie, ale się z czasem zregenerują.
Ziemia produkcyjna czy sama ziemia bez rozluźniacza niewiele to zmienia.
Filodendronów ani żadnych roślin nie podlewamy cyklicznie. Rośliny podlewamy w zależności od wymagań danej rośliny oraz warunków uprawy.
Podlewaj normalnie od góry, gdyż wtedy podłoże będzie równomiernie namoczone, a przez to korzenie będą tal samo się rozwijać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”