Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Może tak, ale patrząc pod kątem całkowitego amatora, w czystym podłożu kokosowym może jednak przelać. Poza tym wg mnie lepiej wybrać dedykowane podłoże do danej rośliny. I tutaj ciężko się zgodzić, że każde podłoże podobnie wysycha. Łatwiej jest utrzymać stałą wilgotność w ziemi zmieszanej z agroperlitem, a tym samym trudniej przelać. Akurat miałem do czynienia z jednym i drugim i w kokosowym niemal przelałem, choć wierzchnia warstwa wzkazywała, że jest sucha i wymaga podlania.
Natomiast w tym konkretnym przypadku, akurat to nie podłoże jest problemem, ale niewłaściwe stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na początku przygody ze storczykami kupowałem takie dedykowane podłoża dla storczyków. Nie powiem ile z nich to uśmierciło bo zawierały one zwykła ziemię w większości z dodatkiem torfu i keramzytu z minimalną ilością kory. Dlatego już nie wierzę w te specjalisyczne podłoża.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

O tutaj z Tobą też się nie zgodzę, bo podłoże do storczyków bywa różne. Akurat kupuję takie, które nie ma w sobie ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No teraz to są różne podłoża do storczyków. Ale lata temu to podłoże było masakryczne. Dobrze , że teraz jest wybór i każdy może wybrać to najlepsze według niego.
Krzychu27K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 paź 2013, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnica

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej,
uwierz mi Pawle, że mam bardzo negatywne doświadczenia z ziemią z supermarketów. Nie podoba mi się jej skład, frakcja oraz fakt odkwaszania wapnem czy kredą... Ale, jak zawsze mówię. Każdy ma swoje drogi działania, i to co służy jednemu-drugiemu nie musi. Uwierz, nie zawsze mam te kilkadziesiąt złotych na ziemię do kwiatów, ale wówczas, albo staram się zrównoważyć brak przesadzania racjonalnym nawożeniem, albo odkładam "zaskórniaki" i w odpowiednim momencie ( bez znaczenia pora roku bo nasze rośliny to w przeważającej ilości gatunki tropikalne i jako takiego okresu spoczynku nie mają, a jedynie krótki dzień świetlny spowalnia ich wzrost jesienią i zimą ) przesadzam grupowo:). Sam swoje paprocie przesadzam w ostateczności. Jedna z nich wisi i zastanawiam się, w co ja ją wsadzę? Muszę zakupić jakąś wiszącą szeroką donicę, rozmiaru xl, bo paproć wsadzona na wiszący na ścianie kwietnik nie ma jak się "rozłożyć" i traci na uroku. To oczywiście moja filozofia:)
Pozdrawiam, Krzysiek
EwelinaWysk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 cze 2016, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A moje paprocie nadal stoją jak stały i póki co nic się z nimi nie dzieje. Nie sypią się aż tak bardzo. Jest ok:)
Pozdrawiam,
EW.
Krzychu27K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 paź 2013, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnica

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć Ewelino,
okres tygodnia lub dwóch nie ma większego wpływu na rośliny... Jeśli napiszesz Nam to samo np za rok, na przyszłe wakacje i nadal będzie wszystko ok, to będzie super:) Wówczas i ja obsadzę się od stóp po głowę pięknymi paprociami. Na moment obecny one się aklimatyzują, dopiero je przesadziłaś. Na reakcję roślin musisz jeszcze trochę poczekać:)
Krzysiek
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, mam od miesiąca paprotkę, pisałem o niej wcześniej, tylko mam problem bo mi usycha, przesadziłem ją i podlewalem tak żeby miała wilgotne podłoże, dodatkowo zraszałem codziennie, czasami raz a jak było gorącej to dwa razy, a mimo to usycha, nie jakoś szybko Ale usycha cała, nowe przyrosty jak i stare liście i nie wiem co mam zrobić żeby odżyła.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wrzuć zdjęcia z opisem stanowiska i poziomem wilgotności powietrza. W jakiej rośnie ziemi?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzychu27K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 paź 2013, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnica

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A mi przyszło do głowy, iż od nadmiernego zraszania rzuciła się choroba grzybowa. Myślę, że wszystko z umiarem. Postawiłbym paprotkę na tacce z keramzytem, ale kilkukrotnie w ciągu dnia bym nie spryskiwał. Osobiście podlewam jak nieco podeschną. Paprocie wilgoć lubią, ale przy mokrej glebie szybko stracą na urodzie, wda się grzyb i w zasadzie mamy po roślinie.
Wyślij zdjęcia, bardziej doświadczeni na pewno Ci pomogą.
EwelinaWysk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 cze 2016, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć,
Nie do końca zrozumiałam, o co chodzi z tą reakcją roślin?
Przecież je podlewam, nie zmieniam im miejsca więc co może się stać? Miały bujne korzenie, powinny się przyjąć.
Czy na coś mam baczniej zwrócić uwagę?
Ew.
Krzychu27K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 paź 2013, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnica

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witaj,
poczekaj z miesiąc lub dwa i wówczas rośliny same powiedzą Ci, czy mają się dobrze czy też nie:-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Manuela
100p
100p
Posty: 163
Od: 6 mar 2015, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Paprotka

Post »

Hej!! Moja paprotka po podlaniu odżywką ( chyba za dużo ) więdnie :( Czy jest dla niej jeszcze szansa? Przesadzić i wypłukać chyba się nie odważę...
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=98" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p5448877" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”