Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Eukaliptus Gunni - > do dzisiaj siedzi na tarasie, widać nowe listki, nic mu się nie dzieje. W domu usychał.
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To moje dwa były kilka lat temu w ziemi i zamarzły :(
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mała aktualizacja z dzisiejszego poranka. Wygląda na to że roślinka przetrwała i trzeba szukać jej miejsca docelowego na wiosnę.
Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Eukaliptus Gunni

Post »

Jakiś czas temu zakupiłam eukaliptus Gunni (z toskańskiej farmy, więc pewne źródło). Rośnie sobie całkiem nieźle, po przyjeździe była tylko jedna gałązka, a teraz, pomimo zimy sporo się rozrósł. Nie mam jednak z nimi doświadczenia i mam parę pytań. Oderwalam kilka listków - bo wyglądały kiepsko. Nie wiem czy to uszkodzenia mechaniczne, czy wdarł się jakiś szkodnik. Trochę próbowałam go wiązać żeby rósł prosto, w formie drzewka. Aktualnie trzyma się sam (wsparty tylko żyłką). Poradzcie jeszcze kiedy go przesadzić, bo nie wiem jaki rozmiar doniczki lubią ;)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wygląda mi to jakąś infekcję grzybową, albo efekt schnięcia liści wskutek zbyt ciepłego stanowiska. Eukaliptusy powinno się zimować w chłodzie.
Za duża doniczka (ma w ogóle odpływ?), mało przepuszczalne podłoże oraz pewnie zbyt ciemne stanowisko - za daleko od okna.

Proponuję lekturę wątku, do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hm. Gunni stoi na parapecie pd-zach. Kaloryfery w ogóle nie są odkręcane, a ziemia to wymieszana ziemia do palm z 1/5 perlitu, więc myślę, że wystarczająco przepuszczalna. Doniczka ma odpływ, są zrobione dziury, a poza tym na dnie jest gruba warstwa keramzytu. Podlewany jest raz na tydzień lub ok. 10 dni, w zależności od ilości słońca. Może zbyt rzadko? Ale puszcza nowe listki, więc chyba nie ma zbyt sucho? A jak grzyb, to czym spryskać? L
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Temperatura zimowania powinna oscylować wokół najwyżej 10 - 12 stopni max.
W tym czasie ograniczasz podlewanie.
Do tego doniczka masz za dużą, a podłoże powinno być mieszanką ziemi z większym udziale żwirku - tak z około 1/3.

Masz nieprawidłowe warunki uprawy i pielęgnacji: za wysoka temperatura zimowania, zbyt częste podlewanie, stąd gubienie liści. A to, że wypuszcza nowe to efekt ciepłego stanowiska, tylko że on powinien ruszyć z wegetacją gdzieś w marcu, a wcześniej okres spoczynku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Roślina ma 46 cm, doniczka 19. Wg Ciebie jaka wielkość będzie optymalna? Bo jak dla mnie to ta ze zdjęcia już niedługo będzie za mała. ;)
Zdaję sobie sprawę, że temperatura zimowania jest za wysoka, ale o dziwo Gunni radzi sobie nieźle i nie wygląda na niezadowolonego ;) wręcz przeciwnie. W hodowli roślin częściej kieruję się intuicją - nie powiem, bo kilka egzemplarzy nie przeżyło moich "eksperymentów", ale spora część radzi sobie całkiem nieźle i dobrze nam się wspólnie żyje pod jednym dachem. ;)
A i jeszcze jedno - tak jak pisałam. Jego wysokość ma już 46 cm, docelowo ma trafić do ogródka, jak już zmeznieje. Zastanawiam się czy uczknac mu czubek, czy zostawić żeby swobodnie rósł do góry?

Widzę, że edytowales post - eukaliptus nie gubi liści, te trzy oderwalam bo zaniepokoił mnie ich kolor i chciałam zrobić zdjęcia na forum
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podstawowy błąd to dobieranie doniczki pod wielkość rośliny. Nie, doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Młode sadzonki do małej i co jakiś czas w miarę przerostu bryły korzeniowej do większej. Doniczka powinna być większa o około 1,5 - 2cm na średnicy od bryły korzeniowej.

Kierowanie się tylko intuicją bez zapoznania się wymaganiami danej rośliny, to kolejny błąd. Stąd, jak sama piszesz straciłaś kilka roślin.

Piszesz, że radzi sobie całkiem nieźle? To dlaczego gubi liście? Poczekamy, za rok, dwa, w jakim będzie stanie bez zapewnienia określonych warunków uprawy.

Ma trafić do ogródka? Chyba tylko na okres wiosenno - letni?

Edit, te plamy na liściach to efekt nieprawidłowych warunków uprawy i pielęgnacji, są efektem przelania (zbyt częste podlewanie oraz zbyt mało przepuszczalne podłoże) i zbyt wysokiej temperatury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zobaczymy. Nie omieszkam poinformować na forum o postępach lub porażkach. Wątek ma ładnych parę lat - może odezwie się jeszcze ktoś, kto wysiewał eukaliptusy, bo jak widziałam, kilka osób doczekało się siewek. Ciekawe czy przeżyły i jak długo żyły, ;) bo rozumiem, że sam nie posiadasz w swojej kolekcji eukaliptusa?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

...bo rozumiem, że sam nie posiadasz w swojej kolekcji eukaliptusa?
No i? Nie muszę posiadać każdej rośliny żeby mieć wiedzę o wymaganiach roślin, którą się kieruję, a nie intuicją co kończy się "eksperymentowaniem" i liczeniem, że jakoś to będzie.

Popełniasz ewidentne błędy uprawowe i tyle, czego efektem jest choroba Twojego eukaliptusa. W przeciwieństwie do mnie, uprawiasz tą roślinę i widać efekty. Nie wystarczy posadzić do ziemi i uprawiać daną roślinę. Powtórzę, trzeba mieć wiedzę o jej wymaganiach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olcia609
100p
100p
Posty: 115
Od: 11 sty 2021, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ale nie rozumiem po co się ciskasz... Serio. Nie twierdzę, że masz posiadać każdą roślinę, o którą ktoś pyta. Po prostu zapytałam - inaczej ma się wiedza teoretyczna, a inaczej praktyczna. I niekoniecznie wszystko zawsze idzie w parze... Myślałam, że forum służy dyskusji. Cóż, być może się mylę...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eukaliptus guni i inne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A wiedza teoretyczna z czego się bierze? Ktoś sobie postanowił ot tak wymyślić warunki uprawy dla danej rośliny? Wiadomo, że nie. Bierze się ona z warunków naturalnych oraz z dostosowania ich do warunków domowych.
Twoja roślina choruje, bo nie zapewniłaś jej określonych warunków pielęgnacji dedykowanej, czyli dla niej zalecanej.
Pomijam już temperaturę otoczenia, to innym błędem było posadzenie doniczki to zbyt dużej doniczki plus zbyt mało przepuszczalne podłoże + zbyt częste podlewanie = przelanie.
Poza tym większość roślin tropikalnych i subtropikalnych cierpi w naszym klimacie, a zwłaszcza w ciepłych, suchych i ciemnych mieszkaniach. Jeśli roślina w naturze ma do dyspozycji wilgotne powietrze i dużo światła, to niestety ale jeśli nie zapewnisz jej minimum wymaganej egzystencji, to będzie chorować, aż w końcu padnie.
Dlatego m.in., niektórym roślinom jak eukaliptusy zalecanym rozwiązaniem w okresie jesienno-zimowy, jest obniżenie temperatury co spowalnia procesy życiowe.
I takie są fakty. Czy je przyjmiesz do wiadomości i czy je wdrożysz w życie, to Twoja sprawa, ale błędy pozostaną błędami.

Ps. Forum to oczywiście miejsce na wymianę poglądów, tylko nie wiem, jak wg Ciebie miałaby by wyglądać dyskusja, żeby ktoś poparł Twoje (błędne) metody uprawy opartej tylko na intuicji?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”