Fikus bengalski (Ficus benghalensis) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis)

Post »

Na przędziorki tylko chemia, z mojego wieloletniego doświadczenia w walce z tymi szkodnikami, najlepszy okazał się Envidor. Dwa opryski, każdy w przeciągu tygodnia czasu powinny załatwić problem na dłuższy okres czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x- p-h
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 lis 2020, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dobry wieczór.
Pierwszy raz choruje mi roślina. Fikus stoi w widnym miejscu przez przeciągów, podlewany po podeschnięciu wierzchniej warstwy gleby, średnio raz w tyg, zimą rzadziej. Coś go atakuje. Grzyb + szkodnik? Liście raz brązowieją, raz pękają, czasami jedno i drugie. Łodygi w częściach zielonych mają dziwne mini narośle lub czarne kreseczki. Zależy od liścia. Co mogę zrobić poza oderwaniem chorych sztuk? Straciłam już pół drzewka.. :(
Dziękuję pięknie za pomoc!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ewidentnie przelanie i wdała się infekcja grzybowa. Podłoże powinno być przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i żwirku, był przesadzany po zakupie?
Druga sprawa, doniczka ma mieć odpływ i stać na podstawce, a nie być włożona do osłonki.
Stanowisko powinno być tuż przy oknie. Stanowisko jasne może wydawać się Tobie, dla rośliny może być ciemne, zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym.

Na marginesie nie jest to fikus sprężysty, a benghalensis, posty przeniosłem do właściwego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
alicja_M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 sie 2021, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Fikus bengalski

Post »

Witam. Niedawno stałam się posiadaczką fikusa bengalskiego. Po 10 dniach liście zaczęły odpadać, żółknąć i straciły turgor. Proszę o wskazówki. Dziękuję.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wygląda na przelanie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Plamy na liściach mogą faktycznie wskazywać na przelanie, ale również od niedostatecznego nawodnienia podłoża.
Poza tym, tak stanowisko na półce pozostaw sztucznym kwiatkom. Fikus powinien stać na parapecie.
Druga sprawa, dlaczego on jest tak głęboko posadzony - dlaczego tak nisko jest górna część podłoża?
Ja bym przesadził go jeszcze raz, na dno drenaż z keramzytu i dał więcej podłoża pod bryłę korzeniową, tak żeby górny poziom podłoża był mniej więcej na poziomie około 1,5 cm od górnej krawędzi doniczki.
Po posadzeniu obficie podlewasz, jeśli dotychczas podałeś małą ilością wody albo w ogóle.
Liść z ciemną plamą bym odciął.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
malik321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2021, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć, mam problem z fikusem bengalskim.
Miejsce przebywania: 1.5m od okna balonowego (gorący pokój, światło nie pada bezpośrednio na roślinkę)
Podlewanie: raz na 6/7 dni (woda z kranu z dodatkiem nawozu do seramisu)
Kupiłem go na jakiejś stronce zielony-parapet, bo ponoć spoko, ale jak się później okazało w ziemi były dodatkowo ziemiórki (nie mam innego kwiatka i ledwo tego cholerstwa się pozbyłem). Cały czas rósł bardzo szybko po czym nagle przestał (miałem wrażenie, że to niedługo po montażu klimatyzacji, jednak powietrze nie wieje bezpośrednio na niego, a temp nawet przy włączonej klimie to min. 23 stopnie). Na nerwach pojawiały się plamy oraz liście zaczynają się wywijać https://zapodaj.net/10b6e9b7e4268.jpg.html . Co to może być? Z góry dziękuję za pomoc.
https://zapodaj.net/d86e24e69f6fa.jpg.html
https://zapodaj.net/a9ec9f2cadf99.jpg.html
https://zapodaj.net/fc1abb533141b.jpg.html
https://zapodaj.net/578a195e1bc63.jpg.html
Na ziemiórki stosowałem jakiś olejek neem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No dobra, na początek wytłumacz dlaczego ma nie padać na roślinę bezpośrednie światło czy też słońce? W naturze gdzie rosną fikusy? To są ogromne drzewa, które mają dostęp nie tylko do dużej ilości światła, ale i słońca. Poza tym, wiesz na czym polega proces fotosyntezy? Każda roślina potrzebuje określonej ilości światła do jej przeprowadzenia, a nasze mieszkania niestety mają problem z jego deficytem. Pomijając obecny okres, to w okresie jesienno-zimowym jest go za mało dla większości roślin tropikalnych. Do tego trzeba uwzględnić odległość od okna, gdzie szyba już stanowi niepotrzebny filtr, a im dalej od niego tym radykalnie spada natężenie światła przydatne dla rośliny.
Więc inaczej mówiąc, takie rośliny jak większość Fikusów powinna stać bezpośrednio przy oknie, żeby padało bezpośrednie światło.

Druga sprawa, używasz nawozu do seramisu? A wiesz, że jest on dedykowany przede wszystkim do takiego podłoża? Pomijając to, ten nawóz jest za słaby w uprawie w standardowym podłożu. Kup normalny, mineralny nawóz do roślin zielonych, gdzie NPK będzie na poziomie około kilku procent. Poza tym nie nawozi się fikusów tak często, tylko góra co 2 tygodnie w okresie wegetacji. W okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.
Podobnie nie podlewa się regularnie roślin i nigdy wodą prosto z kranu! Woda nie tylko musi być odstana (najlepiej koło doby), ale jeśli masz w kranie twardą, to musisz ją jeszcze zmiękczyć albo poprzez przygotowanie albo zmieszanie z wodą destylowaną albo przefiltrowaną przez filtr RO (jeśli masz taką instalację).
W przypadku tych fikusów, wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć.
Ponadto powinny rosnąć w przepuszczalnym podłożu, czyli mieszance ziemi i żwirku albo perlitu, a nie w samej ziemi, bo pewnie do takiej został przesadzony, jeśli w ogóle.
Oczywiście doniczka mająca odpływ powinna stać na podstawce, a nie włożona do osłonki, jeśli tak jest.

Na liściu z ostatniego zdjęcia widać pierwsze oznaki przelania.
Trzebs zacząć od wymiany podłoża i sprawdzenia stanu korzeni.
Ewentualne chore korzenie odcinasz i bryłę korzeniową w takiej sytuacji dobrze obsypać sproszkowanym węglem.
Po przesadzeniu żadnego nawozu przez miesiąc.
Dobrze byłoby zrobić również oprysk preparatem grzybobójczym, poszukaj Topsinu.


Na marginesie do skutecznego zwalczania ziemiórek stosuje się np. Nemycel, czyli nicienie, które zjadają larwy tych szkodników. Nie wiem jak tutaj miałby zadziałać olej Neem, jeśli larwy są w podłożu, a oprysk tym preparatem robi się tylko część nadziemnej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
malik321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2021, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W poradnikach dt. fikusów przeczytałem, żeby chronić roślinę przed bezpośrednim działaniem ostrego światła, jednak ustawiać je w jasnym pomieszczeniu. Słońce wpadając przez południowo-zachodnie okno potrafi rozgrzać pokój do ponad 30 stopni, więc tym bardziej nie ustawiałem go w nim - mogę spróbować zmienić to w najbliższych dniach. Wilgotność powietrza to aktualnie ~60%.
Używam nawozu do seramisu, bo do takiego podłoża przesadziłem fikusa (+Keramzyt na samym dole). Doniczka ma podstawkę, a całość leży w osłonce. Zraszam seramis od góry, żeby zdążył wciągnąć tę wodę (chyba, że po prostu przelewać i nadmiar z podstawki usuwać). Podlewam jak ten żwirek na górze jest już blady, więc tak właśnie ok. 7 dni. Dzięki za radę z kranówką, przegotuję i odleje do pojemnika, żeby postało do kolejnego dnia.
Plamki na nerwach liści mogą świadczyć o zbytnim nawożeniu? Ta jedna czarna na brzegu liścia to wygląda jak grzyb (zastosować jakiś środek/samo się naprawi/wyciąć tą część?)

___
edit
W zaleceniach był olej na liście oraz podłoże. Część wyczyściłem "mechanicznie" wywalając granulki z tymi białymi jajeczkami. Muszek nie widać już w mieszkaniu. Zaopatrzę się w ten Topsin - dzięki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Niestety, w większości poradników często można znaleźć powtarzane informacje, wśród których można znaleźć również takie, które są sprzeczne. Dlatego poradniki to jedno, ale dobrze jest upewnić się np na takim forum jak to.
W klimacie, w którym rosną fikusy temperatury oscyluja wokół 30 stopni. Powtórzę, to roślina z klimatu tropikalnego.
Istotą uprawy przy takiej wystawie jest zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza - czyli uchylone albo otwarte okna.
Pamiętaj, że stanowisko musisz zapewnić na cały rok, a w naszym klimacie w okresie jesienno-zimowym światła jest za mało.

Podłoże, jakie masz doświadczenia w uprawie w seramisie? W tym podłożu uprawia się nieco inaczej niż w tradycyjnym i wymaga nieco większego doświadczenia w uprawie roślin.
Jeśli to Twoja pierwsza roślina, to odradzam seramis i radzę posadzić do tradycyjnego podłoża, bo inaczej szkoda rośliny.
Poza tym nie wszystkie rośliny będą dobrze rosły w seramisie.

Doniczkę stawiasz na podstawce, nie wkładaj do osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
malik321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2021, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Seramis kupiłem ze względu na obawę przed przelaniem + dobre napowietrzenie korzeni, a to moja pierwsza roślinka.
Jeszcze jedno zdjęcie: https://zapodaj.net/ca7a9d561b246.jpg.html
Korzenie wychodzą przez otwory, czy to czasem nie zastopowanie porostu ze względu na małą ilość miejsca? Przy okazji kawałek korzenia jest ciemny (grzyb?).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus bengalski (Ficus benghalensis) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Korzenie mogą wychodzić od dołu, bo:
1. Większość fikusów to drzewa, które mają silny system korzeniowy, a który rozwija się zarówno w dół, jak i na boki.
2. Korzenie rozwijają się poszukując wody, więc głównie tam gdzie jest najbardziej wilgotne podłoże, czyli najczęściej w głębi doniczki przy jej dnie.

Wiem, że seramis to podłoże w którym trudniej przelać, ale jak napisałem wcześniej jest dość specyficzne i różni się od standardowego podłoża. Trzeba mieć większe doświadczenie w uprawie roślin. Poza tym nie wszystkie rośliny będą dobrze w nim rosnąć. W naturze Fikusy rosną w normalnym podłożu.
Oczywiście część roślin potrafi się dostosować również i do takiego podłoża.
Ale również powtórzę, że lepiej jakbyś przesadził do standardowego, czyli mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Beny3107
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 wrz 2022, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus ??

Post »

Witam, od kilku miesięcy posiadam kwiat jak na zdjęciach. W sklepie powiedziano mi że to fikus, po przewiezieniu do domu został przesadzony do nowej donicy oraz ziemi poleconej w markecie. Od pewnego czasu kwiat gubi liście na których pojawiają się brązowe plamy jak na zdjęciach. Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji cze na pewno jest to fikus i jaka odmiana, a także podpowiedź co może być powodem gubienia i plam na liściach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”