Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
fanderix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 maja 2019, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Również mam problem z moim oleandrem. Bardzo ładnie na wiosnę puścił, a teraz zamiera. Niektóre pędy brązowieją a na zdrowych pędach łamią się listki. Cóż to i jak z tym walczyć?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
sajfler
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 maja 2019, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Witajcie :)

Mój oleander ma takie plamy - nie wiem co to jest. Grzybica? Drzewka mają już ponad dwa lata.
Tego roku zwalczałam i nadal walczę z tarcznikami. Ostatnio pojawiły sie po raz pierwszy - takie plamy na obydwu okazach. Wyczytałam ze taka plamistość to moze byc grzybem - ale obwódki nie są ciemniejsze, plamy całe są w sobie ciemne. Czy ktoś może mi prosze pomóc okiem zawodowca? :tan

Obrazek

Obrazek

prosze o pomoc ;:180
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Ascochytoza - chemia :)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
stokrotka12311
500p
500p
Posty: 800
Od: 18 gru 2006, o 00:43

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

fanderix pisze:Również mam problem z moim oleandrem. Bardzo ładnie na wiosnę puścił, a teraz zamiera. Niektóre pędy brązowieją a na zdrowych pędach łamią się listki. Cóż to i jak z tym walczyć?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Podejrzewam 'rak oleandra' jak najszybciej usuń/ wytnij chore pędy do zdrowej tkanki , a sekator zdezynfekuj.
Zaden środek nie pomoże .
Mistrz_OH
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 gru 2019, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Witam,

mam oleandra po przejściach z przędziorkiem. Przędziorka, w dość zaawansowanym stadium, zlikwidowałem chemią w okolicach września. Liście wciąż pozostają "marmurkowe" i usychają zwłaszcza w koronie, gdzie zaatakował przedziorek. Puszcza świeże liście. Czy mogliby Państwo zasugerować co mogę jeszcze zrobić, żeby roślinę wzmocnić. Z góry dziękuję za pomoc!


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

A niby jakim cudem liście uszkodzone przez szkodniki mają z powrotem stać się zielone?
Z tych liści nic już nie będzie. Nadzieja tylko w nowych przyrostach. Pamiętaj, że oleander w okresie jesienno-zimowym powinien być zimowany w niskiej temperaturze, w okolicach 5 - 10 stopni, bo musi przejść okres spoczynku.
Czym zwalczałeś przędziorki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
carlinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 lip 2017, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Mój oleander przeszedł już inwazje przędziorków i tarczników, wreszcie zaczął rosnąć, puszczać nowe listki, pierwszy raz od lat zakwitł, ale nie trwało to długo, jesienią nagle zrzucił wszystkie liście, zostały same łodygi, potem na czubkach łodyg puścił listki, które tylko chwile są ładne zielone i zaraz usuchają.... Co robić?


Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Odpowiedź: zmienić pory roku na lepsze. Ok, jestem złośliwa, ale mamy zimę i w tym czasie oleander powinien odpoczywać w bardzo chłodnym miejscu, bez nawożenia, prawie bez podlewania i zdecydowanie nie powinien w tym okresie puszczać listków - to wskazuje na nieodpowiednią pielęgnację.

B.
carlinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 lip 2017, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Caly czas stał na balkonie, a temperatura nie jest przecież wysoka, nawet nie jest podlewany.
Mistrz_OH
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 gru 2019, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:A niby jakim cudem liście uszkodzone przez szkodniki mają z powrotem stać się zielone?
Z tych liści nic już nie będzie. Nadzieja tylko w nowych przyrostach. Pamiętaj, że oleander w okresie jesienno-zimowym powinien być zimowany w niskiej temperaturze, w okolicach 5 - 10 stopni, bo musi przejść okres spoczynku.
Czym zwalczałeś przędziorki?
Przędziorki zwalczałem Nissorun Strong 250 SC
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli znowu się pojawią, a pojawią to zastosuj Floramite albo Envidor jak uda Ci się jeszcze dostać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rafmarszalek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 sty 2020, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

oleander-liście pokryte białym nalotem

Post »

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Najgorsze jest to, że pozostawia się uschnięte liście przy roślinie. Wówczas różne choroby mają pole popisu do rozmnażania i rozprzestrzeniania się, jak w tym przypadku chyba to mączniak prawdziwy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”