Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Długość łodygi z 3 - 4 liśćmi nawet uwzględniając tą wielkość liści będzie prawidłową sadzonką do ukorzenienia.
Z reszty łodygi, jak zostawisz ją bez przycinania to odrost powstaje z reguły tuż pod miejscem cięcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Proszę o podpowiedź, co nie pasuje moim dwóm filodendronom, kupionym w zeszłym roku. To były młode rośliny, ale zgubiły wszystkie liście, a nowe mają w obu przypadkach 2-3cm. Po zakupie przesadzałam do dobrej ziemi, z piaskiem. Stoją w jasnych miejscach.

Ten z pierwszego zdjęcia ma masę odrostów i zastanawiam się nad ich oddzieleniem, ale są tak maleńkie, że byłby problem z trzymaniem w wodzie.

Obrazek

Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Jasne, tzn w jakiej odległości od okna, jaka wystawa?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Oba mniej więcej na wysokości 1m od podłogi i 1 m od południowego okna, troszkę :oops: zastawionego roślinami, nie ma firanki.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Miałem podobny problem z hastatum, wszystko było dobrze dopóki nie musiałem rozmnożyć. Od tamtego czasu sadzonki wypuszczały takie małe liście. Kombinowałem ze światłem, nawożeniem i nic. I jedna sadzonka taka została, druga o dziwo zaczęła w końcu wypuszczać większe liście, niemniej rośnie bardzo wolno. Może kwestia z temperaturą, u mnie przez cały rok utrzymuje się na poziomie 19 - 26 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Myślisz, że za ciepło im? W mieszkaniu mam zakręcone kaloryfery przez całą zimę, ale temperatura też powyżej 20st.
Przypomniałam sobie, że mam też calateę, która po zakupie i zgubieniu liści zaczęła wypuszczać masę liści, ale też są małe i na krótkich ogonkach. W doniczce wygląda jak jakaś ogromna sałata :D Podłoże miała inne, bo sadzona z rok wcześniej, ale warunki świetlne i temperaturę taką samą jak filodendrony. Ciekawe...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Bardziej skłaniał się ku zbyt niskiej temperaturze. Wystarczy uwzględnić temperatury panujące w ogrodzie botanicznym. W części gdzie rosną filodendrony temperatury oscylują gdzieś powyżej 25 stopni. U mnie te 26 stopni panują tylko w czasie letnich upałów, normalnie w sezonie wiosenno - letnim około 23, a w okresie jesienno-zimowym 19 - 20.
Inna opcja to może być kwestia podłoża. Mam posadzone w mieszankę ziemi uniwersalnej i agroperlitu. Chociaż z drugiej strony w tym samym podłożu mam posadzone inne filodendrony i rosną w miarę dobrze, a nawet dwa kwitną.
Więc chyba to kwestia temperatury, bo światło u Ciebie odpada 1 metr od południowego okna, to optymalna ilość.
Jeszcze inną opcją, "ten typ tak ma".
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

W takim razie pomysł zabrania tych karłowatych roślin na działkę jest zły. Temperatury będą skakać w zależności od aury. :(
Dziękuję, Norbert .
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
kaskash
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2016, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Norbert,
a jak prowadzisz swoje hastatum? Pytam się, bo nigdy nie widziałam dużej rośliny i nie wiem czy memu mam uciąć czubek, żeby bardziej rozkrzewił się, czy może jest to duży filodendron i można go prowadzić jednym pędem (podobnie jak monsterę)?
Halina
Pozdrawiam, Halina
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Mam prowadzony przy paliku kokosowym.
Na rozkrzewianie raczej nie ma szans, po odcięciu odbija jednym pędem tuż nad ostatnim górnym liściem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaskash
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2016, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dzięki, za odpowiedź, właśnie takiej obawiałam się. Mój na razie nie duży, rozmiarowo podobny do hastatum Emilii i zastanawiam się czy mam go ciąć. Jak go tak nisko utnę i odbije mi jednym pędem to miejsce cięcia chyba będzie mniej widoczne, niż gdybym cięła wyżej, ucięty mogę dosadzić do macierzystej i w ten sposób sobie zagęszczę w doniczce.
A czy w doniczce przy paliku masz kilka sadzonek?
Pozdrawiam, Halina
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Mam kilka filodendronów różnych odmian.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agapa7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Witam

https://www.fotosik.pl/zdjecie/3bfa2c1c8d723945

https://www.fotosik.pl/zdjecie/3bfa2c1c8d723945

Od jakiegoś czasu coś niedobrego dzieje się z moim kwiatkiem. Mimo regularnego podlewania /raz w tygodniu/ żółkną i opadają mu liście i łodyga wygląda trochę jak przesuszona, co napawa mnie niepokojem. Jednocześnie puszcza nowe gałązki i listki. Wydaje mi się, iż albo popełniłam jakiś błąd w pielęgnacji, albo dopadła go jakaś choroba. Czy mogła bym liczyć na jakąś podpowiedź?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”