Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Kaarol, dziękuję. Poprzednich nie wysiałam, ale i też nie wyrzuciłam. Kiedy mogę je wysiać i jak je dalej prowadzić? Całkiem zielona jestem. No i życzę powodzenia tobie i leciwej roślince.
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Czy ktoś mi może doradzić coś w sprawie nawozu mineralnego? Muszę kupić, a wolałabym nabyć sprawdzony rodzaj. Taki, żeby był najlepiej dostosowany do wymagań cyklamenów.
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Nasiona można już posiać, słońca jest sporo, na południowym oknie. Początkowo rosną powoli, ale jak pierwszy liść będzie miał ze 2 mmm średnicy, można przepikować rzadziej. Bulwki sadzę prawie na powierzchni ziemi, mniej gniją. Co do nawozów, ja stosuje najstarszy, dolistny. Zraszam, jak listki są blade, jak ciemne i dobrze rosną, robie przerwę.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Nie wiem, jaki jest najstarszy dolistny, bo nigdy nie stosowałam takich nawozów.
Amba19, ja stosowałam Biopon do kwitnących, ale 1/2 dawki i rzadko, jak kwitły raz na 3 tygodnie.
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Nie chciałem reklamować, Florovit.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Dzięki :D A jaka to reklama? Przecież nie namawiasz mnie do zakupu, a pomagasz pielęgnować roślinkę :wink:
Będę pierwszy raz wysiewała nasionka, naprawdę. Mam wiele roślin, ale nigdy nie wysiewałam żadnych. Sadzonki to tak, ale nasionka :oops: nigdy. Na co jeszcze mam zwrócić uwagę? Nie wiem nic. Zabrałam się za poszukiwanie info, ale pomóż koleżance po belferskim fachu ;:180
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Wysiewam w zwykłą ziemię, próchniczną, płytko. Wschodzą dość szybko, maleńkie bulwy są praktycznie na powierzchni. Nie żalowac siewkom słońca, do jesieni powinny mieć ok 1 cm średnicy. Lepiej znoszą kilkudniowa suszę niż zalanie, lepiej sadzic w wysokich doniczkach. . Roczne zwykle kwitną, są przyzwyczajone do warunków domu, może dlatego trwałe. zawsze część siewek uplynniam po znajomych. Dobrze rosna latem na tarasie czy balkonie, w lekkim cieniu.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Dziękuję bardzo ;:196 Jeszcze troszkę Ci pomarudzę. Po wysianiu trzeba podlać, ale dużo czy mało? Dawać na doniczkę jakiś worek? Mamusiu, ale jestem zielona :oops:
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Po siewie podlać umiarkowanie, niczym nie nakrywać. Podlewać w podstawkę, jak dorosłe rośliny, wtedy, gdy na wierzchu ziemia przeschnie. Lepiej wschodzą i rosną wysiane do wyższego naczynia, doniczki, warstwa ziemi przynajmniej z 10 cm.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Po wstępnej reanimacji sępoli czas nadszedł na cyklamena. Nie znam się ani trochę. Co z nim zrobić? Przesadzać, nie przesadzać, dać odżywkę czy podsuszyć i uśpić? Obecnie wygląda tak, hodowany dotychczas metodą "pozostawiony sam sobie".

Obrazek
IzaM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lip 2018, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Witam,
Mam 5 cyklamenów. Jednak jeden jest wyjątkowy, w grudniu kupiony na wyprzedaży, doczekał się w tym roku 2 kwitnięć. Wyrósł pięknie jest ogromny, niektóre liście ma jak moja dłoń. Ma ich multum, ale nadal puszcza młodziutkie i ciągle ma nowe pąki. Kwiatki ma czerwone. Ostatnio ma też 2 kulki nasienne. I zapytacie pewnie czego się czepiam. A mam z nim problem. Mianowicie, nie zmieniałam mu miejsca na oknie, zawsze podlewam tak samo, od czasu do czasu nawożę, a jednak zauważyłam, że uśmierca sobie liście, te duże, na samym dnie. Nie schną, nie więdną, ale zdecydowanie blakną. I zastanawiam się dlaczego? Czy dlatego, że ma taki gąszcz liści i do tych na dole nie dociera słońce a może uważa, że ma ich za dużo i uśmierca stare żeby rosły nowe. Tak to sobie tłumaczę. Może ktoś mi pomoże. Nie chciałabym żeby coś mu się stało...
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Mam podobnie ale się tym nie martwię tyko sukcesywnie wyciągam ,,podejrzane" liście. Ważne że wypuszcza nowe zdrowe liście a wraz z nimi obecnie nowe kwiaty. Trzeba jednak uważać aby nie dopuścić do zadomowienia się pleśni na dolnych,zacienionych liściach.
Obecnie obficie kwitnie czerwony jednak na foto wyglada jak różowy :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Post »

Liście są po prostu stare i kończą swój żywot. Jak bledną i żółkną trzeba usuwać. Cyklameny są bardzo żywotne, potrafią dobrze rosnać dziesiątki lat.
Pozdrawiam

Karol
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”