Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie,przesadzanie)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie,przesadzanie)

Post »

Witam! Wiem, że mój temat był już poruszany na łamach Forum. Chciałam jednak prosić o poradę
czy powinnam jakoś przyciąć mojego fikusa, ponieważ wkrótce wiosna :P i może dałoby się go jakoś
wzmocnić i zagęścić?
Mam tez pyt. odnośnie przesadzania - ostatni raz przesadzałam go 2 lata temu, więc czy już czas
wymienić mu ziemię?


Pozdrawiam, Joanna
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Można go wzmocnić poprzez wiosenne ciecie ale dopiero w marcu, możesz go teraz już przesadzić, do marca będzie już na tyle wzmocniony po przesadzeniu że będzie koło 15-stego można go ciąć, zdejmij z pnia ta plecionkę to nie pozwala roślinie grubieć w pniu. :D
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Dzięki Przemo za rady :) ! Plecionkę zdejmę. Nie miałam pojęcia, że przeszkadza roślinie.
Pomarudzę jednak jeszcze i poproszę, abyś zaznaczył na zdjęciu - jak mam w przyszłości
przyciąć benjaminka, bo nie mam w tym doświadczenia :oops: ...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Spoko dasz fotki w marcu to pozaznaczam. :D
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

O.K. ( Choć mój fikus chyba pomylił miesiące, bo wypuszcza mnóstwo młodych listków! )

Pozdrawiam :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie pomylił po prostu rozpoczął wcześniej okres wegetacji ale to nie ma znaczenia w przypadku cięcia formującego roślinę. :D
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Oj Przemo, czuję jak mnie "trzymasz za cugle" żeby mnie przypadkiem nie korciło, żeby
tak sobie popróbować wcześniej z tym przycinaniem :lol: :lol: :lol: !

Ale możesz być spokojny :!: :P
ladygaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lut 2008, o 19:44
Lokalizacja: Kraków

Post »

Witam,
Od kliku miesięcy mam Pachirę i nie wiem jak ją hodować. Liście jej żółkną a potem odpadają. Nawet młode listki nie zdąża się rozwinąć bo usychają. Podlewam ją raz w tygodniu i zraszam codziennie. Stoi przy oknie, kaloryfer jest wyłączony.Mam również Benjamina, który też nie najlepiej wygląda. Jemu również liście usychają i odpadają. Stoi w tym samym pokoju co Pachira. Prosze o poradę, co robić, nie chcę aby zmarniały.

Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam GAga
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wstępne cięcia tak jak zaznaczyłem w sierpniu kolejne.
Obrazek
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Przemku, witaj ponownie ! :) Obiecałeś pomóc w marcu, więc wrzucam ponownie fotki.
( jest przesadzony i plecionka zdjęta, w związku z czym, trochę się porozchylał od środka.
Widok z góry:

I z obydwu stron:
Brak zdjęć/KaRo
Pozdrawiam, Joanna :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wszystko co za czerwoną liniom jest do obcięcia obracając doniczkę zetnij wszystkie gałązki które wystają poza linię doprowadzając go to takiej małej kulki, to że się porozchylał nie szkodzi zagęści się to znikną luki w środku. za małe rozmiarowo zdjęcie bym mógł dokładnie pozaznaczać każdą gałązkę gdzie masz uciąć i raczej przez fotosika wstawiaj można powiększyć do wielkości monitora. :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Dzięki Przemku ! Liczę bardzo na to, że się zagęści. Bo wprawdzie wygląda zdrowo, ale jakiś taki
z prześwitami i ma wiele łysych gałązek... Tak więc w najbliższym czasie - Do dzieła ! ;:211

Pozdrawiam, Joanna :)
skarpy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 wrz 2008, o 13:02

Fikus Benjamina - wszystko o przycinaniu i formowaniu

Post »

Nie wiem, może to pytanie wyda się dziwne może i nie ale mam nadzieję ze ktoś mi sensownie odpowie.

Otóż kupiłem sobie wczoraj fkusa. Ma jakieś 40 cm. Na całej długości od ziemi do samej góry ma liście. Oczywiście jest on zbudowany z takich 3 czy 4 cieńkich łodyg.

KOnkrety:

Chodzi o to że chciałbym aby on wygląda w przyszłości jak drzewo z durzą koroną. Chciałbym aby pień był widoczy i "goły". Dla przykładu podam linki do zdjęć fkusów takich które chciałbym mieć i do takich jakich nie chcę mieć.

1. Mój wygląda mniej więcej tak ale kilka razy mniejszy... Nie chcę aby mój w przyszłości tak wygladał! :
http://customer.iol.sk/~herczeg/obrazky/fbenjamina.jpg

albo tak:

http://images13.fotosik.pl/28/ada92b168ec85372.jpg

2. Chciałbym aby wyglądał tak:
albo tak:


Brak dostępu do zdjęć/KaRo

Proszę o pomoc w tej kwestii. Jak samemu można uformować gałęzie fikusa, jak je przycinać i czy w ogóle można coś z tym zrobić.albo o odesłanie mnie w miejsce gdzie mogę się w tym temacie poradzić. Podkreślam!! Nie chcę mieć bonsai. Dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”