Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A skąd te nasiona miałeś?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Z aukcji internetowej z portalu na e, sprzedawca z Anglii. Jak zobaczyłem zdjęcia na australijskich stronach, to stwierdziłem, że ten podgatunek jest warty próby. To link do strony po angielsku z opisem eukaliptusów i minimalnymi temperaturami ( w stopniach F) w jakich próbowano je uprawiać http://www.angelfire.com/bc/eucalyptus/euccoldhard.html Proponuje przejrzeć index odmian.
To i owo opuncjowo Marcina
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie wiem co to portal na e, wyślij priv.
Ja dwa razy miałem gunni 2 letnie i po wsadzeniu do gruntu padły. Teraz nawet w domu mi zimą usychają i nie wiem czemu.
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Chodzi o ebay, zaglądam tam nie raz jeśli nie mogę na polskich stronach znależć interesujących mnie roślin. Ja też jak zaczynałem przygode z roślinami kupiłem guni, zmarniał w trakcie pierwszego zimowania w domu. Moim skromnym zdaniem eukaliptusy niewytrzymują mieszanki wysokiej temperatury, niskiej wilgotności i krótkiego dnia. Pauciflore traktuje jako eksperyment ogrodniczy jeden z wielu jakich się podjołem.
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Heloł! Witam w 2019 roku i wszystkim życzę udanych upraw Eukaliptusa. Z wielką radością oczekuję wiosny i kolejnych chwil spędzonych na sadzeniu, przesadzaniu, sianiu i pożeraniu różnego typu warzyw i owoców.

Chciałbym odnieść się do Eukaliptusa o którym pisałem nieco wyżej. Kupiony w Polskim sklepie, którym jestem już stałym klientem, wszystkie rośliny wysokiej jakości... nigdy więcej allegro. Ale przejdźmy do rzeczy.

Był mały jak go kupiłem, widac to na zdjęciach we wcześniejszych postach. Urósł masakrycznie w jedno lato. Gdy zrobiło się zimno , dałem go do domu i zaczął usychać. Skontaktowałem się ze specjalistą ze sklepu w którym kupiłem i podał mi wymagania których w domu nie byłem w stanie stworzyć.

Zatem, przykryłem korą ziemię w doniczce w której jest eukaliptus i stoi na dworze tam gdzie stał. Liście odżyły... ba! Pojawiają się nowe mimo pogody za oknem, nic mu się nie dzieje. W maju trafi do gruntu a na taras powędrują kolejne 3 szt.

Chyba nie trzeba kombinować z zimowaniem w domu tych drzewek. Jakie są wasze odczucia ?.
Ja swoje odratowałem powrotem na zimny dwór, a myślałem że przed tym muszę roślinę uchronić.
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przecież jest mróz !!! W doniczkach na dworze i nie zmarzły?
Co za odmiana?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Eukaliptus Gunni - > do dzisiaj siedzi na tarasie, widać nowe listki, nic mu się nie dzieje. W domu usychał.
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To moje dwa były kilka lat temu w ziemi i zamarzły :(
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mała aktualizacja z dzisiejszego poranka. Wygląda na to że roślinka przetrwała i trzeba szukać jej miejsca docelowego na wiosnę.
Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Eukaliptus Gunni

Post »

Jakiś czas temu zakupiłam eukaliptus Gunni (z toskańskiej farmy, więc pewne źródło). Rośnie sobie całkiem nieźle, po przyjeździe była tylko jedna gałązka, a teraz, pomimo zimy sporo się rozrósł. Nie mam jednak z nimi doświadczenia i mam parę pytań. Oderwalam kilka listków - bo wyglądały kiepsko. Nie wiem czy to uszkodzenia mechaniczne, czy wdarł się jakiś szkodnik. Trochę próbowałam go wiązać żeby rósł prosto, w formie drzewka. Aktualnie trzyma się sam (wsparty tylko żyłką). Poradzcie jeszcze kiedy go przesadzić, bo nie wiem jaki rozmiar doniczki lubią ;)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wygląda mi to jakąś infekcję grzybową, albo efekt schnięcia liści wskutek zbyt ciepłego stanowiska. Eukaliptusy powinno się zimować w chłodzie.
Za duża doniczka (ma w ogóle odpływ?), mało przepuszczalne podłoże oraz pewnie zbyt ciemne stanowisko - za daleko od okna.

Proponuję lekturę wątku, do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hm. Gunni stoi na parapecie pd-zach. Kaloryfery w ogóle nie są odkręcane, a ziemia to wymieszana ziemia do palm z 1/5 perlitu, więc myślę, że wystarczająco przepuszczalna. Doniczka ma odpływ, są zrobione dziury, a poza tym na dnie jest gruba warstwa keramzytu. Podlewany jest raz na tydzień lub ok. 10 dni, w zależności od ilości słońca. Może zbyt rzadko? Ale puszcza nowe listki, więc chyba nie ma zbyt sucho? A jak grzyb, to czym spryskać? L
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Temperatura zimowania powinna oscylować wokół najwyżej 10 - 12 stopni max.
W tym czasie ograniczasz podlewanie.
Do tego doniczka masz za dużą, a podłoże powinno być mieszanką ziemi z większym udziale żwirku - tak z około 1/3.

Masz nieprawidłowe warunki uprawy i pielęgnacji: za wysoka temperatura zimowania, zbyt częste podlewanie, stąd gubienie liści. A to, że wypuszcza nowe to efekt ciepłego stanowiska, tylko że on powinien ruszyć z wegetacją gdzieś w marcu, a wcześniej okres spoczynku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”