Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Proponuję postawić w miejscu dobrze oświetlonym np. na parapecie okiennym. Paprocie lubią światło. Najlepiej rosły umnie na lekko nasłonecznionym parapecie. Miały piękne, sztywne liście. Jedynie słońce rozjaśniło im liście. Nie zraszałem, nie stały na keramzycie podsiąkniętym wodą. Dbałem tylko o to, zeby ziemia była lekko wilgotna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Paweł dobrze pisze, zobacz wyżej jak wyglądają paprotki uprawiane na słonecznym stanowisku u Elki ( tija).
Mitem jest, że paprocie będą dobrze rosły w cieniu z małą ilością światła i nie potrzebują słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję Wam serdecznie :) Dziś u mnie leje więc wiele słońca maluchy nie nałapią...ale już stoją na parapetach ;)
Krzychu27K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 paź 2013, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnica

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tutaj nawet nie tyle chodzi o bezpośrednie słońce jak o większe natężenie samego światła. Im dalej od okna tym spada jego natężenie. Mogę Ci napisać, że mam w domu bluszcz rosnący w pokoju południowym. Kiedyś wisiał na północy ale tak się wyciągnął, że przypominał obraz nędzy i rozpaczy. Przeniesiony metr od okna południowego zyskał gęsty pokrój i piękny soczyście zielony kolor. A ponoć bluszcze idealne do cienia...Trzymam kciuki za Twoje poprotki. Może przez chwilę nie zachwycają, ale będą piękne! Krzysiek
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki Krzysiek za poradę :) Za kciuki podziękuje jak mi maluchy urosną i wyładnieją :) Te moje paprotki są malutkie ( to chyba miniaturki ) i stały na dość niskich kwietnikach , wiec słońce nie dochodziło do nich , tylko świeciło ponad nimi. Przestawiłam je przed drzwi balkonowe. Balkon mam od południa..ale ma daszek i ściany boczne ( coś w stylu loggi) wiec słońce nawet tam bezpośrednio na kwiaty nie świeci . Moja mama dawniej miała paprotki, i mimo że nie skakała koło nich specjalnie ;) rosły jak szalone...Fajnie byłoby powtórzyć jej sukces :)
Krzychu27K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 paź 2013, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnica

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

I powtórzysz, zobaczysz. Niewiele jest roślin, które tak jak paprocie odwdzięczyć się umieją za stałą pielęgnację i nie zmienianie im stanowiska świetlnego. Lokalizację masz bardziej niż idealną. Sam chciałbym mieć drzwi balkonowe od południa...Marzenie! Mógłbym wówczas poszaleć;)
Tak czy inaczej daj im się zaaklimatyzować. Za czas jakiś zobaczysz zmiany na dobre. Dodatkowo jeśli to egzemplarze marketowe daj im trochę czasu. Wiem, że chwilowo nie wyglądają ale już nie raz i nie dwa miałem oddać czy nawet wywalić, a tu ni stąd ni z owąt roślina puściła piękne pędy :-) albo strzeliła pąkami. Kiedyś podczas pobytu za granica moja rodzina zalała mi fikusa benjamina. Jak wróciłem, był łysy... Wstawiłem latem przed dom, odżył, porósł liśćmi a dziś kłuje w oczy zazdrosne spojrzenia sąsiadek;) Więc poczekaj trochę, a nie będzie źle.
Pozdrawiam, Krzysiek
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To egzemplarze z Lidla :) I dwa tygodnie po przesadzeniu ...będę więc czekać cierpliwie :) Na razie cieszę się z faktu , ze puszczają nowe listki :) Dziękuję serdecznie i również pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Może właśnie za bardzo kombinujesz. Ja nigdy nie przesadzam roślin kupionych gdzieś w tym samym sezonie. Prawda może być to kłopotliwe jeśli chodzi o utrzymanie wląsciwej wilgotności podłoża bo zazwyczaj są sadzone w kokosie. Jednak on fajnie nasiąka i zapewnia odpowiednią ilość powietrza w korzeniach przy przesychaniu. Zawsze podlewałem gdy doniczka po uniesieniu była lekka. Wtedy nalewałem do miski wody i na 10 minut wstawiałem rośłinę żeby się napiła tyle ile potrzebowała. Jak kokos przeschnie to woda przez niego przelatuje i można mieć mylny obraz , że już jest odpowiednio podlana roślina. Nawoże co 2 tyg a w nastepnym sezonie przesadzam tyko do biedronkowej ziemi bo jest najlepsza wg mnie. Jakiej ziemi użylaś? Jak będzie za ciężka to długo bedzie zalegala woda i korzenie padną.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli chodzi o ziemię kokosową - w takiej jakie są zwykle sprzedawane rośliny, to jednak nie działa tak dobrze, jak piszesz Paweł. Taka ziemia w głębi dłużej przesycha i zdarzało się u mnie, że gdy na górze już przesychała, na dnie było mokro - co może powodować gnicie korzeni.
Natomiast jest bardzo dobre, tylko jako dodatek.
A do paproci sprawdza się mieszanka ziemi do paproci z dodatkiem agroperlitu. Można wtedy dodać trochę włókna kokosowego.
Uniwersalna ziemia z kolei chyba nie będzie najlepszym wyborem, paprocie lubią przecież kwaśny odczyn.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzychu27K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 paź 2013, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnica

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zgadzam się z Norbertem w 100%. Ja z kolei poza storczykami, przesadzam 99% nowo zakupionych roślin, z przyczyn, o których wspominał już Norbert. Niemniej, każdy ma swoje metody postępowania i jeśli służy to zielonym, to czemu nie:)
Paprocie sadzę do ziemi Kroenen dla paproci. Jeśli nie mam, to do uniwersalnej tej samej firmy z dodatkiem podłoża do azalii lub rododendronów. Zwykle pół na pół. Dopiero w takiej mieszance widzę zadowalające efekty wzrostu roślin. Dobra jest tez marka Compo sana, szczególnie substrat do Orchidei. Raz z ziemią Biedronkową zawlokłem sobie wełnowca. I sam bym w to nie wierzył, gdyby nie podobny przypadek u sąsiadki po przesadzaniu do w/w ziemi. Jak dla mnie to syf. Zbyt ciężką ziemię rozpulchniam agroperlitem a nawet garścią drobniutkiego żwirku. Tak czy inaczej, każdy ma swoje drogi :-)
Za "lidlówki" paprotki trzymam kciuki, bo sam bardzo lubię paprotki. Niestety na południu miejsca już nie mam, a na północy rosną tyle o ile. Nie straszą ale i nie powalają. Nie śpiesz się więc z oczekiwaniami. Do sierpnia daj im czas.
Krzysiek
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesadziłam do ziemi do paproci z dodatkiem agroperlitu. Kupiona w sklepie ogrodniczym. One miały fatalnie małe doniczki te moje paprotki .Dosłownie korzonki a raczej kłącza na spodzie. Problem w tym, że to pierwsze kwiaty jakimi się opiekuję, i nie mam jeszcze wyrobionych metod. Raczkuję w tej materii ;) Wiec jak to nowicjusz ..mogę przedobrzyć :) Oby nie :) Dziękuję Wam bardzo za pomoc ;)
Krzychu27K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 paź 2013, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnica

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie martw się na zapas. Zrobiłaś dobrze przesadzając. Daj i sobie i roślinom czas a wyjdzie to Wam na dobre. I pamiętaj, człowiek całe życie się uczy. Nikt znawcą się nie rodzi, doświadczenia nabiera się z czasem. Powodzenia :-)
Krzysiek
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję jeszcze raz :) Za pewien czas napiszę jak się mają :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”