Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ja znam 3 odmiany zieloną, variegatę i variegatę pokręconą. Znalazłam w sieci nazwy 3 odmian biało-zielonych: Vitatum, Variegatum i Bonnie. Możesz poszukać w google pod angielską popularną nazwą spider plant.
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Variegata to biało-zielona? Sa dwie wersje kolorystyczne, o białych brzegach i zielonym środku liścia i na odwrót, biały środek i zielone brzegi. Liście tej białozielonej proste lub "loczki" ;)
Awatar użytkownika
Chibi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 lip 2019, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Myślicie że mogę już spróbować ukorzenić rozmnozki mojej zielistki ocean?
Obrazek
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zakupiłam dziś zielistkę, ale nie jestem pewna co do jej nazwy... Chlorophytum Irish. to chyba nie ona - kolorystyka inna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To jest chyba to samo co na zdjęciu pierwsze
https://m.fotosik.pl/zdjecie/0ccaee85fb62cf34
Też o odmiany kiedyś pytałam i dziewczyna która je hoduje powiedziała mi że mam ich aż 3 rózne - ta z białym środkiem została zidentyfikowana jak Vitattum.
KrystianPL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2021, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Na jednej ze stron przeczytałem coś takiego "Variegatum - jest to podstawowa, najczęściej uprawiana odmiana zielistki. Liście są ciemnozielone z białymi marginesami, pędy kwiatostanowe zielone."
Przeglądając sklepy internetowe natchnąłem się na zielistkę Variegatum ale nie z jasnymi brzegami liści ale z pojedynczymi białymi paskami na środku listków.Pytanie brzmi kto ściemnia? :lol: Sklep?Czy opis na stronie?Czy Zielistka Variegatum występuje w dwóch odmianach kolorystycznych ?Jasny pasek na środku liścia lub dwa paski po bokach ?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Chyba nikt nie ściemnia. Wg tego co ja znam to
Variegatum to ta jasna z zielonymi brzegami, a Vittatum jest z paskiem jasnym po środku. To są czasem drobne róznice dlatego ja się sama zdziwiłam jak mi znajoma oznajmiła że mam rózne.
Te na odwrót to Zebra i Ocean. Ale ich jest kilka.

Zauwazyłam że nie ma mojej fotki, coś zeżarło, więc dodaję jeszcze raz.
Wprawdzie już tamtej nie mam ale to kilka moich zielistek gdzie widać róznicę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
KrystianPL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2021, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Variegatum to chyba z jasnymi brzegami. :)
Z tego co piszesz to jednak ściemnia sklep, podając nazwę Variegatum do zielistki z drugiej fotki z jasnym paskiem na środku liści.
Napisz mi proszę czy zielistka Vittatum (jasny pasek na środku listków) ma dokładnie ten sam odcień zieleni co zielistka Variegatum (z pasami na krawędziach listków)?
Bo wyczytałem że odmiana Vittatum ma kolor listków szarozielony. Czy to prawda? Masz dwie więc bez problemu na żywo je możesz porównać. Planuję kupić czy jakoś zdobyć choć na razie nie mam skąd zielistkę z jasnym paskiem na środku tylko jeśli to prawda, że Vittatum ma szarozielone a nie zielone liście to kiepsko.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie będę ekspercić, bo niedawno sama nie widziałam między nimi róznicy ale jeśli chodzi o tą szarą zieleń to nie wiem jaki to jest kolor. Może jestem daltonistką ale dla mnie dalej jest to zwykły zielony, ciut przesiany.

Tak sobie myślę, że mętlik w nazwach może wychodzić stąd, że ogolnie varieagtowymi nazywa się rośliny z białym, a one są w jednym typie też różne nieraz.
KrystianPL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2021, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzięki zawsze to jakaś wskazówka. :wink: Chyba muszę kupić gdzieś taką roślinkę, ale osobiście aby mieć pewność że otrzymam to czego szukam (zielone liście i biały pasek na środku). :D
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Brzegi liści mojej zielistki zrobiły się ciemnobrązowe i suche. Końce liści są suche od zbyt suchego powietrza, na co nie mam wpływu, gdyż zielistka rośnie w u mnie pracy. Czy przyczyną ciemnych brzegów liści jest suche powietrze? Czy jest to choroba grzybowa, poparzenie słoneczne? Czy może zaistniała jeszcze inna przyczyna?
Roślina stoi na parapecie zachodnim, podłoże przepuszczalne z rozluźniaczami (perlit, wermikulit i żwirek), drenaż jest, osłonki brak, podlewana, gdy przeschnie podłoże. Szkodników nie widać.

Obrazek
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Od słońca to raczej to nie jest. Wygląda bardziej na przelanie. Czy nic się nie dzieje w korzeniach?
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Do korzeni ostatnio jej nie patrzyłam. Zawsze podlewam, gdy ziemia jest całkiem sucha, więc raczej nie była przelana.
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”