Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Moją wystawiłem na dwór, choć przyszły chłodne dni.
Dopóki nie ma przymrozków możesz uchylać okno, choć wiadomo, że takie nagłe zmiany temperatury raczej roślinom nie służą.
Co do dymu tytoniowego, nie wiem. Chyba jest na niego wrażliwa nie bardziej niż inne rośliny.
25°C to dużo, tym bardziej, że obok kaloryfer.

Moim zdaniem potrzebuje wody, ale oczywiście wybór należy do Ciebie. ;)
Wpisz w wyszukiwarce phoenix robellini, poszukaj w książkach.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zgadza się potwierdzam co napisał Andres74 że ta palma lubi sporo wody ziemia powinna przesychać od podlania do podlania max na 8 cm od powierzchni, doniczka zdecydowania za mała i nieprawidłowego kształtu, bardzo silnie rozrasta sie ta palma w system korzeniowy i najmniejszy rozmiar doniczki dla tej wielkości rośliny to średnica minimum 50 cm. Temp. taka jej nie zaszkodzi o tej porze roku już, raczej nie powinno sie palić w pomieszczeniu z palmą z pewnością nie wpłynie to dla niej korzystnie. Okno może być sobie uchylane dopóki na dworze nie będzie poniżej + 2 stopni - nic jej nie będzie. :D

Jeśli do tej pory palmy nie przesadziłeś, kup ziemię do palm doniczkę o jakiej pisałem w takim kształcie
Obrazek Obrazek Obrazek

o średnicy minimum 45-50 cm na dno doniczki daj 1 cm warstwę keramzytu lub żwiru jako drenaż, przesadź palmę jak najmniej ingerując w bryłę korzeniową(lekko tylko obkrusz starą ziemię nie uszkadzając korzeni) następnie po przesadzeniu podlej ją taką ilością wody by przepłynęła na podstawek a na drugi dzień po podlaniu wlej na ziemię cały litr czystego biohumusu, podlewanie raz w tygodniu jak powierzchnia ziemi przeschnie na głębokość 4 cm, to palma która potrzebuje sporej ilości wody więc podlewając pamiętaj by zawsze dać taką ilość wody by jej niewielka część przelała się na podstawek, ustaw najlepiej ok 0,5 metra od południowego lub wschodniego okna i nie zasłaniaj zasłon w domu daj jej sporo światła. Poza tym ta palma ma praktycznie takie same wymagania jak kanaryjska poczytaj tutaj :D
wafel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 lis 2008, o 19:21
Lokalizacja: Gdansk

Post »

Witam jestem nowy na forum i proszęo pomoc,ponieważ uwielbiam palmy kupiłem 3 tygodnie temu spory okaz Phoenix roebelenii ,następnie kupiłem dużą doniczke wraz z ziemią do palm,ale palma zaczyna usychać ,koncówki liści brązowieją uciełem już 5liści .Palma stoi od strony wschodniej,więc ma światło słoneczne od rana do popołudnia podlewam raz na tydzień umiarkowaną ilościa wody.musze nadmienić że używam do ogrzewania podłogowego,prosze o rady co dalej zrobić. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
wafel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 lis 2008, o 19:21
Lokalizacja: Gdansk

Post »

dołanczam zdjęcia liści Obrazek Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Końcówki będą schły ze względu na suche domowe powietrze.
Zapewne za mało go podlewasz.

Ile lejesz wody ?
Doniczka jest wysoka (i bardzo dobrze), ale woda może w ogóle nie dochodzić do dolnej części doniczki i korzeni.
(hmm, jeżeli niedawno ją przesadziłeś to pewnie na dole korzeni jeszcze nie ma)


Ja bym lał ze 2 litry wody na tydzień, tak po 1 litrze co kilka dni.
Ziemia nie powinna wysychać na wiór.

Nie ucinaj liści, które tylko trochę zbrązowiały.
Rakusm
50p
50p
Posty: 92
Od: 17 lis 2008, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz

Post »

zgadzam się z powyższym musisz dużo wody lać bo wysoka doniczka od czasu do czasu można ja spryskać wodą ale najlepiej rano jeśli jest suche powietrze w domu ale nie jestem pewien czy to w tym podgatunku
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja już nie bardzo mam co dodać. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak napisał Anders mało wody z pewnością i zdecydowanie za suche powietrze. :D
wafel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 lis 2008, o 19:21
Lokalizacja: Gdansk

Post »

Dziękuje bardzo za jakiś czas powiadomie was o efektach.
wafel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 lis 2008, o 19:21
Lokalizacja: Gdansk

Post »

:D Dziekuje za odpowiedzi ,podleje palemke żeby sobie ładnie rosła i bedę zwilżał liscie,pozdrawiam
wafel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 lis 2008, o 19:21
Lokalizacja: Gdansk

Podlewanie

Post »

Faktycznie lałem około 0,5 litra wody na tydzień
mika_xx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2009, o 15:26

Phoenix robellini

Post »

Witam, od tygodnia jestem szczesliwa posiadaczką tej palmy.
Jednak martwi mnie pare rzeczy. Wydaje mi się że końcówki jej liści powoli brązowieją.. zazwyczaj wśród roślin oznacza to że dzieje się cos złego.
Ziemię ma lekko wilgotnawą. Stała w pokoju i mam tutaj 23 stopnie. Nie nawilżałam niestety powietrza, czy to jej mogło zaszkodzić? czytałam już tu na forum że ona chyba wymaga dużej wilgotnosci?

I zastanawia mnie tez inna rzecz, ta palma pod spodem liści ma takie zrogowaciałe, jakby beżowe wypustki. Czy to jest normalne? czy to jakaś choroba?

będę wdzieczna za odpowiedz..
pozdrawiam:)
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wilgotnością powietrza nie trzeba się przejmować, o ile roślina ma wystarczającą ilość wody (nie tylko na wierzchu, ale i w całej doniczce).
Takie drobne białe punkciki wzdłuż nerwu są normalne, ale na moim nie ma ich zbyt wiele.

Dopiero co przyniosłaś do domu roślinę, która pewnie przez kilka miesięcy jeździła z hurtowni do hurtowni.
Daj jej czas na przyzwyczajenie.

A możesz pokazać zdjęcie ?
I tego liścia ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”