Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Trochę chyba za wcześnie się wybudził. Widać już małe listki.
Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Basia_styk wielki szacun dla Ciebie i Twojego trzydziestotrzylatka, przez tyle lat to różne "kataklizmy" mogły się przydarzyć roślinie, a Tobie udało się utrzymać ją w dobrej kondycji.
Tomekb1, jeżeli ten granat z powyższego zdjęcia (super drzewko ;:333 ) to jest ten, którego podejrzewasz o bycie karłowym, to chyba niesłusznie, karłowy tak szybko nie rośnie. Na smak i wygląd owoców może wpływać wiele czynników - skład nawozów, jakich używamy, ilość dni słonecznych w ciągu roku, czy temperatura.
Czy komuś w ogóle udało się orzymać w naszych warunkach klimatycznych w uprawie doniczkowej smaczne owoce?
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

barbra13 pisze: jeżeli ten granat z powyższego zdjęcia (super drzewko ;:333 ) to jest ten, którego podejrzewasz o bycie karłowym, to chyba niesłusznie, karłowy tak szybko nie rośnie. Na smak i wygląd owoców może wpływać wiele czynników
Tak to właśnie ten.
Ja rozumiem, że owoce mogą być różne. Ale moje podejrzenia narodziły się w związku z pestkami. Bardzo dużymi. W tym roku zrobię zdjęcie i pomierzę.
To drzewko nie jest takie duże.Wysokość bez doniczki niecałe 90 cm. Pieniek ma 40 cm i 45 cm korona.
Pozdrawiam
Tomek
kacper07
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 29 gru 2013, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Hoduję od samego początku, czyli wysiania nasiona z owocu granata. W maju będzie miał 5 lat, do tej pory trzymam go w doniczce, prawie codziennie spryskuję liście deszczówką. A gleba to sama gleba uniwersalna zmieszana z perlitem, podlewam głównie deszczówką, a nawozem jest Biohumus.
29.05.2013 - od tego czasu hoduję
Obrazek 2 tygodnie po wysianiu nasion do ziemi

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Pierwszą zimę zimowałem go w domu (dość ciepło) i to było błąd, ale przez następne zimy w chłodnych pomieszczeniach. I było w porządku. Stanowisko to głównie okno południowe lub wschodnie, gdzie jest dużo słońca.

Data 30.03.2016
Wysokość rośliny: 23 cm, a grubość pnia: 80 mm.


Obecnie średnica doniczki: 15 cm. Planuję w maju sadzić go do gruntu (gleba ciężka), najpierw położyć wokół ziemi gazetę lub folią z dziurkami, umieścić tam roślinę i wsypać ziemię uniwersalną i na wierzchu korę? Co myślicie na to? Jeden rzecz martwi mnie to czy nie narażę go na bezpośrednie nasłonecznienie, nie wiem czy lubi to.

Zmoderowano - pisownia/mod.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Nie przeżyje zimy niestety.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

@tomekb1 to chyba mało wiesz o granatach :D. Ja mam 2 granaty ponad 2-letnie i tej zimy zaryzykowałem i zostawiłem je w szklarni gdzie najniższy temp. była -25 stopni. Niektórzy może powiedzą że szklarnia a grunt to nie to samo ale temp niczym się nie różniła od ten na zewnątrz bo szklarnia była robiona tuż przed zimą i nie została do końca uszczelniona. Jeżeli chce się wkopać w grunt to wystarczy dobrze owinąć by chroniło przed wiatrem bo mróz i tak wejdzie.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Grigor opieram się tylko na doświadczeniach innych. Zobacz początek wątku. Granat kolegi Arurkar.. Już duży krzew. Trzymany w szklarni i okrywany na zimę. Co prawda kolega nie pisze o tym w tym wątku, ale czytałem jego wpisy na innym forum, że ten krzew mu zmarzł. Pisałem , że zmarznie, bo kolega kacper07 jest chyba ze świętokrzyskiego, więc zimy raczej mrozne. Zawsze trafi się jakaś wyjątkowa, która go powali. Tak myślę, ale trzymam kciuki.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Dziś właśnie zauważyłem że się budzą, rosną im nowe liście. :)
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Witam
Moje Granaty mają 14 miesięcy - uprawa z pestek w doniczce.
Zauważyłem, że końcówki liści żółkną - co widać na zdjęciu.

Granaty stoją po stronie południowej. W pokoju staram się utrzymywać wilgotność min 40%.

Jaka jest przyczyna zżółknienia końcówek liści?
Obrazek
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

M?j granat po przebojach z wiosną w zimie się jakoś opamiętał i wystartował na wiosnę z liścmi.
Fajnie ur?sł,sporo nowych pęd?w,więc jestem zadowolona.
Teraz proszę mi podpowiedzieć czy zostawienie go na balkonie i pozwolenie mu się wpasować samodzielnie w jesień będzie ok? I jeśli już zostanie to kiedy go zabrać do domu?
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Moje zostają na zimę na polu. :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

I wytrzymują mrozy w okolicach 20 stopni? Ciekawe, ale muszą być dobrze zaaklimatyzowane?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Granat - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Grigor,ale w szklarni,nie?A to zawsze co innego bo i wiatr nie wieje,a i wilgoć też nie tak włazi.
Ja szklarni nie mam,ewentualnie mogę spr?bować go opętać wł?kniną i dać na osłoniętą częśc balkonu... ale obawiam się że by tego nie przeżył.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”