Drzewko truskawkowe (Arbutus unedo)

Rośliny doniczkowe
tyska89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 wrz 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Witam,
Będąc na Majorce spotkałam się z drzewem truskawkowym i po spróbowaniu jego owoców postanowiłam nabyć takie w Polsce, żeby mieć je na wyłączność :) Owoce, dla mnie, były bardzo smaczne, tak bardzo, że z mężem objedliśmy większą część drzewa :tan
Swoje drzewko zakupiłam przez internet początkiem lata. Stało na zewnątrz aż do połowy listopada, po czym przeniosłam je na werandę, moze kojarzycie takie przeszkolne werandy w starszych typach domów, gdzie pomieszczenie nie jest ogrzewane, więc drzewko nie stało w "upałach". Następnie wniosłam je do nienagrzanego domu, żeby nie przezyło szoku i od niedawa stoi u mnie w pokoju, jednak nie bezpośrednio na parapecie. I niestety po obfitym kwitnieniu liscie zaczeły brązowieć i usychac, podobnie jak kwiaty. Drzewko obecnie prezentuje się tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pewnie nie zawiąże owoców ale chciałabym, żeby wróciło do swojej dobrej formy. Czy to moze być spowodowane brakiem zraszania, suchym powietrzem w pokoju??
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Podobno odmiana "Roselily" zakwita wcześniej i jest szansa na owoce.
Nice
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 17 lut 2012, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

tyska89 jak twoje drzewko?Z moimi niestety było tak samo, pięknie rosło aż tu nagle listki zaczęły robić się czarne, odpadły wszystkie.Roslinka nie przeżyła.Dodam że następnej wiosny kupiłam kolejne drzewka i niestety historia się powtórzyła z nadejsciem jesieni zaczęły pojawiac sie czarne plamy na listkach.Choć robiłam wszystko by roślinki ocalić i tym razem się nie udało.
aloes98
50p
50p
Posty: 74
Od: 7 wrz 2015, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Witam, czy komuś zaowocowała ta roślina ? Jestem bardzo ciekaw jakie ma owoce ta roślina.
Alczazira
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 sty 2016, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Witam , jestem tutaj nowa . Mam do was pytanie odnośnie tego drzewka , widzę że wasze pięknie rosną a moje ma ok roku i jest takie mizerne ze nie wiem czy coś z niego będzie , dlatego wysiałam kolejne nasionka ... Jakie mogą być przyczyny tak słabego wzrostu . ?
Zdjęcie niedostępne/Adm.
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Re: Arbutus unedo ( drzewko truskawkowe )

Post »

Aby pojawiły się owoce trzeba mieć dwa egzemplarze drzewka. "Aby zapewnić sobie 100% zapylenie warto mieć dwie rośliny posadzone blisko siebie." Najlepsza temperatura do przechowywania zimą to 5-10 stopni, u mnie zimuje w ogrzewanym domku letnim, ale w przedsionku gdzie jest chłodno.
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
krystian2003d
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 kwie 2016, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Drzewko truskawkowe

Post »

Mam nasiona drzewka truskawkowego i aby mieć owoce trzeba mieć dwa drzewka różnej płci. Poczym poznać płeć po nasionie ???
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Drzewko truskawkowe (Arbutus unedo)

Post »

Nie. Jeżeli już to po kwiatach. Ale w tej roślinie potrzebne jest zapylenie pyłkiem kwiatowym z drugiej rośliny tego samego gatunku. Czyli roślina jest jednopienna ale obcopylna. OK??
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
aloes98
50p
50p
Posty: 74
Od: 7 wrz 2015, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Drzewko truskawkowe (Arbutus unedo)

Post »

Czy ktoś próbował nawozić drzewko jakimiś gnojówkami np. z pokrzyw, albo ze skrzypu ?
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Drzewko truskawkowe (Arbutus unedo)

Post »

Moje drzewko truskawkowe w tym roku zimuje w mieszkaniu - miałam do wyboru albo ciepłe, jasne mieszkanie, albo ciemny garaż z temp. 10-15 st. Stwierdziłam, że ważniejsze jest światło niż odpowiednia temperatura. Na razie jest w dobrej formie - niewielka część liści zżółkła i opadła, ale ma też mnóstwo nowych pączków z liśćmi.

Odpowiadając na pytanie w powyższym poście - od czasu do czasu, gdy roślina stała na zewnątrz na tarasie, podlewałam rozcieńczoną (1:10) gnojówką z pokrzyw, nawet ładnie rosły pędy, nawet były kwiaty. Tylko niestety moje pieski uwielbiają takie gnojówkowe klimaty (zapach? smak?) i chętniej wyjadały ziemię z donicy jak z tacy :roll:

Moje drzewko w poprzednim sezonie kwitło, oczywiście nie miało owoców, bo nie ma partnera :) mimo, że próbowałam oszukać naturę - palcem próbowałam przenosić "to i owo" z kwiatka na kwiatek, nic to nie dało.. najprawdopodobniej jest to okaz żeński, widziałam słupek, ale jak porównuję ze zdjęciami kwiatów w internecie, to coś mi nie pasuje, może macie z bliska zdjęcie kwiatu męskiego i żeńskiego? U mnie kwiatki miały zaledwie kilka mm średnicy, w kolorze zielonkawo-żółtym.
ewelina_w
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 cze 2018, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewko truskawkowe - insekty

Post »

Dzień dobry,
chciałabym proprosić o radę. Kupiłam drzewko truskawkowe, błędnie wystawiłam je od razu na balkon i drzewko dostało poparzenia. Wróciłam z drzewkiem do domu. Teraz jest OK, powoli wraca do zdrowia. Niestety zauwazyłam ostatnio ze po ziemi w doniczce i drzewku chodzi wiele muszek. Wiem, że nie zawsze insekty są złe, ale troche mnie to martwi. Załączam fim i zdjęcia.

Bardzo gorąco proszę o pomoc, czy powinnam jakoś przeciwdziałać?
Dziękuję :)

Załączam film: https://www.youtube.com/watch?v=ZURv5TZG7Y8
oraz zdjęcia
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Drzewko truskawkowe (Arbutus unedo)

Post »

Kupiłam sobie nasiona i szukam info o stratyfikacji, a Wy tu takie przerażajace rzeczy piszecie że się boję siać.
A poważnie to ile trzeba je trzymać w lodówce żeby coś osiągnąć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”