Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli znowu się pojawią, a pojawią to zastosuj Floramite albo Envidor jak uda Ci się jeszcze dostać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rafmarszalek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 sty 2020, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

oleander-liście pokryte białym nalotem

Post »

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Najgorsze jest to, że pozostawia się uschnięte liście przy roślinie. Wówczas różne choroby mają pole popisu do rozmnażania i rozprzestrzeniania się, jak w tym przypadku chyba to mączniak prawdziwy.
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Witam. Mam problem z moim kwiatem. Coś go dopadło ale ja nie wiem co to jest. W tamtym roku zimował tym samym miejscu i nic mu nie było a w tym roku klapa. Cały krzak jest czymś porazony. Chociaz jest to dziwne, bo na dole jest odnózka, która jest zupełnie zdrowa. Proszę o pomoc co mam robić zeby go nie stracić.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Wg mnie roślina nie do uratowania. Musiała przemarznąć i wdał się grzyb. Ten zdrowy odrost odłącz i posadź do nowego podłoża. Zapewnij jasne stanowisko z temperaturą około 15 stopni i koniecznie zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Natomiast jeśli chodzi o roślinę mateczną, przetnij pęd i sprawdź jakiego koloru jest tkanka. Jeśli nie będzie zielona, to jak napisałem wyżej, już nic nie da się zrobić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

No przyznam szczerze, że takiej diagnozy nie spodziewałam się. Zetnę ją i zobaczę co tak jest w środku.
stapi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 mar 2020, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Mój oleander ma już pewnie kilkanaście lat. U mnie jest jakieś 4 lata (spadek po babci). Wygląda jak na zdjęciach. Z tego co wyczytałem dopadła go szara pleśń...tak? Większość liści wygląda jak na zdjęciach. Gdybym miał wyciąć wszystkie chore, zostałoby pewnie z 10% rośliny - czy tak powinienem zrobić?
Oleander zimuje na klatce schodowej w temperaturze 16-17 stopni. Lato spędza na południowym balkonie.
Mam też zeszłoroczną zaszczepkę - również cała w szarej pleśni - da się ją odratować? jak?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Wg mnie nie jest to szara pleśń, ale albo wciornastki albo przędziorki. Podłóż białą kartkę pod spód liścia i lekko nim potrzep. Jak pojawią się na kartce takie ciemne przecinki, to będą wciornastki.
Natomiast o obecności przędziorków świadczą, takie białe i czerwonawe kropki najczęściej pod spodem liści.
Oględzin dobrze wykonać używając szkła powiększającego.

Wciornastki zwalczasz np. Mospilanem, a przędziorki np. Sanium.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
stapi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 mar 2020, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Wielkie dzięki. Na kartkę coś się sypie, ale nie powiedziałbym że to "przecinki"... udało mi się strącić jednego żywego delikwenta. Starałem się uchwycić na zdjęciu. Był malutki i lekko czerwony. Wklejam też zbliżenie na liść zrobione lepszym aparatem. Po zapytaniu googla wciornastek to to nie był. Wygląda bardziej na przędziorka, racja?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Zdjęcie jest niewyraźne, ale przędziorki przypominają takie małe pajączki. Jeśli był lekko czerwony, to będą to one. Weź szkło powiększające i sprawdź dokładnie liście.

Na przędziorki, jak napisałem kup najlepiej Sanium, Vertimec albo Floramite. Dobrze jest użyć dwóch preparatów naprzemiennie, czyli zrobić dwa trzy opryski każdy w odstępie tygodnia czasu używając obu zamiennie. Wpierw jednym po tygodniu używasz drugiego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
stapi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 mar 2020, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Ok, to przędziorki. Zamawiam Sanium i Floramite. Chyba najlepiej najpierw go przyciąć (i tak teraz na to czas) i dopiero później opryskać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Tak, w sumie możesz tak zrobić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Zakwitł, ślicznie pachnie :D
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”