Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Rośliny doniczkowe
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

ivonar pisze:Stoją jak zaklęte.
Nie próbowałem, ale na mój nos szybciej by ruszyły, gdyby ukorzeniany był kawałek łodygi z parą liści czy liściem. Teoretycznie bulwka powinna się wytworzyć po ok. miesiącu i ruszyć.

Ivonar jeśli chcesz zaryzykować to obetnij jednemu liść (temu z wytworzoną bulwką), i może pod pet w jasnym ciepłym miejscu.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Pelikano11, przepraszam, ale nie bardzo rozumiem "pod pet". Aż tak biegła to nie jestem :oops:
Z liścia (łodygi) też ukorzeniałam. Wstawiłam do wody, puściły korzenie i poszły do podłoża. Żyją, ale na młode jeszcze czekam. Zmieniłam im miejsce na zdecydowanie cieplejsze - wyniosłam do pracy. Zaznaczam, że mam je pod osobistą opieką. Zobaczymy, co się stanie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Przepraszam, pod uciętą butelkę pet
:wit
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Teraz rozumiem, dziękuję.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Ja trzymałam liście w wodzie do momentu aż utworzyły coś w rodzaju zgrubienia(podobnie jak u Los Kamilos) z którego wyszły korzenie.Posadziłam do ziemi.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

A mnie się udało ukorzenić liście w wodzie, co trwało ok. 1,5 msc. (maj-lipiec) Wytworzyły się małe bulwki z korzeniami, posadziłam do torfu, ale na razie nie ma nowych przyrostów. Taka ciekawostka ;)

Obrazek
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

U mnie także nie ma nowych przyrostów,tylko tyle że siedzą w ziemi.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Ja dzielę, wystarczy lekko pociągnąć za łodygi, które chcemy mieć oddzielnie i jednocześnie delikatnie oddzielić korzenie. Dzisiaj właśnie to robiłam, bo...wolę mniejszego. Małego na kompost, a jeden z dużych w dobre ręce.
Bulw w doniczce jest dużo i zajmują dużo miejsca. Przy okazji można zrobić porządek.
W tym roku posadziłam doświadczalnie w innego typu doniczce, może mu podpasuje.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
andzia777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 paź 2009, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Mój Zamiokulkas parę lat temu kupiony rósł bezproblemowo, ale to zaleta tego, że nie miałam czasu na podlewanie i sprawdzanie roślin zbyt często. Hahah nie widziałam też że można rozmnożyć przez odkład z liścia, ale z czystej niewiedzy po ułamaniu kilku listków przypadkiem wsadziłam je obok dorosłej rośliny i zostawiłam tak. Wierzch podłoża miały bardzo przepuszczalny i rzadko tam woda trafiła, ale ukorzeniły się bezproblemowo. Zdziwiłam się że nawet światła nie miały za dużo i dały radę. Widać podłoże przepuszczalne są warunkiem koniecznym do ukorzeniania. Ale tak myślę że spokojnie dałoby radę we mchu .Teraz jednak idzie zima pomału i najlepiej to zostawić do wiosny.
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Proszę o pomoc, wczoraj oddzieliłem młodą sadzonkę z dużej rośliny. Za bardzo się spieszyłem i niestety korzenie nie przetrwały ale za to jest cała ładna bulwa. I teraz moje pytanie, jeśli będę ją trzymać w wodzie aż do wypuszczenia korzeni to czy ona mi nie zgnije? Czy nie lepiej wsadzić ją od razu do ziemi?
Niestety póki co nie mam żadnych zapasów podłoża w domu, najpewniej kupię dopiero pod koniec tygodnia.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Bulwę tylko do podłoża, w wodzie zgnije! Wyjmij z niej. Podłoże musi być mieszanką ziemi i żwirku w proporcji pół na pół.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Ok dziękuję, tak zrobię.
jareki70
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 mar 2021, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Post »

Witam serdecznie wszystkich.

Przy przesadzaniu mojego zamiokulkasa w większą doniczkę zauważyłem że jest 6 bulw splątanych ze sobą, korzenie były bardzo gęsto, moje pytanie czy trzeba je rozdzielić wszystkie i każdą w osobną doniczkę? Czy można np po 3 w jedną doniczkę?

I jak głęboko wsadzać ? Pomyślałem że może troszkę głębiej tak do 1/3 wysokości najwyższego pędu żeby się nie przewracały, doniczkę mam z tych wyższych.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”