Bananowiec - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Roślin nie nawozi się bezpośrednio po przesadzeniu. A zraszanie liści nic nie daje oprócz ryzyka załapania infekcji grzybowej
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bonk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 wrz 2019, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Cześć, dostałam banana od faceta który hoduje je w doniczkach na ogrodzie. Od wiosny mój też stoi w doniczce na ogrodzie, regularnie atakują go przędziorki? (tak mi się wydaje, że ten biały nalot to właśnie one). Co dwa tygodnie jak wychodzą to go myję (ma bardzo kruche liście, łatwo się przecinają podczas mycia), dwa razy w krótkim odstępie czasy zlałam go całego mospilanem i nadal wychodzą. Coś da się jeszcze zrobić ?
Czy utrata koloru na obwódce liści jest spowodowana właśnie tymi robalami czy czegoś mu brakuje?
Wilgotność ostatnio duża, leje też często, z wielkiego słońca go zabieram do półcienia, może trochę wieje ale na polu też nie stoi tylko niedaleko domu, trochę jest osłonięty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Oczywiście, że to na 100% te szkodniki.
Przędziorków nie pozbędziesz się zmywając wodą czy czymś tam...

Najlepiej użyć konkretnego preparatu chemicznego. Kup Sanium albo Magus albo Floramite i jednym albo dwoma preparatami naprzemiennie zrób dwa opryski dokładnie całej rośliny. Oczywiście nie rób tego w słońcu, tylko na czas oprysku i obeschnięcia liści wstaw do cienia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Acid
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 sie 2021, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Parę dni temu przesadziłem bananowca (ziemia uniwersalna), nauczony, że marketowe rośliny należy przesadzać jak najszybciej. Teraz nie wiem czy to efekt przesadzenia i należy dać trochę czasu (żeby się zakorzenił) czy coś się dzieje. Liście zaczęły osiadać, dolne już mocno oklapły ale te większe idą pomału w ich ślady. Stoi przy południowym oknie, w doniczce (z małym drenażem), na podstawce (keramzyt). Po przesadzeniu minimalnie tylko podlany (może 100ml), ziemia wilgotna. Dopiero poniedziałek/wtorek będzie podlewany. Panikuję czy popełniłem gdzieś błąd i teraz to powoli wychodzi ?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Minimalnie podlany? Co to sukulent? :shock:

Bananowca podlewasz obficie od razu po przesadzeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Scelek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 wrz 2021, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Cześć! Od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką bananowca Musa Tropicana. Rósł ślicznie dopóki nie musiałam go porzucić w cudze łapki na dwa tygodnie, gdy wróciłam, bananowiec przestał rosnąć tak szybko jak wcześniej a na pniu pojawiły się brązowe plamy

https://imageshack.com/i/pm0L5fIij

Bananowiec stoi w oknie balkonowym na wschodniej wystawie, wody ma pod dostatkiem i ma zraszane liście takim atomizerem który tworzy delikatną mgiełkę.
Jak mogę mu pomóc? Będzie przesadzany na dniach bo korzenie zaczynają wyglądać z doniczki więc nie wytrzyma do wiosny.

Więcej zdjęć:
https://imageshack.com/user/scelk
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Roślin nie spryskujemy wodą, bo to nic nie daje oprócz ryzyka załapania infekcji grzybowej.
Na razie przesadź i obserwuj przez jakiś czas czy plamy będą się powiększać. Jeśli tak, zrób oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marcin89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 gru 2021, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Cześć.

Dostałem kilka tygodni temu bananowca od koleżanki. Na początku chyba trochę go przelewałem, ponieważ z liści potrafiła kapać woda. Obecnie mam wrażenie, że liście kładą się w dół oraz na niektórych pojawiają się czarne plamy.

Czy powinienem przesadzić każdą łodygę do oddzielnej, dużej doniczki? Jakiej użyć ziemii oraz kiedy i czy w ogóle dodać nawóz?
Bananowiec stoi przy oknie, południowa strona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Przejrzyj wpierw wątek, ten w którym jesteśmy oraz ten: viewtopic.php?f=19&t=100279&hilit=Bananowiec

Znajdziesz wszystko o uprawie tych roślin.

Natomiast jeśli liście się zwieszają, a gleba jest mokra to trzeba zajrzeć do korzeni czy nie są pogniłe i przesadzić do nowego przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi i rozluźniacza. Oczywiście jeśli będą jakieś uszkodzone korzenie to trzeba je odciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kinga89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lut 2021, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Moi drodzy pomóżcie. Mój bananowiec ma pełno robaków w doniczce, które wyglądają jak przędziorki… nic na nie naturalnego nie działa…
Nie mogę stosować chemii, bo jestem w ciąży i bananowiec przebywa w domu. Macie jakieś pomysły? Może to nie przędziorki???
Obrazek

Chciałabym załączyć zdjęcie, ale są tak małe ze nie da się ich pokazać, wyglądają niestety jak przędziorki, jest ich cała masa!!! :shock:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Co po zdjęciu dorosłej rośliny?

W przypadku przędziorków bez chemii się nie obejdzie (Nissorun, Floramite, Magus). Teraz jest ciepło, możesz poprosić kogoś żeby oprysk zrobił na zewnątrz, a po obeschnięciu wnieść z powrotem do domu, albo jak masz zacieniony taras/balkon możesz go tam w ogóle na lato zostawić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kinga89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lut 2021, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Obrazek
Te małe kropeczki to tak naprawdę cała masa mikro robaków. Nie mieszkam w Polsce i niestety nie mogę teraz nigdzie wynieść rośliny i spryskać, muszę poczekać na sezon. Ale dziękuje za rady, jak będę w Polsce zakupie któryś z preparatów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowiec - choroby i szkodniki

Post »

Chodzi o liście, czy podłoże? Przędziorki bytują na liściach, w podłożu mogą być ziemiórki, wtedy wokół rośliny latają takie małe muszki. Mogą być też skoczogonki, ale one jeśli nie jest ich dużo to nie są szkodliwe dla rośliny. Chyba, że naprawdę jest ich dużo to można je utopić umieszczając doniczkę w misce albo wiadrze z wodą aż powyżej górnej krawędzi doniczki.
Jeśli to nie pomoże to można podlać, ale też chemią - Mospilan/Polysect, Karate zeon.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”