Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

przy tak słabej jakości fotek ( muszą być dokładne zbliżenia) na mój gust to pseudomonoza , więc lepiej wywalić na kompost , jest szansa , ale bardzo mała , ze to askochytoza, ale wtedy plamy byłyby większe i na łodygach tez nie byłyby to plamki tak jak u Ciebie. Pseudomonoza to choroba bakteryjna , więc nie ma jak tego leczyć , obym się mylił
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Chory oleander

Post »

Jutro, przy świetle dziennym postaram się wykonać zbliżenia. Może nie jest tak źle? No nic - jutro zamieszczę zdjęcia... :cry:
Ania
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

popatrz przez lupę jeśli to są małe czarne okrągłe hmmm kraterki , pękające miejsca ??, sam nie wiem jak ci to opisać :) to , to jest rak oleandra, czyli pseudomonoza , niestety :(
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Chory oleander

Post »

Coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że to rzeczywiście rak. Wyślę jeszcze kilka zdjęć, ale pewnie nic nie pomogą, skoro trzeba pod lupą sprawdzać. Niestety nie mam takiej w domu, więc moje oględziny ograniczyły się tylko do dokładnego obejrzenia i dotknięcia. Wprawdzie nie ma zgrubień, ale skoro są maleńkie, to może niewyczuwalne. Są też dziurki, które mogły powstać w wyniku właśnie takiego pęknięcia, o którym pisałeś. Mam dwa oleandry - ten drugi jest w lepszej formie - może się nie zaraził?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Ania
swithart
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 kwie 2011, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Witajcie,
mam na imię Aga i uwielbiam rośliny. Zaglądam tu już jakiś czas, ale wreszcie postanowiłam poprosić o pomoc. Poniżej wkleiłam fotki mojego biednego oleandra może ktoś będzie wiedział, co to jest...

Mam dwa oleandry na zimę (październik) wstawiłam je do piwnicy z niedużym oknem. Właśnie przyniosłam je z piwnicy, aby wynieść do ogródka no i okzało się, że jeden przezimował bez szwanku, drug niestety jest w opłakanym stanie.

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę ;:100

aga



Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

masz bardzo wilgotna piwnice , to jest szara pleśń , zwalczanie standardowo jak szara pleśń, nie ma co wydziwiać.
Wynieś te oleandry w miejsce wietrzne i słoneczne , opryskać chemia musisz , i nie utrzymuj stale wilgotności w ziemi ,
po podlania czekaj aż ziemia wyschnie


p.s.
Smellycat jeśli mogę coś poradzić spal tego oleandra
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
swithart
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 kwie 2011, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Na pewno jest to szara pleśń? Ja myślałam, że raczej mączniak...
Jeśli szara pleśń, to może mogę opryskać Rovralem Flo 255 SC?
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Według mojej wiedzy szara pleśń , nie zapomnij pousuwać wszystkie kwiaty , one są najbardziej zainfekowane

p.s.
z tego co wiem mączniak raczej objawia się plamami takimi czerwonawymi , i jest dość łatwo wyleczalny :)
ale mogę się mylić :)
pojawia się często po dłuższych okresach deszczowych a hodowcy często mówią że oleander dostał plamy od deszczu :)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
swithart
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 kwie 2011, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Dzięki, jeszcze raz, kwiaty już pousuwałam, wyniosłam na słońce, jutro opryskuję Rovralem Flo 255 SC ;:108
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

słońce i wiatr :D
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
gaja203
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 kwie 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Witam, mam dwuletniego oleandra ostatnio zaczął mi chorować nie mam pojęcia co to może być:/ liście na dole mają rude kropeczki właściwie wyglądają jak by były czymś oprószone a sama korona jest poskręcana i liście są całe żółte a niektóre usychają:/ Co to może być za paskudztwo i jak się tego pozbyć?? Obrazek
Awatar użytkownika
Miroslawa
200p
200p
Posty: 326
Od: 8 sie 2007, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Chory oleander

Post »

Przędziorki uwielbiają oleandry. Pryskaj jak najszybciej magusem, bo stracisz roślinę.
Pozdrawiam, Mirka
gaja203
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 kwie 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Dziękuję za odpowiedź:) Czy wystarczy tylko spryskiwanie magnusem czy oprócz tego trzeba usunąć kwiatostany i poobcinać koronę która jest w najgorszym stanie?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”