Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
alicja46
200p
200p
Posty: 437
Od: 31 sty 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Czy podlanie Polysectem zadziała też na mszyce?
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Witam, u mnie na mączlika działa woda z sodą o dodatkiem oleju.
Proszę spróbować i powtarzać opryski
alicja46
200p
200p
Posty: 437
Od: 31 sty 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Czy Mospilan nada się do podlania roślin? Pisze że jest to środek o działaniu systemicznym, a nigdzie nie znalazłam informacji czy można podlewać.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Hibiskus (rosa sinensis) -zasychają stożki wzrostu

Post »

W zasadzie jak w tytule. Ni z tego, ni z owego na moim hibiskusie zaczęły masowo zasychać stożki wzrostu. W zasadzie wszystkie. Szkodników nie zauważyłem. Reszta rośliny wygląda normalnie, może przebarwieniami niektórych młodych liści jak na pierwszym zdjęciu. Ma ktoś pomysł co to może być?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Obrazek
Witam wszystkich serdecznie :wink:
Mam problem z moim hibiskusem. Długi czas męczyło go jakieś robactwo. Nie miałam już do niego sił i wylądował karnie wkopany w ogródku przed domem. Od paru dni jest już w domu i liście tak wyglądają. Co to może być? Grzyb? Ogólnie w ogóle liście są blade, nie ciemno zielone. Proszę o rady i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Nie rozumiem zadanego pytania. Zamiast zindentyfikować szkodniki i się ich pozbyć, wywalasz go na zewnątrz licząc że problem sam zniknie :?:
Każde szkodniki są dużym obciążeniem dla rośliny i dzisiaj dziwisz się że ten hibiskus tak wygląda...
W dodatku nie wiadomo nic o nawożeniu i reszcie pielęgnacji, warto od razu podać dokładne informacje.
Generalnie patrząc po zdjęciu i opisie roślina jest po prostu zaniedbana, osłabiona przez szkodniki i pewnie niedożywiona.
Ponadto hibiskus domowy preferuje ciepło, czyli temperatury powyżej około 12 - 15 stopni. Jeśli do ostatnich dni trzymałaś na zewnątrz, to istnieje możliwość że dodatkowo mogła ucierpieć od niskich temperatur.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Hmmm...walczyłam na różne sposoby...nikt nie chciał mi pomóc w identyfikacji szkodników, więc próbowałam się ich pozbyć na wszelkie sposoby. Zaznaczam, że niedawno zaczęłam przygodę z roślinami. Robiłam oprysk, przemywałam liście wodą z szarym mydłem, płukałam pod prysznicem. Nie napisałam, że nabyłam go już w takim stanie...był kupiony na przecenie.W końcu z braku sił wkopałam go na ogródku i nic kompletnie z nim nie robiłam. Od czasu do czasu nawoziłam go biohumusem. Dopiero ostatnio zabrałam do domu, bo szkoda mi go. Szkodników już nie ma, jednak jego kondycja pozostawia wiele do życzenia. Nie prosiłam o krytykę...choć wiem...tak należy mi się.
Jeszcze dodam, że na zewnątrz zawiązał kilka pąków, których nie zrzuca po wniesieniu do domu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Szkodników nie zwalczysz szarym mydłem. Na określone grupy szkodników są określone preparaty. Czasami pomagają preparaty ekologiczne, czyli na bazie oleju, jak np. Promanal. Trzeba było zadać pytanie tutaj na forum. Ale to już tak na marginesie.

Jeśli kupujesz, jak piszesz roślinę po przecenie czyli po różnych przeżyciach, to tym bardziej trzeba zapewnić właściwe warunki uprawy i pielęgnacji.

Jeśli chodzi o nawóz, używanie Biohumusu i to nieregularnie, prowadzi bardzo szybko do niedożywienia rośliny. Do nawożenia podstawowego używamy nawozu mineralnego. Biohumus jest tylko suplementem.

Teoretycznie hibiskusu w okresie jesienno-zimowym się nie nawozi, gdyż przechodzi w pewnym sensie okres spoczynku. Jednak w obecnej sytuacji raz na 3 - 4 tygodnie dałbym pełną dawkę nawozu mineralnego do roślin kwitnących. Oczywiście w tym okresie najlepiej parapet okna. Od wiosny co tydzień.

Jeszcze jedno, ja bym w obecnej sytuacji, odciął wszystkie pąki kwiatowe żeby niepotrzebnie nie obciążać rośliny.

PS. Jeśli piszesz, że dopiero uczysz się uprawy roślin to powinnaś dużo o nich czytać. Jak ja zaczynałem je uprawiać, to przeczytałem przynajmniej kilka różnych poradników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź, zastosuję się do tych rad i mam nadzieję, że dojdzie do siebie. Martwią mnie tylko jeszcze te plamy na liściach, a raczej małe brązowe plamki. Czy coś z tym robić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Możesz odciąć ten jeden młody liść i zrobić oprysk Bioseptem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam :wink:
Defender270
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 sie 2022, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Hibiskus, dziurki w liściach

Post »

Witam
Od dłuższego czasu mam problem z hibiskusem w uprawie domowej, na młodszych liściach pojawiają się dziurki i z czasem się lekko powiększają nie wiem co robić


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hibiskus, dziurki w liściach

Post »

Część to uszkodzenia mechaniczne.
Reszta może świadczyć o jakichś niedoborach, względnie o obecności szkodników. Sprawdź dokładnie całą roślinę włącznie z podłożem.
Czym nawozisz i jak często?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”