Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
lucus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 kwie 2014, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Filodendron choruje

Post »

Witam,
Chciałam się poradzić w jaki sposób mogę pomóc mojemu "wegetującemu" filodendronowi. Roślinę posiadam od ponad 10 lat , rosła fantastycznie - cały czas miała dużo ogromnych liści ,aż do momentu jak ją 3 lata temu przesadziłam do doniczki co najmniej 5 cm większej (wcześniej tylko dwa razy była przesadzana,ale do nie wiele większych doniczek) . Od tego czasu kwiatek zaczął wegetować , mimo iz jego miejsce nie zostało zmienione, ani temperatura ( w pomieszczeniu temperatura jest zmienna ale wcześniej nie było z tym problemu). Na początku od dołu zaczął żółknąć , po czym opadły liście. Po roku na wiosnę przesadziłam jeszcze raz wymieniłam ziemię na bardziej kwaśną, nie pomogło. Od dwóch lat wygląd cały czas tak samo - pożółknięte liście, a nowe pędy u góry niektóre usychają jeszcze nawet nie rozwinięte. Te liście którym uda się rozwinąć nie są zbyt duże (od spodu kleją się- tylko te młode).
Chciałabym teraz na wiosnę jeszcze raz przesadzić. Tylko nie wiem czy pozbyć się całkowicie tej stare ziemi i wsadzić do całkiem nowej ? Wyczytałam ze ziemię należny pomieszać z obornikiem i np. ze zmieloną korą czy drobnym grysem,dla lepszej przepuszczalności ( czy to prawda? )

Proszę o pomoc :)
Pozdrawiam




Obrazek [url=http://www.fotosik.plObrazek[/url] Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
AliWas
500p
500p
Posty: 883
Od: 24 lut 2013, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KUJ-POM (okolice Grudziądza)

Dziwne kropki na listkach Fikusa i Filodendrona ...

Post »

Na obrzeżach listków Filodendrona i Fikusa pokazały się brzydkie kropki.
Zrobiłam oprysk Karate i to jakby trochę pomogło gdyż kolejne przyrosty wyglądały prawie bez zarzutu. Jednak po jakimś czasie znów pokazały się owe kropki.
Te kropki na Fikusie, wyglądają tak jak małe nakłucia a te białe plamki to soczek, który wypłynął z tych nakłuć. Na Filodendronie są tylko nakłucia bo on nie puścił soku...

Czy ktoś z Was wie jaka jest tego przyczyna?

1. Filodendron
Obrazek

Obrazek

2. Fikus
Obrazek

Obrazek
reddeath
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 sie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne kropki na listkach Fikusa i Filodendrona ...

Post »

Filodendron najprawdopodobniej ma bakteryjną plamistość. Jak często go podlewasz ?
Mój fikus też czasem ma takie plamki na liściach i jakoś nie bardzo coś się z nim dzieje ;) Obserwuj go. Możesz podlać ewentualnie jakimś Topsinem.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Filodendron choruje

Post »

Piękny filodendron mimo żółknących liści. Moje pytania: czym go nawozisz i jak często? Czy ma kontakt z suchym powietrzem, klimatyzacją? Czy w ziemi nie ma ziemiórek, glist itp.? Ten wywietrznik nad nim, czy wpada przez niego zimne powietrze?
Poza tym widzę, że roślina jest ustawiona między dwoma monitorami LCD. Jeżeli potrafią one wysuszać skórę człowieka, to uważam, że są winne usychania liści filodendrona i trzeba go przestawić z daleka od nich, a najlepiej ustawić go na tacy z wodą, aby parowała wokół. To roślina z dżungli ;) Generalnie, żadnych roślin nie powinno stawiać się w pobliżu urządzeń elektronicznych.
Wyczytałam ze ziemię należny pomieszać z obornikiem i np. ze zmieloną korą czy drobnym grysem,dla lepszej przepuszczalności ( czy to prawda? )
Tak, z perlitem a nie grysem. Pewnie wyczytałaś o tym na mojej stronie o filodendronach, albo gdzieś na forum ;) Grys szybko się oziębia, typowo budowlany kamień, nie nadaje się do filodendronów.
etkakcyk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 18 lut 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak sobie z tym poradzić? Czubek dwumetrowego filodendrona obcięliśmy w listopadzie - ukorzeniacz i do ziemi. Od tego czasu rozwinął jednego listka ale na tym stanął. Wiem że się ukorzenił ładnie bo przesadziłam go tydzień temu do ziemi standardowej z domieszką kokosa i kermazytu. Jednak wciąż jest przywiędły. Dodam że roślina stoi 2 m od okna południowego. Co zrobić by mu jakoś pomóc?? Boje sie że umiera :(


Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ukorzenianie filodendrona

Post »

Wiednięcie liści może być spowodowane przesadzeniem. Trochę się pospieszyłaś z tym, trzeba by było jeszcze tak z miesiąc poczekać. Teraz musi odchorować, dolne liście prawdopodobnie straci, góra wydaje się być w porządku. Przestaw go bliżej okna, do lata może stać z powodzeniem na parapecie. Wg mnie ma za mało światła. Napisz jeszcze jak często podlewasz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
etkakcyk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 18 lut 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

No właśnie decyzja o tak szybkim przesadzeniu była spowodowane tym że przywiędł. W zasadzie od dłuższego czasu wyglądał słabowicie a teraz się pogorszyło. Zauważyłam że mieszka ze skoczogonkami więc pomyślałam że to przez nie:>no ale korzeń okazał się zdrowy. Zimą wodę dostawał oszczędnie, nie stał w wilgotnej ziemi, przez ten czas stał przy samym oknie jednak teraz słońce się wzmocniło i strasznie smaży więc go dosunęłam ( wydawało mi się że słońce go właśnie osłabiło). Od miesiąca podlewam 2 razy w tygodniu, także się nie przesusza nadmiernie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Dwa razy w tygodniu to za dużo, jak na filodendrona. Ja swoje filodendrony podlewam raz na tydzień, półtora. Górna warstwa ziemi powinna przeschnąć. Latem w gorące dni, można podlewać nieco więcej.
Stanowisko 2 metry od okna to za daleko. Metrów przy południowym powinno być w porządku. Zresztą teraz jeszcze nie ma ostrego słońca.
Więc, skoro korzenie są w porządku, przestaw nieco bliżej okna i ogranicz podlewanie. I obserwuj. Wg mnie góra wygląda w porządku. Na wiosnę powinien zacząć rosnąć. Gubienie dolnych liści przez filodendrony jest rzeczą normalną o ile nie dzieje się to w dużej ilości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
etkakcyk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 18 lut 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Rozumiem ;:14 W takim razie nie trzeba usuwać dolnych liści?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Dopóki są zielone to nie potrzeba.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Mnie się wydaje, że ma za duży przewiew w pokoju, w którym stoi, może za często jest otwierane okno lub też jest za gorąco, i dlatego jest zaburzony proces transpiracji. Nie podlewaj go częściej niż 1x w tygodniu, a zamiast, zapewnij wysoką wilgotność wokół rośliny (duża tacka, keramzyt). Młode korzenie muszą sobie same poszukać wilgoci w ziemi (żeby się lepiej rozwinęły), dlatego powinno się takie młodziaki bardzo niewiele podlewać. Nigdy nie lej wody w to samo miejsce, ale równomiernie wokół rośliny i bliżej ścianek, a nie łodygi. Przesadzonych roślin nie nawozi się przez kilka tygodni. Uprawiaj tą sadzonkę w takich warunkach, w jakich stała roślina mateczna, dopóki się nie przyjmie. O ile pamiętam, ta odmiana filo dosyć wolno rośnie. Bardzo ładna sadzonka, mam nadzieję, że przeżyje :)
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

Proszę dokładnei pooglądać listki i łodygi czy nei ma szkodników na nich?
etkakcyk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 18 lut 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - wiednięcie liści

Post »

No cóż spróbujemy zachować ulistnienie, zawinęłam donicę w folię by mu zapewnić wilgoć. Może się uda. Co do warunków, rzeczywiście sugerowałam się mateczną rośliną która świetnie rosła od wschodniej strony ale w oddaleniu od okna. Co do pasożyta to oczywiście skoczogonki. :D No ale traktuję je jako dobrą wróżbę. :D

-- 24 lut 2015, o 22:28 --

nino dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście podlewając staram się lać po całej powierzchni ziemi nie tylko przy roślinie, niech korzenie pracują :D raczej nie wiem co z nim, może przez to że sadzonkę braliśmy w listopadzie. Podlewam raz w tygodniu, trochę zraszam, ogólnie stoi w otoczeniu roślin za ciepło też nie ma więcej jak 21 stopni przez zimę nie miał. :)

---24 lut 2015, o 22:32 ---

No i właśnie nie wiem co to za odmiana! Wolno rosła, ale nagle zeszłorocznego lata wystrzeliła o metr czy więcej w góre plus dzieciaczka u dołu. :D Zakochana jestem, jeszcze imperial red zakupiłam niech mam. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”