Mączniak

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
rom-60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 mar 2010, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko- pomorskie

Re: Jak zwalczyć tego szkodnika

Post »

Obrazek
Roman
Awatar użytkownika
rom-60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 mar 2010, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko- pomorskie

Re: Jak zwalczyć tego szkodnika

Post »

Bardzo dziękuje za poradę - oleandry czują się dobrze - nowe liście wyrosły i kwitły ;:138 Obrazek
Roman
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Mączniak prawdziwy na yucce

Post »

To nie ja to sosna388
Nie szukaj info tylko rozrabiaj Topsin i pędzlem przejedź starannie cały pień, każdą szczelinę, przy podstawie (trochę rozgarnij ziemię) i gałęzie, jeśli jest dziura po wycięciu to też zapędzluj w środku albo nawet wlej do środka, a po dobie ew odsącz papierem ręcznikowym lub czymkolwiek i podlej ziemię roztworem Topsinu. Liście jakoś przetrzyj. Poza podlewaniem (rób tak często, żeby nie utopić) powtarzaj zabieg co tydzień różną chemią...
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Post »

Witam,
i proszę bardzo o pomoc, czym popryskać fiołki afrykańskie na których zauważyłam mączniaka prawdziwego??
i czy pryskać wszystkie jak leci czy tylko te na których listkach jest biały nalot?? W sumie fiołki nie lubią zraszania ...
Ma ktoś z Was jakieś doświadczenie w tym temacie??
pozdrawiam!
magda
DarekRz

Re: mączniak prawdziwy na fiołkach

Post »

Jeśli jesteś pewna, że to mączniak prawdziwy, możesz opryskać rosliny (wszystkie najlepiej) roztworem zwykłej sody oczyszczonej - takiej kupionej w spożywczym. Roztwor powinien być 1% (10 g sody na 1 l wody)i dobrze jest dodać kroplę lub dwie płynu do mycia naczyń jako zwilżacza. bardzo dokladnie trzeba zwilzyć liście - oprysk można powtorzyć po 2-3 dniach.

Roztwór sody (jeszcze lepszy jest wodoroweglan potasowy - ale trudniejszy do kupienia) dziala wynisczajaco na maczniaki prawdziwe. Niestety nie działa profilaktycznie, więc musisz chronić rośliny przed powtórna infekcja.

Oczywiście można też użyć syntetycznych fungicydów przeznaczonych do zwalczania mączniaków prawdziwych jak Bravo, Amistar, Domark.
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: mączniak prawdziwy na fiołkach

Post »

wczoraj kupiłam jakiś preparat Bravo w spraju i popryskałam (tylko kwiaty jednego fiołka zwiędły po tym .... ) za kilka dni znowu popryskam tym, a potem najwyżej popryskam Amistarem lub Topsinem.
A czy można wymieszać te dwa rodzaje środków w czasie jednego oprysku???
DarekRz

Re: mączniak prawdziwy na fiołkach

Post »

Amistar z Topsinem? Raczej nie. Środków chemicznych z sodą też nie.
Awatar użytkownika
Sylwiakr
50p
50p
Posty: 58
Od: 19 mar 2012, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Fiołkowe listki- pomocy

Post »

Moi kochani, potrzebuję pilnie pomocy. Jestem w trakcie ukorzeniania listków fiołków, niestety pojawiły się na niektórych
plamki z białym nalotem (mączniak :evil: ). Powiedzcie co robić, czy jest szansa ,że po oprysku jakimś preparatem (jakim :?: ) dadzą się
uratować. Czy muszę ;:145 i wywalić ;:185. Dodam, że zaczęły puszczać korzonki ;:145
Pozdrawiam Sylwia
za moją firanką
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Fiołkowe listki- pomocy

Post »

Ja bym na twoim miejscu postawiła każdy listek osobno, nawet w oddzielnym pomieszczeniu. Umyj każdy delikatnie pod kranem, ścierając tę plamkę. Ja też tak miałam na niektórych sadzonkach i przeszło jak ręką odjął. Nie masz nic do stracenia. Wyrzucić zawsze można. Tylko trzeba profilaktycznie odizolować, żeby się nie rozniosło.
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fiołkowe listki- pomocy

Post »

Ale nie w zimnej wodzie. :roll:
betti
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2011, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Czy ktoś może polecić mi SPRAWDZONY u siebie środek na mączniaka prawdziwego, ktory zastosował na fiołkach afrykanskich i który nie popalił liści ( a ktory okazal się skuteczny). No i który nadaje sie do zastosowania w mieszkaniu.
Przy okazji przestrzegam przed roztworem sody oczyszczonej - skuteczność niewielka, za to szkody znaczne (popalone liście, zwłaszcza najmłodsze i te typu "girl").
Chciałabym jeszcze zapytać, jak długo zarodniki mączniaka są w stanie przeżyć poza rośliną (np. na dywanie).
Awatar użytkownika
saga23
100p
100p
Posty: 105
Od: 11 lip 2012, o 15:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mączniak prawdziwy fiołka, sprawdzony środek

Post »

betti pisze:Czy ktoś może polecić mi SPRAWDZONY u siebie środek na mączniaka prawdziwego, ktory zastosował na fiołkach afrykanskich i który nie popalił liści ( a ktory okazal się skuteczny). No i który nadaje sie do zastosowania w mieszkaniu.
Przy okazji przestrzegam przed roztworem sody oczyszczonej - skuteczność niewielka, za to szkody znaczne (popalone liście, zwłaszcza najmłodsze i te typu "girl").
Chciałabym jeszcze zapytać, jak długo zarodniki mączniaka są w stanie przeżyć poza rośliną (np. na dywanie).
witaj.
ja jestem początkująca ale już się nabawiałam tego cholernego mączniaka :(
zaraziłam kupując z marketu fiołka i wstawiając od razu ze wszystkimi
poradziłam sobie tak:
zaatakowane roślinki do separatki = inne pomieszczenie
a wszystkie popryskałam MGIEŁKĄ /już kilka razy/ Topsin na zmianę Score
w moim przypadku POMOGŁO :)
ale walka z tym grzybem jest strasznie ciężka.
Powodzenia.
alviczka
50p
50p
Posty: 67
Od: 5 lip 2012, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Mączniak prawdziwy fiołka, sprawdzony środek

Post »

:wit
Poleciłabym "Tarcznik BR" doglebowo. Pryskanie może być niebezpieczne dla roślinek, które nie lubią mieć mokrych liści.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”