Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Chory oleander

Post »

Mojemu ok.6 letniemu oleandrowi po obcięciu jesienią przekwitłych kwiatostanów zasycha i brązowieje kawałek 3-4 cm łodygi wraz z liśćmi.Obcinam to wiosną po wyniesieniu na powietrze.Tak dzieje się co roku, ale w tym roku jest tego dużo i obawiam się czy nie odbije się to na kwitnieniu, ponieważ zaschły boczne przyrosty ( po obu stronach obciętego kwiatostanu), na których będą się zawiązywały pąki.
Jaka jest tego przyczyna? Może nie powinnam obcinać kwiatostanów jesienią tylko dopiero wiosną?
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Chory oleander

Post »

Czy to tarczniki zaatakowały mojego maleńkiego oleandra ? Stał kilka dni w deszczu na tarasie.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Często od wody tak się robi na liściach oleandra, który nie lubi mieć mokrych liści i kwiatów.
Poczekaj trochę , jeśli te plamy zaczną się zmieniać , to wstaw ich fotki , to powiem ci to jest , póki co to moim subiektywnym zdaniem są to zmiany od długo zalegających kropel wody :)
Plamami objawiać się może askochytoza i pseudomonoza, ,ale te plamy akurat ich w ogóle nie przypominają , więc chyba możesz być spokojna :)


właśnie czytam wcześniejszy post selli7 , jeśli masz jakąś fotkę tych pędów co ci zaschły wczesną wiosna to wstaw , zazwyczaj ascochytoza powoduje zasychanie pędów.
Jeśli tego masz dużo to tylko mocne cięcie i to bardzo radykalne , obcięte pędy spalić. Jeśli w tym roku bedzie duża wilgoć choroba zacznie się bardzo szybko rozwijać.
Sorry , że tak późno , ale nie mam za dużo czasu
pozdrawiam
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
maciekk123pl
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 maja 2010, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Chory oleander

Post »

Te plamy to efekt tego, ze na oleandra padal deszcz - moze to byc tzw. "rak oleandra" ktory moze blyskawicznie rozprzestrzenic sie na cala rosline. lepiej obetnij te chore liscie i wyrzuc. Jedna podstawowa zasada w uprawie oleandrow - Głowa w słoncu, nogi w wodzie.
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Rak oleandra to pseudomonoza , jest to choroba bakteryjna i ma całkiem inne objawy.

Kolego Macku oleander to nie roślina bagienna , owszem lubi wodę , ale w rozsądnych granicach.
Z tymi nogami w wodzie to jakaś bzdura powtarzana na forach, a z rzeczywistością niewiele ma wspólnego.

Najprawdopodobniej wzięło się to stąd, że oleander ma bardzo ekspansywne korzenie , które szybko zajmują doniczkę, wypychając ziemię. U starych oleandrów w doniczce trudno nawet ją znaleźć. :).
Z tej racji podczas dużych upałów jest narażony jest na więdnięcie.

A zasady w hodowli oleandrów to dużo słońca, dużo wiatru, częste podlewanie , nawożenie , ziemia gliniasta bez torfu!!! (maja na niego alergie) i na wiosną pod każdy krzak garść CaCO3 (węglan wapnia)
zdaje sobie sprawę, że zaraz wielu będzie chciało napisać: ..... a mi rośnie w torfie , ..... a mi doniczka stoi w wodzie ,, etc , ale to z wymaganiami tych roślin niewiele ma wspólnego :)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
maciekk123pl
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 maja 2010, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Chory oleander

Post »

No w torfie się nie trzyma oleandra to na pewno. Co do ziemi w doniczce - moje, nawet ten duży ma ziemie ;:224 Może warto czasem przesadzić szybko rosnacy kwiat do wiekszej doniczki? :roll: Z tą wodą chodzi o to, żeby miał podstawek i w nim non stop wodę. Kolego nie wiem czy wiesz, ale w naturze, w południowej Europie oleandry rosną przy rzekach i wyschniętych jeziorach na bardzo błotnistej glebie. Więc tu nie masz racji. Na chorobach się nie znam, mój jak miał takie plamy w listopadzie, po wniesieniu domu, to się rozprzestrzeniły na całą gałąź błyskawicznie. Wyciąłem ją. Pamiętam, że z chorobami i robakami u oleandrow ciezko sie walczy, duzo liści...
Awatar użytkownika
isia222
50p
50p
Posty: 77
Od: 23 maja 2007, o 20:57
Lokalizacja: Bad Kreuznach / Gdańsk

Re: Chory oleander

Post »

Witam,
Chciałam się pochwalić moim oleandrem,który czuje się już lepiej (patrz zdjęcia strona 1 tego wątku).Przesadziłam go do nowej donicy, wsadziłam 2 tabletki przeciw tarcznikom (jak poradziła MariaTeresa), przetarłam liście i z małą wiarą dałam mu jeszcze przezimować. O dziwo ma się coraz lepiej. Zauważyłam parę nowych czarnych plam na brzegach liści, o których piszecie.Nie jest ich dużo więć mam nadzieję, że się mój oleander i z tego wybroni. Pozdrawiam

Obrazek Obrazek
Krysia
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

sypnij mu garść dolomitu i trochę nawozów długo działających , powycinaj gołe pędy , wystaw na wiatr i słonce , a szybko Ci się twój oleander odwdzięczy
pozdrawiam
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
isia222
50p
50p
Posty: 77
Od: 23 maja 2007, o 20:57
Lokalizacja: Bad Kreuznach / Gdańsk

Re: Chory oleander

Post »

Dzięki za podpowiedź. Pelargonie oczywiście dożywiam, a o oleandrze jakoś zapomniałam. Tak zrobię :)
Krysia
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

oj , zagadałem się wcześniej z Maćkiem i zapomniałem dopisać Eli , że takimi plamami może objawiać się mączniak , więc obserwuj czy plamy nie pojawiają się na innych liściach
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Chory oleander

Post »

Uff, całe szczęście mój oleander nie był chory :heja
Teraz wygląda pięknie i zdrowo, stoi pod zadaszoną częścią tarasu.
Wygląda na to, że to deszcz wywołał takie plamy,które po pewnym czasie zniknęły. :tan

Obrazek Obrazek
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Chory oleander

Post »

Proszę o pomoc w rozpoznaniu problemu mojego oleandra. Fachowiec ze mnie żaden i niestety roślina jest obecnie w kiepskim stanie. Chętnie powalczę o to, żeby wyzdrowiała, ale pomóżcie i napiszcie co to jest. Mimo, że czytałam cały wątek mam wątpliwości. Co to jest i jak to zwalczyć.
Obrazek
Ania
Awatar użytkownika
JustynaK
200p
200p
Posty: 296
Od: 24 lis 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Chory oleander

Post »

Mało wyraźne to zdjęcie. To czarne to jakieś plamki czy robale? Czy roślina przechodzi stan spoczynku w niższej temperaturze? Jak często podlewasz (może ma za mokro), może to jest jakiś rodzaj grzyba? Napisz coś więcej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”