hoja compacta

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Po 2 miesiącach nieobecności w domu Compakta zrobiła niespodziankę. ;:138 ;:138
Obrazek
Obrazek
Mam nadzieję, że nie spadną.
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
BeAtka13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 paź 2021, o 06:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: hoja compacta

Post »

Hoja Compacta Nie wiem co się dzieje ! ? Nie zalałam nie wysuszyłam .....jak przyszła po zakupie korzonki miała strasznie suche i po miesiącu zaczęła się marszczyć !?!
mam nadzieję ,że odbije nie zmarniwje całkiem
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: hoja compacta

Post »

1. O wiele za duża doniczka, w dodatku wsadzona do osłonki - jak korzenie mają oddychać, a podłoże szybko przesychać?
2. Nieprawidłowe podłoże - zbyt mało przepuszczalne, nie sadzimy roślin do samej ziemi. Hoje wymagają bardzo przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi i rozluźniacza w proporcji około 2:1.
3. Do tego pewnie zbyt ciemne stanowisko - za daleko od okna. Hoje wymagają stanowiska najlepiej na parapecie zwłaszcza o tej porze roku.

Oprócz tego, jak korzenie miała po zakupie bardzo suche, to miała już je martwe, więc jak miały pobierać wodę? Trzeba było je odciąć i na nowo ukorzenić.
Poza tym to nie jest proces z ostatnich dni, od miesiąca ta roślina stopniowo umierała, a Ty dopiero teraz zadałaś pytanie. Teraz to już jest trup.


Dla porównania, to moja hoja carnosa 'compacta', odratowana bo była przelana i po zakupie i musiałem ją na nowo ukorzenić:

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
BeAtka13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 paź 2021, o 06:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: hoja compacta

Post »

1.Doniczka faktycznie większa niż powinna być liczyłam ,że jak podrośnie będzie stabilniej na kółko ją założyć ;)
2.podłoże przepuszczalne do hoi mieszanka !! dedykowana!!
3.stanowisko przy oknie
....kupiłam ją 10 września ,a zamierać marszczyć się zaczęła z 1,5 tyg po zakupie myślałam ,że transport dotykanie są winne i za moment się przystosuje
trudno mam nauczkę
więc stawiam na ostatnią sugestię :wink: odcięcie korzeni suchych i ponowne ukorzenienie !!
bardzo dziękuję życzę miłej niedzieli
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: hoja compacta

Post »

Nie ma czegoś takiego jak podłoże do hoi, bo to tylko produkt marketingowy. Nie sadzi się roślin w gotowe podłoża prosto ze sklepu, tylko robi się własną mieszankę. Każdy doświadczony hodowca tak robi. Na podłożu widać pleśń, to efekt właśnie zbyt mało przepuszczalnego podłoża, wsadzenia doniczki do osłonki oraz zbyt małej cyrkulacji powietrza.
Stanowisko ma być na parapecie, a nie w pobliżu okna. Te rośliny lubią dużo światła i jedynie latem trzeba uważać na południowej albo zachodniej wystawie.

Tak więc, popełniłaś podstawowe błędy uprawowe od samego początku

Wzajemnie wszystkiego dobrego. :wit
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”