Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ania232
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 maja 2021, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Obrazek

-- 31 maja 2021, o 15:30 --

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Ok., teraz widzę lepiej. Więc to wg mnie jest porażeniem grzybowym. Sam oprysk Topsinem tutaj nie wystarczy, bo trzeba również usunąć wszystkie liście z plamami oraz odciąć łodygi aż do zdrowej zielonej tkanki.
Dopiero po tym można powtórzyć oprysk preparatem grzybobójczym.

Jeszcze trzeba sprawdzić w jakim stanie są korzenie. W ogóle w jakim rośnie podłożu, kiedy był przesadzany?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Amilo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 maja 2021, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zanikający oleander

Post »

Witam forumowiczów
Wszystkie zdjęcia są podobne ale czy ktoś mógłby napisać czy tego oleandra da się uratować 80% liści tak wygląda.
Jaka jest przyczyną takiego stanu. Zimował w garażu trochę podlewany. Po wystawieniu do ogrodu zanika w oczach.
Pierwszy mój post nie potrafię jeszcze wgrać zdjęcia dlatego jest link. (Poprawiłam. Iwona)

Dziękuję za odpowiedzi.

Obrazek
Amilo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 maja 2021, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanikający oleander

Post »

Byłem spytać w obi pani powiedziała że to grzyb a druga że to brak składników pokarmowych. Kupiłem chemię i nawóz popsikałem zobaczymy co będzie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Obie to grzyb. Sam oprysk nie wystarczy, trzeba odciąć wszystkie chore łodygi aż do zdrowej tkanki. Poza tym przesadzić do nowego przepuszczalnego podłoża, sprawdzając uprzednio stan korzeni.
Na grzyba kup Topsin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mwicheR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 cze 2021, o 08:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Proszę o pomoc.
Co to i jak z tym walczyć?
Obrazek
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Ciężka przeprawa Cię czeka. Pod tarczką znajdują się bezpieczne jaja i larwy tarczników. Oprysk spływa po nich i niewiele daje. Szczoteczką do zębów lub pałeczką z wacikiem moczymy w denaturacie i usuwamy każdą tarczkę, uważając aby nie spadły w glebę(trzeba podłożyć papier lub folię). Możesz spróbować Mospilan, który działa systemicznie, zabezpieczając na 3 tygodnie roślinę przed szkodnikami, ale czy pomoże? zobaczysz sam. Oprysk późnym wieczorem po oblocie pszczół, choć działa selektywnie i podobno pszczołom nie grozi, ale zdarza się że pszczoły nie mogą trafić do ula. Wracając do tarczników, walczę z tym dziadostwem na cytrynie, laurze i kufliku. Był też kiedyś na oleandrze, ale na szczęście, po czyszczeniu denaturatem, opuścił oleandry i lepiej mu smakuje cytryna i laur. Teraz stoją odizolowane w pawilonie, po oprysku. Chyba pozbędę się cytryny i laurowych liści, bo walka z tym dziadostwem jest ponad moje siły.
ania1590
alicja46
200p
200p
Posty: 437
Od: 31 sty 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Też borykam się z tym problemem. Latem nie jest źle ale atakują u mnie masowo oleandry pod koniec zimy. Grube tarczki ściągam patyczkiem a liście przemywam wodą z płynem do naczyń lub mydłem potasowym. Czasem dodaje troszkę denaturatu do przemywania. Miękkie tarczki ściągam naklejając taśmę malarską papierową, ładnie się do niej przyklejają i odchodzą nie spadając na ziemie do doniczki. Były w kiepskim stanie po zimie ale teraz jest dobrze. Sprawdzam co jakiś czas czy nie pojawiły się nowe. Czekam na jakiś pochmurny dzień i potraktuję je jeszcze Mospilanem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Nie usuwa się od razu tarczek, tylko wpierw przemywa się je rozcieńczonym spirytusem/denaturatem albo roztworem oleju z wodą, odczekuje się jakąś dobę żeby obumarły i dopiero wtedy zbiera się szczoteczką.
Na koniec oprysk Mospilanem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mwicheR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 cze 2021, o 08:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję za wszystkie porady.
Kupiłem denaturat i mospilan i zaczynam walkę.
Pochwalę sie sukcesem lub porażką.

Pozdrawiam
Wojwet
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lip 2021, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Witam miłośników oleandrow :-) w mojej kolekcji mam dwa mniejsze z dziwnie przebarwionymi lisciami. Roślina regularnie podlewania i nawożona, stanowisko słoneczne. Czy ma ktoś pomysł co może powodować takie zmiany na liściach ? Dziwnie to wyglada? nie spotkałem sie jeszcze z takim czymś . Będę wdzięczny za pomoc oraz info czy mogę spac spokojnie

Pozdrowienia
Wojtek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Przędziorki.

Kup Sanium albo Magus albo Floramite. Dwa porządne opryski, drugi w odstępie tygodnia czasu powiny wystarczyć. Zadziałaj szybko, bo te szkodniki potrafią bardzo szybko zniszczyć roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
6roove
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 sie 2021, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry. Proszę Państwa o pomoc. Mój oleander ma nieco ponad dwa lata, ukorzeniony że szczepki, w tym roku pierwszy raz zakwitł. Rósł pięknie, nie chorował przez te dwa lata, jakiś miesiąc temu zaatakował go przędziorek, opryskalam, następnie za tydzień znowu. Stanowisko ma na południowym balkonie. Niedawno wyjechałam na weekend do rodziców i dostaję telefon, że widać przędziorka, poprosiłam partnera w domu, aby go opryskal, tak zrobił. Po czym po ok. tygodniu to, co zastałam tak niesamowicie mnie zasmuciło... Aż płakać się chce. Liście uschnięte, a te zielone mają brązowe kropki, przedziorka nie widać. Ratować? Czym? Podejrzewam, że może grzyb, bo był obficie podlany na czas wyjazdu (doniczka z odpływem).
Zaraz wstawię zdjęcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”