Grudniki - prezentacje kwitnień

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Obrazek
Grudnik dziś-ostatni kwiatek.
Też poszukam mu ładniejszej doniczki do odpoczywania i nabierania sił.
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Grudniki to rzeczywiście roślinki, które swoimi barwami cieszą oczy :) Miałaś rację , Gosiu.

Ten sukulent bywa często mylony z tzw. Kaktusem wielkanocnym, więc dla przypomnienia :

SZLUMBERGERA = GRUDNIK = ZYGOCACTUS =KAKTUS BOŻEGO NARODZENIA

Pokazaliście wyżej tyle jego pięknych odmian różniących się zarówno kolorem jak i kształtem kwiatów, że niczego nowego tu nie dodam. Ale pokażę moje GRUDNIKI, które zwykle wyprzedzają kalendarz i kwitną na przełomie listopada i grudnia.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


A poniżej często mylony z Grudnikiem KAKTUS WIELKANOCNY = RIPSALIDOPSIS . Jak widać mój przyjemniaczek też nie wie, kiedy jest Wielkanoc , bo pączki ma już teraz :) Pokażę go raz jeszcze , gdy je w pełni rozwinie.

Obrazek Obrazek
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Grudnik

Post »

Witam wszystkich miłośników grudników. Wsadziłam do doniczki sadzonki dwóch kolorów i oto efekt:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Bardzo lubię grudniki za ich porę kwitnienia! :D
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Grudnik

Post »

W zasadzie nie trzeba dużo przy nim robić. Latem ma okres spoczynku, więc najlepiej o nim wręcz zapomnieć, tzn. podlewać 1 raz w tygodniu umiarkowanie, nigdy nie przemaczać. Reszta moich kwiatów domowych to storczyki, więc hurtem podlewam je wszystkie wodą przegotowaną (bez wapnia) z nawozem dla storczyków co 2 tygodnie od marca do sierpnia. Do zawiązania pąków kwiatowych MUSI mieć słoneczne stanowisko!!! Bez tego będzie słabo kwitł lub wcale. :(
W lutym najlepiej przygotować sadzonki 2-3 członowe. Przez obrywanie takich sadzonek, roślina się zagęszcza ( z jednego pędu wyrastają 2. Po 5-6 latach grudnik się starzeje i słabiej kwitnie. Wtedy wyrzucam go i odnawiam nowy z sadzonek :D


Obrazek Obrazek Obrazek
ewka242
50p
50p
Posty: 51
Od: 22 sie 2008, o 20:25
Lokalizacja: śląskie-Pszczyna

Post »

O Matyldo.. jakie śliczne.. one same w sobie ja takie śliczne.. Aż Wam zazrdoszcze takich okazów, ja mam różowy ( stary i muszę go właśnie odmłodzić) czerwony i kremowy.. Jakie macie sposoby na ukorzenianie grudniczków.. i kiedy jest najlepszy okres?
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Post »

W lutym można już zaczynać robić sadzonki. Mój sposób:
Obrywam 3-czlonowe kawałki pędow, te najdorodniejsze, wsadzam po kilka szt. do doniczki z normalną ziemią do kwiatów. Jeden człon jest wsadzony do ziemi, dwa wystają. Można przykryć woreczkiem lub słoikiem. Stawiam w półcieniu. Jak zaczną rosnąć przestawiam na słoneczny parapet. :D I utrzymuję bardziej sucho niż za mokro!!! :D
Można zaprosić dzieci do pomocy :wink: To świetna zabawa (i nauka)!!! :D
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Post »

Andziax007 pisze:Ewuniu zrobiłam wszystko według Twoich instrukcji.... Był zalany normalnie jak wyciągnęłam go z doniczki to aż kapało. Ale wzięłam opłukałam korzonki i zmieniłam ziemię. I teraz stoi w cieplutkim miejscu.
Bardzo Ci dziękuję za pomoc :lol: :lol:
Cieszę się razem z Tobą :D
Czekamy na dalsze relacje, jak zakwitnie :wink:
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post »

wiecie ze jeden z moich grudników nie dawno zakwitł miał jednego kwiatka i bardzo krótko jak zobaczyłam to już był zwiędnięty ale wiosnę chyba poczuł i mu się miesiące pomyliły :P
Awatar użytkownika
Margarita.vip
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 7 sty 2009, o 23:06

Post »

Ja włożyłam jeden pęd grudnika do szklanki z wodą i parę dni temu wypuścił juz pierwszy korzonek :) Ale poczekam aż będzie troszkę większy, albo aż wypuści ich więcej, żebym mogła go wsadzić do ziemi :)
Awatar użytkownika
miluck
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2491
Od: 22 lut 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police

Post »

Gosiu moje grudniki ,właśnie kwitną po raz drugi ,więc może taka ich uroda :wink:
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post »

o jej to ja czekam chucham i dmucham żeby pączki puszczały ;:80
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Przeczytałam wiele na tym forum o grudnikach, ale niestety nie wiem co jest z moim.
Cztery lata temu przywiozłam dwie szczepki z grudnika od mojej siostry ciotecznej- roślina była zaszczepiana od dawna i pochodziła jeszcze z okna mojej babci.Obie sadzonki lekko przesuszyłam i zasadziłam do dwóch doniczek-obie się przyjęły, więc jedna podarowałam mojej mamie. I ta juz pierwszego roku zakwitła, jest niewielka, najdłuższy pęd ma może 12 cm. Moja szczepka jest olbrzymia, ale nigdy nie zakwitła. Roślina wygląda zdrowo, nie przestawiam jej, stoi na szafce w pobliżu okna wschodniego, ale ma tak jakby tylko rozproszone światło. W zeszłym roku przestawiłam ją na okno zachodnie, ograniczyłam podlewanie aż do października i nic.
Jak może być przyczyna? Moja mama twierdzi,ze grudniki mogą mieć odnóża męskie i żeńskie i ja mam pewnie męską, czy to możliwe?
Obrazek
tak wygląda Obrazek
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Beato-spróbuj go dwa tygodnie przed porą kwitnienia przesuszyć i ustawić w chłodniejszym miejscu .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”