Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Znajdź puszczający pąk, i nad nim utnij
Wszystkie badyle co sprawiają wrażenie suchych wytnij :)
Jak zostawiasz jeden , to czerwony tez zostaw, co Ci zależy , tylko ogołoć go dokładnie :)
tak jak wyżej napisałem :):D
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Chory oleander

Post »

KaRo pisze:Patrzę na ten czerwony oleander i zastanawiam się dlaczego jeszcze wypuścił pęd na tym prawie martwym pniu?
Czy nie odciąć wiszących kwitnących pędów i nie potraktować ich jako kwiat cięty w wazonie?
Będą dekoracją a przy okazji może wypuszczą korzenie?
Dlaczego nie ?
Każdy ratuje się jak potrafi...
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander choroby

Post »

dipro
wrzuć jakieś fotki , będzie łatwiej , z opisu to tylko domysły można wysnuć :)
Ale spróbuje powróżyć :D
od
1.
Liście mogą żółknąć i opadać stare, żywotność liści oleandra to 1-2 lata
Nadmiar wilgoci w podłożu tez do tego prowadzi
Brak pokarmu efekt j.w.
2.
Może to być szara pleśń , a nie musi
może to być nadmierna wilgotność powietrza , a nie musi
3.
może to być albo ascochytoza , albo psudomonaza
w pierwszym przypadku , albo wyleczysz , albo nie
w drugim przypadku nie wyleczysz, bo to bakteryjne ustrojstwo tzw, rak oleandra :)
tyle z fusów wróżenia, :)
co do podlewania , to zawsze rano ( nie w południe jak donica nagrzana od słońca !!! )
jak często ??
a poniżej konkrety :)

podlewaj tak żeby ziemia mogła przeschnąć dobrze , nie utrzymuj ziemi stale wilgotnej ,
a jak pochmurno i wilgoć w powietrzu to nawet wystarczy raz na tydzień
Nie utrzymuj stale wody w podstawce.
podlewanie tez zależy gdzie trzymasz tego oleandra, czy to taras, czy w ogrodzie ??
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
filo
50p
50p
Posty: 62
Od: 27 cze 2011, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander choroby

Post »

Oleandra dość często atakuje przędziorek - liście żółkną i opadają
oraz tarcznik, misecznik lub inne mszyce - klejąca wydzielina spadź mszycowa na której mogą rozwijać się grzyby sadzakowe - czarne kropki.
cubezak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 sie 2011, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Witam

Na wstępie pragnę się przywitać :D Jestem tutaj nowy - w sumie to specjalnie dla mojego oleandra ;)

Posiadam kwiatka wielkości ponad 2 metry - pięknie kwitł tego lata jednak po powrocie z wakacji (był podlewany) zastalem go w stanie, który mnie niepokoi.

Zalączam 3 fotki licząc, ze Wy specjaliści pomożecie mi go uratować. Na chwilę obecną wydaje mi sie, ze ma on pleśn szarą - reszta nie jest dla mnie jednoznaczna. Z tego co googlowalem udało mi się ustalic, że muszę ogołocić cale drzewko aby pozbyć sie lisci z plesnia :/ czy to prawda? Co jeszcze. Prosze o pomoc.
Dodatkowo zaobserwowalem biale plamki na innyc lisciach.
Na koniec pod spodem lisci ma on jakis pasozyty czy cos? Ale to bylo juz dawno i nic mu nie bylo....
tak wiec podsumowując:
1. Chyba plesn szara
Obrazek

2. Jakies biale kropki
Obrazek

3. Cos pod spodem lisci
Obrazek

Sporo tego jednak szkoda mi tak pieknej roslinki....


Serdecznie dziekuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

ale tego wyhodowałeś :)
mączniak , przędziorek , tarcznik , i nie wiem co to tam masz z tymi białymi plamkami :( , ale liście wyglądają jak przy askochytozie. ale z tych biały plamek może być szara pleśń, która na oleandrze nie jest biała, tylko właśnie taka watka biaława :)
cubezak pisze:Z tego co googlowalem udało mi się ustalic, że muszę ogołocić cale drzewko aby pozbyć sie lisci z plesnia
ciekawe :)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
cubezak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 sie 2011, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

Dziękuję za odpowiedź ale mogę prosić bardziej precyzyjnie- lekko zielony jestem? na 3 fotki 4 zarazy :/
Jak postępować aby się tego pozbyć ?

dziękuję i pozdrawaim
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

na pierwszej fotce masz mączniaka rzekomego , na drugiej , no właśnie , mogą to być początki szarej ?? i hmm scochytozy, ale to co do ascochytozy to trzeba jeszcze poczekać :(
na trzeciej masz tarcznik, ładnie wyhodowane okazy i te białe to efekt żerowania przędziorka .
Co do środków to niestety musisz się sam trochę pomęczyć i znaleźć wg. programu ochrony dla roślin ozdobnych na ten rok
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
stokrotka12311
500p
500p
Posty: 800
Od: 18 gru 2006, o 00:43

Re: Chory oleander

Post »

Ja bym go ścięła do zdrowych tkanek i już
przesadziła w dobre świeże podłoże i było by ok.

-zagęścił by się , co oznacza obfite kwitnienie
- nie trułabym się chemią :wink:
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Chory oleander

Post »

Czy 1 ty mnie jest efekt działalności 3? Grzybki sadzakowe na spadzi po czerwcach?
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

leff pisze:Czy 1 ty mnie jest efekt działalności 3? Grzybki sadzakowe na spadzi po czerwcach?
moim subiektywnym zdaniem nie :)
no ale zawsze mogę sie mylić :)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
zelis0
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 6 sie 2010, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Chory oleander

Post »

A ja też się trochę wtrącę ze swoim problemem w wątek. Właściwie mój olek to taki ciężki przypadek. Na początku roku pisałam o nim tutaj:http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=41885 .Mimo decyzji innych o spaleniu go, uparłam się, że jednak spróbuję.Obcięłam go radykalnie,no i ku mojej radości rośnie zdrowo. Liście nie zwijają się,więc mam nadzieję że jakoś to będzie. Wprawdzie nie kwitł w tym roku, ale winę ponosi pewnie cięcie i pogoda, a raczej jej brak. I w związku z tym rozwija mi się inne choróbsko, przypuszczam że mączniak. U mnie pada ostatnie 3 tygodnie, więc trudno się dziwić. Załączam zdjęcia i proszę o potwierdzenie mojej diagnozy, bądź wypowiedzenie się. I tak ogólnie to powiedźcie, powinnam stosować jakieś środki??

http://imageshack.us/photo/my-images/153/dsc05498c.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/20/dsc05497c.jpg/

A bym zapomniała: tylko zakończenia, obwódki liści są jakby koloru bordo
Magda
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory oleander

Post »

spoko , to tylko mączniak rzekomy :) to do wilgoci i deszczu.
Obserwuj go dobrze i jak sie pojawią znowu plamki na liściach ( takie jak rok temu) to wycinaj , z tym , że podobne plamki ma scochytoza , a wtedy trzeba leczyć :)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”