Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, mam w planach kupić paprotkę z obi, nazywa się nephrolepis exaltata, i chciałbym się was poradzić gdzie ją trzymać, czy dużo podlewać i jak często, czy dobrze było by ją przesadzić do większej doniczki, jak nawozić i czy biohumusem wystarczy ?
Mam do wyboru balkon gdzie jest oświetlony przez długi czas na wiosnę i lato (teraz jest na balkonie coś koło 5? do 15? zależy od pogody, rzadko jest poniżej 0?) albo pokój gdzie jest ciemno ale bardzo ciepło ( ponad 20?)
Bardzo proszę o radę bo jestem zielony w pielęgnacji paproci i utrzymaniu jej :D
Ostatnia paprotka jaką miałem to zdechła, przedadziłem ją do ziemi specjalnej do paprotek, dałem banana ( bo czytałem kiedyś że pomaga to i czytałem że podlewanie pół szklanki mleka rozcieńczone w połowie szklanki wody też pomaga więc zrobiłem i to) zamoczyłem na godzinę w wodzie (całą doniczkę) i najprawdopodobniej zrobiłem wszystko źle więc przed kupnem następnej paprotki po proszę o radę :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam nadzieję, że przeczytałeś wątek od początku.
Przede wszystkim z paprociami jest tak, że nie wszędzie one lubią i będą rosnąć.
Po drugie, zapomnij o wszelkich domowych sposobach, typu skórki od banana, itp.
Paprocie powinny dobrze rosnąć w zwykłej ziemi do paproci.
Co do uprawy, to tak jak pisze w wątku potrzebują wysokiej wilgotności powietrza (im wyższa temperatura, tym wyższa wilgotność powietrza), jasnego stanowiska, z dala od grzejnika.
Podlewanie: ziemia cały czas powinna być umiarkowanie wilgotna. Częstotliwość podlewania jest uzależniona, jak zawsze od temperatury otoczenia, stanowiska i wilgotności powietrza.
Przesadzanie na wiosnę.
Nawożenie biohumusem możesz w sezonie przy każdym podlewaniu, ale proponuję też kupić dedykowany nawóz do paproci - na opakowaniu powinno pisać jak często. Pamiętaj, że po przesadzeniu, nawozić możesz zacząć dopiero po upływie kilku tygodni.
Stanowisko wybierz to cieplejsze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeszcze czytam, a to co napisałeś to akurat zdążyłem przeczytać.
Tylko to cieplejsze miejsce nie ma tak dużo słońca no mieszkam w bloku i akurat mój pokój jest tak że cały blok zasłania słońce i niewiele promieni do mnie dociera.
Mogła by stać o takiej porze na balkonie gdzie jeszcze może zaskoczyć śniegiem? (Głównie są teraz plusowe temperatury coś powyżej 5 ?)
Dobrze by było zrobić ten sposób z kermazytem w podstawce i zraszać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Paprocie nie potrzebują słońca, w naturze rosną przecież albo w podszyciu albo na drzewach, jako epifity. Wystarczy, jak postawisz blisko okna.
Druga sprawa, Nefrolepsis nie może stać w niższej temperaturze, niż +18 stopni przez cały rok, więc balkon odpada.
Podstawka, albo nawet taca z wilgotnym keramzytem może być plus zraszanie z dwa razy dziennie.

Nawożenie słabe do umiarkowanego w sezonie, w okresie jesienno-zimowym co 4 do 6-ciu tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Okej, dzięki za rady, chyba sobie poczekam na wiosnę i dopiero sobie kupię ale dzięki za wszelką pomoc :D
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, tak jak mówiłem poczekałem trochę, może to nie jest wiosna ale ciepło jest już bardzo jak i słońca nie brak :D
Kupiłem ostatnio paprotkę z tzw. "wąsami" gdy patrzę pod doniczkę to widzę lekko wyrastające korzenie, a ziemia to nie ziemia, to coś tak przepuszcza wodę jak bym przez sitko lał, mam kupioną ziemie do paprotek, mogę przesadzić ją o tej porze roku? I czy nie zaszkodzi jej taka większa doniczka ?
Co do stanowiska to jest w północnym pokoju, z dala od grzejnika ale blisko okna, słońce nie dociera do okna bo zatrzymuje się na balkonie, ale obok paproci postawiłem słoik z wodą to dobre miejsce?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesasadzanie tak, ziemia o rozmiar większa od dotychczasowej, czyli standardowo o ok. 2 cm na średnicy.
Stanowisko może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ale może być mniej więcej na tyle duża że jak daje ją do innej doniczki to mieszczą się dwa palce z jednej i drugiej strony? Czy zdecydowanie za duża?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ewentualnie może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A co do węgla, dodać go do ziemi? Perlit też? Bo mam trochę tego i się zastanawiam nad mieszanką ziemi :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Węglem posypuje się tylko uszkodzone korzenie, w innych przypadkach nie ma potrzeby jego stosowania.
Perlit mieszasz normalnie z ziemią powiedzmy w proporcji 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ripdem
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 paź 2015, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok, dzięki za rady :)
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Paprotka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie :) W piątek dostałam w prezencie dwie paprotki. Nie wiem jaka to odmiana. Są to chyba miniaturki. Paprotki są z marketu . Postawiłam je w pokoju południowym ale raczej w półcieniu . Oczywiscie w zimie przesune je od grzejników. Nie wiem czy ta odmiana lubi zraszanie, więc postawiłam je na podstawkach wypełnionych kamieniami( na fotce jeszcze ich nie ma, bo zrobiłam to wczoraj ). Podlałam je w poniedziałek . Ciut wody przeszło na podstawki ( ale bardzo niewiele- wodę z niej oczywiście odsączyłam ). Mam dwa pytania. Pierwsze dotyczy doniczki. Wydaje mi się , ze roślinkom jest bardzo ciasno. Są bardzo gęste. Czy paprotki teraz przesadzić , czy pozwolić im zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu kilka tygodni? I drugie.Czy martwic się pojedynczymi lekko zbrązowiałymi liśćmi? W sumie znalazłam tylko dwa czy trzy takie.Zastanawiam się czy jest to reakcja na nowe otoczenie, suchość powietrza. czy może ciasna doniczka? I jeszcze dorzucę trzecie pytanko.. Czy wystarczy zwilżanie rośliny " oddolne z podstawki " czy jednak spryskiwać ?Oto jedna z roślinek..druga wygląda dokładnie tak samo


Przepraszam za jakość zdjęć...Nie mam dobrego aparatu
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”