Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry

kilka miesięcy temu przyniosłam ze śmietnika takiego giganta. To hibiskus, prawda?
Dopiero w domu okazało się, że coś zżera mu liście, szybko prawie wszystkie opadły. Liście były lepkie, miały białe kropki i jakby małe pajenczynki. To chyba były przędziorki. Udało mi się to zwalczyć zraszaniem wodą z czosnkiem (mam psa i nie chciałam go truć).

Liście ładnie odrastają, ale sporo gałązek jest jeszcze gołych. Czy mogę go jakoś zagęścić? Czy te rozłożyste gałęzie jakoś powiązać i ukształtować całość? A może ją trzeba jakoś przyciąć?

Raz zakwitła ale kwiat szybko odpadł. Zimą podlewałam ją raz na tydzień, teraz trochę częściej i dostaje nawóz biohumus. Nie wiem ile jest w tej donicy. Powinnam myśleć o przesadzeniu jej?

Co zrobić z liśćmi ze śladami po zjadaniu? Dałam zdjęcie jednego takiego.

Tak w przeciągu tygodnia żółkną i odpadają jej ze 2-3 liście. Martwić się tym?

Proszę o pomoc :)



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Przędziorków nie pozbędziesz się pryskając wodą z czosnkiem. Za jakiś czas znowu się pojawią. Tylko chemia, Envidor albo Vertimec. Niestety, ale inaczej ich się skutecznie nie pozbędziesz.
Opadanie liści może świadczyć o osłabieniu rośliny zarówno przez szkodniki oraz niewłaściwe warunki uprawy. A także aklimatyzacja.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

I jak tych pędziorków nie widziałam już 4 miesiące to one jeszcze wrócą?
Czyli powinnam teraz czymś pryskać roślinę, nawet jak nie ma szkodników?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Przędziorki prędzej czy później wrócą. Na razie jeśli nie ma nie musisz, ale przędziorki to nie tylko osobniki dorosłe, ale także larwy i jaja, ciężko dostrzegalne bez użycia szkła powiększającego. Dobrze jest przy jego użyciu obejrzeć dokładnie liście z obu stron, zwłaszcza od ich spodniej strony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Oj tam chemia od razu.. ;)
Poczytaj o dobroczynku kalifornijskim. To naturalny wróg przędziorka. Możesz spróbować też umyć roślinę wodą z dynaturatem. Czasochłonne , bo trzeba osobno myć liście.
Są też preparaty typu Agricolle, którymi możesz np wieczorem spryskać roślinę w łazience i rano wystawić do pokoju. Ja tym pryskałam i dwa koty nadal żyją ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Na przędziorki musi być preparat działający tylko i wyłącznie na wszystkie stadia rozwoju, a nie wszystkie preparaty takie są. Zwykle niszczą osobniki dorosłe. Jako, że miałem przez dłuższy czas problem z tymi szkodnikami i wykorzystałem różne preparaty, najskuteczniejszym okazał się w/w Envidor. Z Agricolle stosowałem, niestety okazały się nieskuteczne.
Ponadto umycie samych liści może niewiele dać, gdyż przędziorki nie przebywają tylko na liściach, ale też łodydze oraz w nawet na podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lusi72
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 lut 2016, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Nolinka pisze:Zbyt niska temperatura przechowywania. Powinna wynosić ok. 15 stopni. Można też przechowywać normalnie na parapecie, w temp. pokojowej.
Ma pani racje co do temperatury, normalna temperatura na parapecie jest najlepsza w niższej padają
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Ale Dobroczynek ponoć wyżre wszystko jak leci.
Awatar użytkownika
Zupa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 mar 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Cześć,

mam problem z moim hibiskusem - kilka dni temu na grupie liście ( z jednej strony) zauwazyłam brązowe plamy - duże, zajmujące około 1/4 liścia, niektóre od brzegów, niektóre od czubka. :( Poza plamą liście nie były jakies oklapnięte,
Liście oberwałam , z obawy, ze to sie rozniesie dalej...
Co to może byc za pierun? ;:223

Ogólnie roślina ładnie kwitnie :D , raz na jakiś czas zżółknie jej liść, no i ma ogromny przyrost korzeni! Przesadzałam ją wiosną a na a tymczasme widze, że korzenie już wychodzą mocno pod spodem. :/ Czy hibiskusowi można przycinać korzenie bez szkody dla rośliny?
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Podpinam się pod pytanie.
Mam w firmie sporego hibiskusa, którym się opiekuję. Roślina jest już tam wiele lat. Od kilku nie była przesadzana, bo prawdę mówiąc, nie wiem, jak to zrobić. Nawet jak podleję hibiskusa, to cała woda przelatuje. Ziemia na powierzchni to plątanina korzeni. Nawet nie można wbić pałeczki nawozowej. Doniczka w której rośnie, jest naprawdę spora i raczej większa nam się nie zmieści na parapecie.
Zastanawiam się, że gdyby wypłukać resztę starej ziemi spod korzeni i częściowo je zredukować, to może byłoby lepiej?
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Teściowa ma taki okaz
Obrazek

Od jakiegoś czasu zaobserwowała takie latające białe robaczki i klejące liście. Robiła oprysk, ale co jakiś czas pojawiają się. Doradźcie coś
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam - Justyna
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Jak latające i białe to mączlik szklarniowy.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2872
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Chińska róża,hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)- problemy w uprawie

Post »

Ja swoje hibiskusy podlewam Polysectem jak tylko pojedyncze mączliki zaczynają latać, pomaga na jakiś czas.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”