Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kujaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 lut 2021, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć,
To jest mój Oleander, dostałem go jakieś trzy lata temu od znajomej, ale ja generalnie nei wiem niczego o uprawie roślin, więc tak sobie rósł, podlewałem go, kupiłem jakiś nawóz do oleandrów, przez ten czas jeden pęd obciąłem, bo wszystkie liście stracił.
No i teraz wygląda on tak, trochę się przestraszyłem, że zaraz się złamie w pół i chciałbym Was poprosić o poradę, jak go przyciąć, żeby nie nie połamał biedak?
W planach jest jeszcze wymiana doniczki na większą.
https://i.imgur.com/OriXsTt.jpg
Ostatnio zmieniony 30 mar 2021, o 12:58 przez norbert76, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Za duże zdjęcie, zamieniłem na link.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Zdaje sobie sprawę, że prezent w przypadku roślin może stanowić pewne rodzaju problemy dlatego jestem przeciwny tego typu podarunkom. Nie każdy musi mieć warunki do uprawy danej rośliny.
Niemniej, jak się niczego nie wie o uprawie roślin, to od tego są poradniki żeby poszerzać wiedzę.

Przede wszystkim oleander powinien być zimowany w niższej temperaturze niż pokojowa. Do tego w okresie wegetacji musi mieć słoneczne stanowisko, najlepiej w maju po zimnych ogrodnikach wystawić na zewnątrz, po uprzedniej aklimatyzacji, czyli stopniowego przyzwyczajania do słońca.
Pamiętaj, że im cieplej tym oleander ma większe zapotrzebowanie na wodę.

W przypadku tej rośliny trzeba zrobić dwie rzeczy, po pierwsze przesadzić do większej doniczki i do przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi i rozluźniacza. Po przesadzeniu odczekujesz gdzieś z trzy tygodnie i przycinasz, możesz tak, jak zaznaczyłem. Pamiętaj, żeby cięcie zrobić zdezynfekowanymi nożyczkami albo nożem oraz ze względu na to że sok jest trujący, w rękawiczkach.
Następnie weź jakiś kijek, wbij przy pniu i delikatnie spróbuj go naprostować przywiązując np. grubszym sznurkiem.


Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kujaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 lut 2021, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

No byłem zszokowany, bo nigdy w życiu ani kwiatka, ani kota, czy psa nie miałem, ale dostałem info, że trzeba podlewać, najlepiej jak będzie na słońcu i tyle (mam południowy balkon, także z tym problemu nie ma). No, a prezentów niby nie powinno się odmawiać ;]
Troszkę w necie teraz poszperałem, żeby dowiedzieć się czegokolwiek o tej roślinie i w ogóle o roślinach, ale nie mam pojęcia jak wybrnąć z aktualnej sytuacji, wolę zapytać tutaj, niż samemu wymyślać już wymyślone.

Pęd, który jest pośrodku (w schował się w cieniu) zostawić?
Chciałbym mu kupić jakąś większą ceramiczną donicę. Czy takie donice też mają dziury w dnie i pod nie się jeszcze podstawek kładzie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Trzecią gałąź też przyciąć w mniej więcej w tym samym miejscu co pozostałe.

Doniczka oczywiście musi mieć odpływ, poszukaj po prostu albo w sklepie ogrodniczym, ewentualnie np. w Auchan.

Uprawa roślin, to nie tylko podlewanie od czasu do czasu, ale także np. nawożenie. Poszukaj nawozu do roślin kwitnących i po odczekaniu miesiąca czasu zacznij nawozić regularnie do końca lata.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kujaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 lut 2021, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Dobra, pojadę w takim razie do ogrodniczego albo jakiejś większej kwiaciarni, może jakąś sensowną donicę mi tam znajdą. Nawóz kupiłem w właśnie Auchan, na butelce napisane, że do oleandrów, więc chyba się nada.
Dzięki wielkie, wrzucę fotkę za jakiś czas, żeby pokazać postępy.
maati1980
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 lip 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

W zeszłym roku na jesieni załatwiłem tarczniki na swoim oleandrze. Tarczniki padły, ale liście dziwnie wyglądają, czy to efekt przesuszenia czy niedobór jakiegoś minerału? a może inna cholera której nie wybił polysect. Oleander stoi w ogrodzie zimowym i nie jest wystawiany na zewnątrz.

Obrazek

Z góry dzięki za pomoc.
maati
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Przędziorki albo wciornastki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marcus91
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 sie 2017, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Witam, prosze o pomoc mam taki problem otoż na oleandrze ciągle pojawiają sie brązowe plamki. Co usunę liście to za chwile są następne. Sprawdzałem czy nie zaatakowały go mszyce itp, ale nic nie widać w linkach poniżej zdjęcia jak to wygląda:
https://zapodaj.net/241b44ea0cb18.jpg.html >1.jpg
https://zapodaj.net/8603db728391e.jpg.html >2.jpg
https://zapodaj.net/3cdb02128e283.jpg.html >3.jpg
https://zapodaj.net/8e0997143c600.jpg.html >4.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Mi to wygląda na antraknozę, więc samo usuwanie liści tutaj nie pomoże.

Przede wszystkim podłoże do wymiany, jest zagrzybione - pleśń się panoszy. Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku.
Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni, chore oczywiście usuń. Liście z plamami oczywiście również odetnij.
Po przesadzeniu zrób oprysk Topsinem.

Przejrzyj wątek poświęcony uprawie tej rośliny, powinien być zimowany w niskiej temperaturze, gdzie ograniczasz nieco podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marcus91
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 sie 2017, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Można taką ziemie wymieszać np z drobnym żwirkiem do akwarium (proporcje 3;1 czy 2;1) ?

Tej sadzonki nie zimowałem bo akurat jest to młoda tegoroczna starszy oleander z którego były pobierane sadzonki był zimowany.
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2021, o 16:44 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Żwirek kwarcowy zwany inaczej rzeczny, akwarystyczny, byle nie drobniejszy niż 2 mm. 3:1 wystarczy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marcus91
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 sie 2017, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuje norbert76 za pomoc. Jeszcze tylko małe pytanko perlit do tego się nada czy lepszy będzie żwirek?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Żwirek jest lepszy, nie traci z czasem swoich właściwości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”