Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

No właśnie za rok ;:65mam ten sam problem a parę już zmarnowałam :oops:
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Wiero podziel się doświadczeniami. Może uda mi się nie popełnić błędów, no przynajmniej tych samych, które Tobie się przytrafiły. To moje pierwsze cyklameny i nie mam żadnej praktyki w ich uprawie :(
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Moje cyklameny przeżyły. Jeden ma nawet owoce, czy jak to nazwać. Będą z pewnością nasionka. Jeden z owoców już pęka.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Moje mini Cyklameny zaczynają cieszyć me oczy, ale czule patrzę w ich kierunku :D
W zeszłym roku jesienią kupiłam je jako ,,zdechlaki" za 0,50zł w markecie . W dodatku cały czas lubiła je atakować pleśń. Za okazywaną opiekę starały kwitnąć jak najdłużej choć 2 i tak wypadły. Wiosną wystawiłam je na zewnątrz do skrzynki pod drzewo gdzie miały słońce do godz południowych. W tym czasie narażone na wszelakie warunki atmosferyczne wypuszczały zdrowe listki, były dodatkowo podlewane gnojówkami bez patrzenia w terminy, tak ,,na oko" :D Jakoś na początku października przyniosłam je do domu i posadziłam do donicy z nową ziemią, wystawione na okno wschodnie. W donicy na środku mają dołek gdzie wlewam wodę do podlewania. Jak widać podoba im się ta opieka. Teraz jestem ciekawa jakie kolorki przeżyły bo był różowy ,czerwony i biały :D
Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Cyklameny ponownie kwitną i to już od dwóch tygodni przynajmniej :D Między kwitnieniami nawet liści nie pogubiły. Mało tego wypuściły sporo nowych liści. Trzymam je w sypialni, gdzie mam chłodniej, na północno-zachodnim parapecie.

---13 lis 2017, o 20:55---

Poproszę o edytowanie mojego powyższego postu. Dokładam zdjęcia ponownego kwitnienia moich cyklamenów. To te dwa od lewej strony, większe. Dostałam je na Dzień Kobiet w tym roku. Trzeciego dokupiłam jakieś 4-5 tygodni temu i nadal kwitnie. Stoją w sypialni, na parapecie północno-zachodniego okna, po tej północnej stronie. Jak kaloryfery mocniej grzeją, od godziny 16, to zestawiam je z parapetu. Rano, zanim wyjdę do pracy ponownie ustawiam je na parapet. Oto zdjęcia

Obrazek
Obrazek

Jak widać służy im niższa temperatura i mój taniec z doniczkami :D
Aurea_3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 sty 2018, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Witam wszystkich,

mam pewien problem z uprawą dwóch okazów cyklamenów. Na Waszych zdjęciach, które dołączacie, rośliny mają proste łodygi. Moje niestety wykręcają się we wszystkie strony i są bardzo długie ;:174

Proszę o poradę, co robię nie tak.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/6427d94e8fa07a51
https://www.fotosik.pl/zdjecie/2085f3df59e4d566
https://www.fotosik.pl/zdjecie/77fb3fc0d95dc4cb
https://www.fotosik.pl/zdjecie/60044eb94cfa3b3b
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Wg mnie za mało światła i za ciepłe stanowisko. Cyklameny wg literatury powinny być zimowane w temperaturze 10 - 15 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Aurea_3 cyklameny lubią jasne ale niezbyt nasłonecznione i w miarę chłodniejsze miejsca. ,,Wydziczały" Ci okrutnie :wink: Jeśli masz od spodu CO to doniczki ustaw na tackach styropianowych. Same doniczki możesz owinąć grubą gazetą i jakąś ozdobną dekoracją. Osłoni to doniczkę od bezpośredniego ciepła. Ustaw je przy szybach i podlewaj jakimś nawozem z małą ilością azotu . Ja obecnie podlewam takim dla kaktusów. Powinny pomału dostać taki zwarty pokrój :D
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Moje cyklameny teraz wyglądają tak

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W marcu 2017 roku wyglądały tak:

Obrazek

W listopadzie 2017 wyglądały tak;

Obrazek

I teraz pytanie. Mam je powoli zasuszyć? Chciałabym je przesadzić, bo są cały czas w podłożu produkcyjnym. Ale cały czas kwitną, albo mają bujne liście. Jednocześnie tracą zwarty pokrój. Teraz kwiatów jest mniej.
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Dostałam kilka dni temu cyklamena, muszę mu kupić nawóz mineralny. Jaki polecacie?
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

ivonar pisze:Moje cyklameny teraz wyglądają tak


I teraz pytanie. Mam je powoli zasuszyć? Chciałabym je przesadzić, bo są cały czas w podłożu produkcyjnym. Ale cały czas kwitną, albo mają bujne liście. Jednocześnie tracą zwarty pokrój. Teraz kwiatów jest mniej.
Mam ten sam problem od ponad roku, bo w listopadzie 2016r. (nie, nie pomyliłam się :shock: ) kupiłam swojego w Biedronce i cały czas ma liście i co przestanie kwitnąć - to wyrastają nowe kwiaty. Właściwie to podlewam go wodą przegotowaną, chyba ze 2-3 razy był od tego czasu podlany nawozem - bo zostało mi trochę w butelce jak podlewałam storczyki. Też nie wiem co z tym fantem zrobić - może ktoś nam doradzi.
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Mają ładne liście, kwiaty i nasiona, teraz szkoda zasuszać. Lepiej zasuszyć- mniej podlewać w maju, czerwcu, potrzymać je bez liści, na sucho, mniej więcej do sierpnia, września, aż zaczną wypuszczać zawiązki młodych, nowych liści. Teraz można nawozić dolistnie, by bulwa była silniejsza. Jak zgubi liście, mozna włożyć w nową ziemię, tak by połowa bulwy była nad powierzchnia ziemi. Wtedy lepiej widać kiedy zaczyna rosnąć. Nasiona mozna posiać, będą własne, żywotniejsze
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Dziękuję, kaarol. Czy wysiewać nasiona zaraz ja wysypia się z nasiennika? Czy też powinny nieco wyschnąć? Po poprzednim kwitnieniu tez miałam nasionka, ale nie wysiałam ich :( Teraz spróbowałabym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”