Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
dagadaga12321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 paź 2020, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja - czerniejące liście

Post »

Dziękuję bardzo! :)
olgata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 paź 2020, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółkniejąca strelicja

Post »

Dzień dobry,
Od paru tygodni zmagam się z problemem ze swoją 2,5 m strelicją. Została kupiona ok 3 miesięcy temu, niestety z wełnowcem. Wydawało mi się ze powstrzymałam chorobę, bo małe białe robaczki pojawiały się coraz rzadziej. Po dokładnym umyciu i spryskaniu przeciwko welnowcom, liście zaczęły żółknąć. Nie wiem czy to ma coś wspólnego czy to zbieg okoliczności ale od 4 dni coraz więcej liści żółknieje. Proszę o radę co robię nie tak. :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jakiego preparatu użyłaś?
Przesadziłaś po zakupie? Założę się, że nie.
A reszta? Warunki uprawy i pielęgnacji, stanowisko - jak daleko od okna (jaka wystawa), podlewanie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witajcie. Postanowiłem i ja zwrócić się o pomoc w sprawie mojej Strelicji ( przeszukiwałem wątek, ale nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi ) . Swoją Strelicję posiadam już z kilka lat, kupiłem ją jako sadzonkę. Do tej pory trzymałem ją w zwykłej ziemi uniwersalnej, wiadomo z warstwą keramzytu na spodzie. Nic szczególnego z nią nie robiłem po za zwykłym podlewaniem. Radziła sobie nie najgorzej, co jakiś czas wypuszczając nowy listek, bardzo rzadko była sytuacja, że jakiś liść musiałem usunąć. Jednak od pewnego czasu zaczęła mi marnieć ( usychające liście od końcówek, albo liść, który jest jeszcze zielony marszczy się jak by, skręca i też w dotyku jest taki usychający ). Zastanawiam się co może być tego przyczyną. Na pewno planuję ją przesadzić w dosyć bliskim czasie do nowej ziemi ( i tu szukam czegoś odpowiedniejszego niż zwykła ziemia uniwersalna, ale nie wiem co by było dla niej odpowiednie no i by można było łatwo dostać w sklepie ). Po drugie również jestem w trakcie zakupu nawilżacza powietrza, ponieważ przypuszczam że również i bardzo niska wilgotność ma wpływ na to wszystko ( ja mam tylko niestety aktualnie niecałe 30 % ). O to zdjęcia aktualne roślinki. Czy ktoś mógłby się fachowo wypowiedzieć i coś doradzić? Z góry dziękuję :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Radziła sobie nie najgorzej? Przecież ta roślina to obraz nędzy i rozpaczy. Na poprzedniej stronie masz zdjęcie jak powinna wyglądać Strelicja.
Jak można było przez kilka lat dopuścić roślinę do takiego stanu :?:

Wszystko masz w wątku, poczytaj jeszcze raz.
Czego oczekiwałeś, że roślina będzie normalnie rosnąć w samej pierwszej lepszej ziemi? W nieprawidłowej doniczce - ma w ogóle odpływ? Ma drenaż?
Podlewałeś tylko? A nawożenie?
Stanowisko jakie? Słoneczne przy oknie czy dalej od okna?

Z tego co widzę po liściach, to roślina ma infekcję grzybową. Natomiast uschnięte końcówki liści to nie musi być tylko od suchego powietrza ale również od nieprawdłowej gospodarki wodnej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Chcę poprawić wygląd mojej Strelicji, dlatego też napisałem tutaj ten post. To nie jest tak, że olałem totalnie pielęgnację rośliny, naprawdę parę miesięcy temu miała ładne zielone zdrowe liście, nie wyglądała tak jak obecnie. Szukałem różnych wcześniej informacji w necie, m.in też o odpowiednim podłożu ( i to na długo przed tym jak zaczęły się te problemy zdrowotne ) , ale nie mogłem znaleźć informacji gdzie mogę dostać poszczególne elementy. Na jednych stronach pisało by dodać torf wysoki, na innych, że nie powinno się torfu dawać, gdzieś wyczytałem, że ktoś dodawał np. też trochę włókna kokosowego, albo ziemię do palm. Co strona to inna informacja. Dla tego postanowiłem zasięgnąć porady tutaj, w odpowiednim miejscu. Dodam jeszcze, że byłem ostatnio w obi licząc na jakąś poradę pracowników z działu ogród. Niestety zostałem zlany, nie udzielono mi żadnej pomocnej informacji. Jedyne to się dowiedziałem, że nie mają specjalnej ziemi do strelicji i musiał bym sam sobie mieszankę zrobić, ale już co najlepiej do niej dać nie wiedział nikt.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Odpuść sobie zasięganie informacji w sklepach, bo oni nie mają pojęcia o uprawie roślin.

Doprowadzenie rośliny do takiego stanu nie trwało od ostatniego czasu. Przede wszystkim podstawowym błędem było posadzenie do samej ziemi bez dodatku rozluźniacza. Do tego pewnie doniczka bez odpływu - zgadza się?
Pytanie zasadnicze ile czasu rośnie w tym samym podłożu? Przesadzałeś kiedykolwiek?
Jak sprawa ze stanowiskiem - w jakiej odległości stoi od okna?
Jak sprawa z nawożeniem? Jakim nawozem, jak często?
Jaką wodą podlewasz, jakiej twardości?

Twoja strelicja wygląda, jakby nie była nawożona i stała w większej odległości od okna. Nieprawidłowe podłoże i doniczka to tylko dwa czynniki.

Do uprawy strelicji wystarczy również ziemia uniwersalna (jednak dobrze żeby to była z dodatkiem gliny), ale musi być wymieszana ze żwirkiem, standardowa mieszanka 3:1 w pełni wystarczy. Musi być też porządny drenaż z keramzytu.
Stanowisko najlepiej południowa wystawa (jedynie latem dobrze ją nieco odstawić od okna), a w okresie jesienno-zimowym dobrze jest ją doświetlać.
Tylko tyle i wystarczy żeby roślinie zapewnić właściwe warunki uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Fakt, rozluźniacza nie używałem. Przesadzałem ją dwa razy do tej pory. Słońce dochodzi, ale przestawię ją po przesadzeniu bliżej okna. Była nawożona zwykłym uniwersalnym biohumusem.
Co do podłoża: zakupiłem ziemię do roślin zielonych i palm. Myślisz, że może być w miarę ok, w sensie lepsza niż uniwersalna ( parę osób pisało, że taką dawało? ) Szukałem czegoś z dodatkiem gliny, ale bezskutecznie. Jedynie widzę w sprzedaży coś takiego jak glinka do sadzenia firmy substral i to internetowo tylko. Jakiego rodzaju żwirku użyć najlepiej? Znalazłem np. żwirek płukany suchy, sprzedawany w różnej granulacji ( też nie wiem czy wielkość granulacji ma jakieś znaczenie większe ? ) Zakupiłem też środek na grzyby. No i wiadomo mam już też normalną dużą doniczkę z dziurami i z podstawką.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ziemia do palm to w zasadzie ziemia uniwersalna z dodatkiem piasku, chociaż skład może się różnić w zależności od producenta. Czy będzie dobra? Jak napisałem może być i ziemia uniwersalna, ale bardziej chodzi tutaj o jej konsystencję, powinna być cięższa, gliniasta a nie próchniczna. Kwestia jest tego rodzaju, że pod nazwą uniwersalna, do roślin zielonych możesz dostać zarówno jedną jak i drugą. Jakbyś otworzył worek, to zrozumiesz o co mi chodzi.
W każdym razie czy użyjesz ziemi uniwersalnej czy do palm i zmieszasz ją z rozluźniaczem, to i tak będzie lepszym podłożem niż obecnie.

Rozluźniacz: żwirek kwarcowy/rzeczny, najlepiej o frakcji 2 - 4mm kupisz albo w sklepie z asortymentem do akwariów, rybkami albo w necie, np. Allegro.
Może być też perlit, lawa, wermikulit, a nawet drobny keramzyt.

Nawóz, odpuść sobie Biohumus. Strelicja należy do roślin żarłocznych, więc tylko nawóz mineralny wchodzi w grę. Do nawożenia tych roślin dobrze jest używać nawozu do roślin kwitnących.

Podlewanie, w sezonie obficie ale oczywiście podłoże nie może być bardzo mokre, utrzymuj podłoże umiarkowanie wilgotne. Natomiast w obecnym okresie wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aga3011
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 gru 2020, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomoc! Jak uratować strelicję królewską.

Post »

Witam, proszę o pomoc w identyfikacji choroby mojej strelicji. Kwiat usycha, w środku posiada czarne łodygi, liście schły, włącznie z łodygami. wysyłam zdjęcia, może ktoś udzieli porady jak ją uratować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- 7 gru 2020, o 13:53 --

Zapomniałam napisać, że stosowałam różnych preparatów grzybobójczych, aby uratować roślinę, oraz inne preparty ochrony rośliny, które polecano mi w sklepach ogrodniczych, ale jak widać z marnymi skutakmi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czego oczekujesz, jak po pierwsze roślinę słońcolubną postawiłaś w ciemnym kącie, gdzie co najwyżej mogą stać sztuczne kwiatki...
Do tego doniczka bez odpływu, nieprzepuszczalne podłoże, efekt - nie wiem co chcesz ratować. Tutaj nie ma co ratować, tylko śmietnik.

A wystarczyło po zakupie poczytać o warunkach uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aga3011
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 gru 2020, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Doniczka ma odpływ, poczytałam o jej uprawie, przez 2 miesiące wypuszczała mi nowe liście. Salon mamy bardzo słoneczny.

Czyli ocenia Pan, że nie da jej się już uratować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie rozumiesz zupełnie jeśli chodzi o właściwe stanowisko i wpływ światła.
Jeśli chodzi o natężenie światła liczy się odległość od okna, a nie Twoje percepcje wzrokowe.
Powtórzę, w tym ciemnym kącie możesz postawić co najwyżej sztucznego kwiatka, gdyż natężenie światła oscyluje wokół kilku - kilkunastu procent w porównaniu tuż przy szybie.
Strelicja potrzebuje słonecznego stanowiska tuż przy oknie.

Widocznie za mało czytałaś o uprawie roślin. Polecam zakupić chociaż jeden porządny poradnik o tej tematyce, wystarczy ogólny.

Do nieprawdłowego stanowiska, dochodzi nieprawidłowe zbyt mało przepuszczalne podłoże oraz pewnie zbyt cykliczne za częste podlewanie.

Tej rośliny nie da się uratować, bo doprowadziłaś ją do stanu agonalnego, koniec kropka.

Na marginesie, jeśli doniczka ma odpływ, to gdzie jest podstawka?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”