Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Po przesadzeniu wypuścił 2 różne kwiaty :D to jakaś anomalia czy tak często bywa?


Obrazek
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Kupiłam dziś w Kauflandzie cyklameny - 2 szt. z wyprzedaży po...1zł za szt. (wzięłam ostatnie - myśląc "a może reanimacja się powiedzie") - kolor chyba ciemny różowy, bo takie coś przypominające bardzo zwiędnięty kwiat miało kolorek.
Po oberwaniu uschniętych kwiatków i zżółkniętych liści oraz podlaniu - po ok. godzinie wyglądały tak (na razie postoją w kotłowni, bo podczas zabiegów, które na nich wykonywałam zauważyłam coś latającego - być może ... oby nie ... ziemiórka, albo owocówka, gdyż zabieg wykonywałam w kuchni i o tej porze roku, przy owocach ciągle mi latają - a nie zdążyłam przyjrzeć się dokładnie, bo celnie ją ubiłam - no ale kwarantannę mają i lepik jakby co też):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Jeszcze trochę odchorują. Ja bym im zmieniła 1/2 ziemi od dołu i dała na zewnątrz pod zadaszenie dopóki nie ma zbyt zimno. Dobrze reagują na takie zewnętrzne chłodne, wilgotne warunki ale trzeba uważać aby się nie rozwinęła szara pleśń. Nie lubią zbyt ciepłego pomieszczenia.
Powodzenia w reanimacji ;:215 . Jak im spasuje u Ciebie to będą kwitły bardzo długo.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Dzięki za podpowiedzi - na razie zobaczę co z tymi ziemiórkami - nic niby przez dobę się nie przylepiło do lepu, ale jeszcze trochę poczekam i później przesadzę. Na dwór nie wystawię, bo wczoraj nad ranem, było u mnie 0 stopni (a zapowiadali +3) - dachy i trawa oszroniona - także ryzykować nie będę. Najwyżej jak włączymy centralne to przestawię je do garażu na południowy parapet (cieniowany firanką). A jaką temperaturę najniższą zniesie cyklamen?, bo garaż nie jest ogrzewany.
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Witajcie, dostałam latem od koleżanki kilkanaście malutkich cebulek cyklamena. Wrzuciłam wszystko do jednej doniczki, no i dość gęsto urosło. Będę go rozdzielać, ale dopiero wiosną. Po jakim czasie cyklamen hodowany od początku z cebulki zakwita, czy musi osiągnąć jakąś umowną wielkość? I czy zniesie przechowywanie zimą w nieogrzewanym domu - tam przechowuję skrętniki i dają radę przez ostatnie 3 lata, choć marnieją zimą ale np. gloksynia już nie daje rady w takiej temperaturze,ok. 3-5 st.To jest zdjęcie z dzisiaj, do tej pory stoi właśnie w nieogrzewanym i niezamieszkałym domu. Martwi mnie czy wytrzyma jak przyjdzie konkretny mróz.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Optymalna temperatura to około 15 stopni. Raz mógł przeżyć spadek do temperatury poniżej 10 stopni, ale po następnym razie może przemrozić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

nalini spokojnie przeżywają temp 5*C. Nie mogą jednak mieć mokrej ziemi bo wtedy powstaje pleśń na jej powierzchni która atakuje nowe przyrosty na bulwie. Rośliny nie powinny być zagęszczone w donicy bo wtedy je atakuje szara pleśń. Ja trochę przycinam liście aby zbyt gęsto nie pokrywały się. W tej temp dobrze je mieć w jasnym miejscu, ja mam na wschodnim oknie. W donicy , w ziemi mam wgłębienie do którego wlewam minimalnie wody aby nie zmoczyć bulw.
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Dziękuję za wskazówki, dzisiaj poszłam go przynieść. Z ciekawości wzięłam termometr i sprawdziłam temperaturę, na parapecie tam gdzie stał było 6 stopni przy 4 stopniach na zewnątrz. Ale myślę, że lepiej teraz go zabrać bo jak zaskoczy mnie większy mróz to będzie po kwiatku. Dzięki za wskazówki ws podlewania, zimą trzeba być ostrożnym z wodą. Z piętnaście lat temu miałam ostatnio cyklamena, muszę sobie przypomnieć co on lubi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Jak miałem cyklamena trzymałem go w okresie jesienno-zimowym w temperaturze podanej wcześniej. Nie myślałbym go dać na zimniejsze stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

:wit Możecie mi wytłumaczyć dlaczego jak dostanę cyklamena to po kilku dniach listki żółkną, a kwiaty się zwieszają? :roll:
Dodam, że stoi w temp. 22°C, nie przelewam go ani nie przesuszam.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Chyba one wolą zdecydowanie chłodniej - ja stawiam na chłodnym parapecie i kwitną zawsze od momentu zakupu ok. 1,5 miesiąca - mam tylko 2 wielkokwiatowe - jednego od 2 lat a drugiego od tej jesieni - ten pierwszy dość często zakwita i co dziwne od tych 2 lat, kiedy go kupiłam w Biedronce - nie zgubił całkowicie liści - co jakiś zaschnie - to wypuszczają następne i kwiaty też ma dość często ( fakt, że nie ma ich tak dużo, jak w momencie zakupu, ale kilka ma). Natomiast te z drobnymi kwiatami coś mi nie chcą się utrzymač - podejrzewam, że wina leży w tym, że najczęściej kupuję je już przelane - na odratowanie - i jakoś reanimacja mi nie wychodzi - na razie dałam sobie spokój z kupnem, ale jak gdzieś spotkam nieprzelanego i w powalającym mnie kolorze - to kupię.

To mój jesienny zakup
Obrazek

A tak kwitł mój stary - kwiatów mało, ale i tak mi się podoba
Obrazek
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Temperatura musi być poniżej 18 stopni, parapet bez kaloryfera, nie zalać, wtedy kwitnie długo i długo żyje.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Mój cyklamen kwitnie :heja . Od malutkiej cebulki w sierpniu do kwitnącej rośliny minęło tylko parę miesięcy. Lubi chłodek, teraz stoi w ganku w temperaturze ok 12-15 stopni, w domu na parapecie nad grzejnikami nie miałby szans.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”