Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Hibiskus - błagam o pomoc bo chyba umiera!!!

Post »

Może to tylko szok po przesadzeniu? Pewnie roślina straciła część włośników i nie pobiera wody, być może to co napisałam w poprzednim poście było trochę na wyrost, a przyczyna jest bardziej prozaiczna.

Jeśli chodzi o podlewanie, to nie zalewaj roślin. Podłoże musi przesychać, aby tlen dostał się do korzeni. Ich oddychanie jest równie ważne, jak pobieranie wody. Czyli hibiskus nie może mieć przez cały czas mokro.
Ziemia może być uniwersalna, stosunkowo lekka, najlepiej z perlitem. Jakoś on mi najbardziej odpowiada jako dodatek rozluźniający podłoże.

Ogranicz transpirację czyli:
- nie stawiaj w miejscu gorącym i w słońcu
- nie wynoś na zewnątrz, na balkon, bo wiatr też pobudza transpirację.
Najlepiej przykryj jakimś dużym worem, ty6lko uważaj na choroby grzybowe, zapewnij wietrzenie.

Rozdzielenie roślin może pomóc, ale i też zaszkodzić. Trudno mi doradzać.
KASIENKA82
200p
200p
Posty: 389
Od: 13 cze 2012, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świdnik

Re: Hibiskus - błagam o pomoc bo chyba umiera!!!

Post »

O kurcze aja wystawiam na balkon , ale stoi w cieniu nie ma wiatru , hmmm zabrać z powrotem , mam okna wschodnie i zachodnie postawić na parapecie ktorymś czy na półce obok okna
lusi72
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 lut 2016, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hibiskus,chińska róża - pielęgnacja, choroby

Post »

Witam czy może mi ktoś doradzić dlaczego najczęściej zimą usychają łodygi róży chińskiej od wierzchołków
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Witam. Mam chyba problem z moim hibiskusem. Podejrzewam, że złapał jakąś chorobę grzybową. Jeśli moje przypuszczenia są trafne lub nie to proszę o jak najszybszą odpowiedź. Pozdrawiam :wit
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Maciek, drugi liść nie wygląda jakoś tragicznie, może to nie jest choroba, ten jeden tylko taki jest?
Różne czynniki wpływają na kształt liścia, nie wszystkie u jednej rośliny są identyczne, ja bym się nie dopatrywała od razu choroby.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Podejrzewam, że po prostu młody liść się rozwijał i teraz będzie się prostował. Oglądałem zdjęcia w galerii i też hibiskusy miały takie liście. ;) Wiesz może jaka to odmiana?
Obrazek

Na czerwonym słupku jest pyłek z innego hibiskusa. :)

---3 wrz 2017, o 14:25---

Lucyno :wit te liście rosną takie od razu. Tzn gdy puszcza nowe liście to są takie pomarszczone. Tylko młode liście są takie co dopiero rosną a reszta -są normalne.
Obrazek
Widzisz? Te młode liście takie są :?
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Hibiskus kupiony w LM na początku października, na przecenie i już z lekko zasuszonymi końcówkami, i stożkami wzrostu mniej więcej na takim etapie jak obecnie, czyli półtora miesiąca później. Po drodze zgubił pąka, ale to u hibiskusów nic dziwnego przy przeprowadzkach, więc nacisku na to bym nie kładła. Dwa tygodnie temu zaczęłam podejrzewać że się zasuszy, i po powrocie z wakacji mogłam jedynie pogratulować sama sobie: miałam rację. Na cztery kije, jeden zasechł na zielono. Widział to już ktoś, wiadomo co to jest? W naszym poprzednim lokum tak się dziialo z każdym jednym hibiskusem w ciągu 1-2 tygodni od zakupu, schły na zielono i wyrzucałam :( Zrzucałam winę na "złe miejsce", myślałam że po prostu dom się nie nadaje do hibiskusów (1 mógł paść, a nawet 2 lub 3, ale nie 10 taki sam sposób). W sierpniu się przeprowadziliśmy, więc to już nie wina domu, zdecydowanie wydłużył się czas, no i zasechł jeden pieniek na 4 w tej samej doniczce, więc o co chodzi, ja się pytam?
Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

A przesadziłaś go już? Ja bym zrzucała na to podpędzanie u producentów, roślina trafia na trudne warunki i usiłuje się dostosować.

B.
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Nie przesadzałam, oni go w LM "przesadzili", tzn wymienili mu kokos z linii produkcyjnej na ziemię (pewnie im się wywrócił i się rozsypał, stracił wszyskie kwiaty i pąki, może się jakąś gałązka złamała, no i stąd przecena). O tym że to wina podpędzania myslam przy trzech pierwszych, no ale ile można mieć niefarta? Kiedyś każdy hibiscus jakiego kupowałam, żył i rósł spokojnie w domu, aklimatyzował się bez problemu, a od jakichś 10 lat, w tym jednym domu, żaden się nie przyjął. Ten mnie zaskoczył tym, że mu tylko jeden pieniek tak zdechł, a siedzą w jednej doniczce na tyle ciasno, że naprawdę trudno tu się różnych warunków dopatrzyć (no może kierunek do światła, ten był chyba w stronę okna zwrócony). Druga rzecz, to ten długi okres jaki mu to zajęło; w sklepie musiał już jakiś czas stać, a potem u mnie około miesiąca zanim się zliofilizował. Inne wyrabiały się w ciągu pierwszego tygodnia u mnie w domu, niektóre wytrzymały dwa...
Teraz się zastanawiam czy przesadzać już teraz, czy poczekać do lutego, kiedy dni są coraz dłuższe. Mam ochotę ten suchy kij zostawić (eksperymentalnie) i zobaczyć czy może wypuści nowe liście, a wygodniej by mi było, gdyby stał w tej doniczce z reszta (nie musiałabym bawić się w wyplątywanie korzeni i szukanie mu nowej ziemi i doniczki, no i miałby większą wilgotność).
lusi72
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 lut 2016, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Obrazek
Co może być moim hibiskusom?
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Przelane i/lub przemarznięte?

B.
lusi72
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 lut 2016, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Właśnie tak wyglądają, ale żadne z tych rzeczy nie zrobiłam.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

To i ja zapytam. We czwartek pobrałam i wsadziłam do ziemi sadzonkę hibiskusa. Podlałam. Listki ma teraz całkiem klapnięte. Czy to tak może być? Czy to ja coś sknociłam i rozpoczyna się jej koniec?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”