Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Nie szkodzi, nie gniewam się :)
To informuję, że jest taka opcja jak doświetlanie, polecam edukację w temacie, bo warto.

Aż sprawdziłam w zapiskach jak to było u mnie - wysiewałam w połowie kwietnia ,a z początkiem maja się dopiero pestki zaczęły otwierać. Książkowo granat kiełkuje od 7 dni do 3 tygodni, nasiona się mogą zachowywać różnie,nieraz leżą i leżą. Się nie przewidzi. Koleżanka pisała o lutym, więc ja też sięgam czasem w dalsze dni,bo choćby chciała to nim kupi i naszykuje się z ziemią i zdobędzie wszystkie info też chwila minie. Z resztą, niech każdy robi jak chce ;)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

emiemi8, w każdym granacie jest takie mnóstwo nasion, że możesz część wysiać teraz, a potem jeszcze kilka, czy może więcej. Nawet bez doświetlania dadzą radę i powtórzę za Foxową - "nie róbmy tragedii". Te rośliny, które teraz wykiełkują, mogą mieć wyższy pień, co moze być ciekawe, te późniejsze mogą mieć bardziej krzaczasty pokrój. Co kto lubi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Sorry za pytanie, ale wysiewałaś granaty o tej porze roku? Czy tylko chcesz poprzeć słowa drugiej użytkowniczki?
Bez doświetlania dadzą jakoś radę

No właśnie "jakoś", to można porównać do wzrostu rośliny i "wzrostu" danej rośliny. Wg mnie w uprawie roślin chodzi o zapewnienie jak najlepszych warunków, żeby prawidłowo rosły, a nie jakośtam.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

O tej porze roku też. To nie pomidory, że od swiatła, temperatury nocnej i dziennej zalezy cały urodzaj. To tylko roślinki, które mają nam dawać radość, ewentualne owoce to za wiele lat. Bardziej skupiłabym się na kształtowaniu ładnego krzaczka, albo miniaturowego drzewka.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Dziwne, to dlaczego w Twoim wątku nie znalazłem żadnego granata?
Czy w naturze podczas naturalnego wysiewu są podobne warunki świetlne, jak w Polsce?

Edit Ok. znalazłem jakiegoś granata, czy tego siałaś w zimie:
viewtopic.php?p=6096364#p6096364

Możesz coś więcej napisać o różnicy w wyglądzie, przeżywalności siewek między sianiem w zimie, a na wiosnę?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Moje granaty są i w moim wątku, i w tym też. Mam granaty "Nana" i z nasion z marketowych owoców. Nigdy nie piszę o czymś, na czym się nie znam, więc podważanie mojej wiarygodności jest nie na miejscu .
Wracając do granatów, to nie są to rośliny rosnące szybko. Kiełkują bardzo różnie, jedne nasiona szybciej inne wolniej. Uważam, ze spokojnie można teraz wysiać bez szkody dla roślin.
Badań nad przeżywalnością granatów sianych w różnych porach roku nie prowadziłam.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Niech każdy sobie robi jak uważa, jego rośliny, jego problemy. Ja wysiewałam wiele razy rośliny o różnych porach roku niekoniecznie korzystnych dla nich i jakoś właśnie mam granat z takiego przypadkowego laickiego siewu. Gdybym miała teraz nasiona to też bym je wysiała, bez zbędnego dramatyzmu.

Zmoderowano niepotrzebny komentarz oraz zbędny cytat/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Barbra
Nikt tu nie podważa czyjegoś zdania, ale powtarzam kolejny raz, że warto podawać pisać od razu dokładniej, żeby uniknąć niepotrzebnych dyskusji i dopytywań.
Skoro piszecie o możliwości wysiewu zimą, to warto napisać to żeby z góry było wiadomo, że jest poparte własnym doświadczeniem. Fajnie byłoby mieć też zdjęciową fotorelację. Ale to już na marginesie.
Szkoda, że nie masz wiedzy o śmiertelności siewek, to dość istotna kwestia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Przeżywalność pestek może mieć realne znaczenie jak się chce siewkę z avocado, albo innej rośliny która daje jedno nasiono.
Natomiast granaty, kiwi czy mak jak da z 1% to wystarczy by amatorowi brakło parapetów.
Granaty teoretycznie są dostępne cały rok, ale zauważyłem że w niektórych okresach pestki granatu są zupełnie białe.
Dla mnie zawsze zima była okresem wysiewu egzotyków, czasami coś padnie, czasami nie. Można doświetlać, można trzymać w stosunkowo niskiej temperaturze która opóźnia wzrost i zmniejsza zapotrzebowanie na światło.
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

A więc tak: zdecydowałam się że nasiona wysieje teraz gdyż właśnie zaopatrzylam się w żarówkę do doswietlania. I teraz moje pytanie czy oświetlać siewki mogę przez kilka godzin wieczorem podczas gdy w dzień będą stały na parapecie czy cykl musi być po +/- 12h? A i czy jako rozluzniacz nada sie grys albo "zwirek ozdobny do roslin"? W sklepie nie posiadają niczego innego a keramzyt trochę za duży :/. Czyba że włókno kokosowe się nada.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Jeśli będą stały na parapecie powinno wystarczyć parę godzin - powiedzmy o tej porze około 5 - 6. Ustaw sobie włączenie na jakąś godzinę przed końcem dnia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

A na jaką odległość nad roślinami skierować żarówkę?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Wbij sobie hasło w wyszukiwarkę i zobaczysz kilka fajnych tematów - mamy tu całkiem sporo ekspertów światła i grow box?w, kt?rzy chętnie doradzą.
Co do żar?wki to dają ją nawet bardzo blisko, byleby nie szukała się z roślinami i nie wytwarzała zbyt dużego ciepła ( parzącego).

Jako rozluźniacz może być nawet i styropian. Nadają się też niektóre Żwirki akwarystyczne. Piaski. Albo kup podłoże najbardziej dostosowane do siewu. Myślę że na start wystarczy A w międzyczasie sobie przygotujesz doniczkę.
Nie wiem co masz na myśli pisząc żwirek ozdobny ale uważaj na tego typu twory- kupiłam kiedyś takie białe cudo, okazało się że z łazi z tego farba.

I daj znać jak Ci poszło wysiewanie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”