Tarcznik jak i czym zwalczać

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Ezechiel, podaj źródło gdzie wyczytałeś że olej jest zaciągany przez korzenie i przez to giną szkodniki.
Nie ma takiej opcji. Olej działa kontaktowo poprzez oprysk, a nie podlanie.
Poza tym jesteś w błędzie - olej zatyka szparki oddechowe w liściach. Używa się preparatu na bazie oleju, ale to są roztwory i po ich zadziałaniu - tj. zwalczeniu szkodników, powinno się resztki preparatu zmyć z rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Pomogę @ezechiel - to substancje aktywna o nazwie azadirachtyna ekstrahowana z nasion, w Polsce produkt niestety jeszcze nie zarejestrowany. Można poczytać, np tu https://www.farmer.pl/biznes/rolnictwo- ... ,8418.html albo wrzucając w gogle azadirachtyna / azadirachtin
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

azadirachtyna ? substancja ekstrahowana z nasion roślin występujących w Azji. Jej stosowanie jako środka owadobójczego musi być uznane za konieczne przez jednostkę certyfikującą. Produkty, które zawierają tę substancję, występują w formie oleju lub ekstraktu do rozcieńczenia w wodzie. Nie zabija ona owadów od razu, sprawia, że nie żerują, larwy nie kończą linienia, a osobniki dorosłe stają się sterylne. Są skuteczne przeciwko rolnicom, ziemiórkom, brudnicy nieparce, zwójkom, mszycom, skoczkom, wciornastkom, stonce ziemniaczanej, namiotnikom, karaluchom i ślimakom. Azadirachtyna jest uznawana za nieszkodliwą w stosunku do organizmów pożytecznych. Rozcieńczony preparat można stosować do oprysku i do podlewania raz na 2?4 tygodnie. W Polsce nie jest jeszcze zarejestrowany, znajduje się w trakcie badań;
Nie ma co prawda wymienionych tarczników, ale szkodniki te zwalcza się w formie oprysku. Preparat olejowy oblepia szkodniki i się duszą - i oto właśnie chodzi. Być może w przypadku innych można też i podlać.

I tyle w temacie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

ezechiel pisze:Już tu kiedyś gdzieś wyjaśniałem. Ten olej od dziesiątek lat używany jest w ochronie roślin i jeszcze żadnej nie zadusił. Oczywiście używa się emulsji, nie surowego oleju. Nie wiem, skąd taka opinia, że zaklei roślinę. Z niewiedzy, czy z prakytyki z olejem słonecznikowym z kuchni?
Wystarczy poczytać.
Z posiadania i używania ? Z czytania ulotek ? Z informacji i obserwacji?
Olej jak najbardziej może utworzyć powłokę na powierzchi kt?ra roślinę jest w stanie zadusić,szczeg?lnie te w wyższym procencie. Dlatego po każdym użyciu zaleca się kąpiel roślin żeby warstwę spłukać. Ja prysznicuję je jeszcze dłuższy czas, bo olej zmywa się stopniowo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Foxowa
Dokładnie, zgadza się.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ezechiel

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Foxowa, jeśli używasz w zalecanych proporcjach nie uszkodzi rośliny. Jeśli używasz surowy olej, no to przykro mi. Napisałem emulsja.
Z doświadczenia wiem jak działa. Używałem na wszelkich roslinach w ogrodzie i w domu. Wszystkie żyją.
Stosują go w ochronie plantacji herbaty.
Jeśli po jego zastosowaniu go spłuczę, to nie ma po co stosować. Napiszę jeszcze raz - używamy emulsji, nie surowego oleju.
Ale może najpierw warto samemu przeprowadzić eksperymenty, a nie opierać się na domysłach?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Dokładnie opisałam o co chodzi z azadirachtyną i podałam przykładowy gotowy produkt zawierający ten specyfik https://www.google.pl/search?q=Azamax&s ... RnMOgS0ChM :

Zmoderowano zbędny komentarz/N.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Ja nic nie napisałam o żadnej fitotoksycznosci czy innym niekorzystnym wpływie. Trochę mi wkładasz w usta coś czego nie napisałam. Nie twierdzę że neem czy inny olej zabije roślinę tylko napisałam że można olejem zrobić powłokę utrudniającą oddychanie. Nie wiem jak Ty lejesz, ale ja jak pryskam roślinę to pokrywam ją starannie i potem jest taka z lekka obklejona białawą błyszczącą powłoką ( ja mam ekstrakt olejowy do spryskiwanie jeśli juz o to chodzi). Ta powłoka ma zaklejać szkodniki a nie roślinę, no ale wiadomo jak to wygląda. Neem też z lekka zajeżdża wiec dla samego zapachu wole sie go pozbyc. Nie płukam od razu tylko po jakimś czasie jak zauważę brak szkodnik?w, przeważnie zalecają 3 powt?rzenia. Spłukiwanie tego od razu mija się z celem, ale po jakimś czasie jak szkodbikow nie ma jest zupełnie uzasadnione prysznicowanie.
Ja na roslinach bie prowadze eksperymentow, czytam ulotki preparatós i opinie innych i to mi wystarczy.
ezechiel

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Foxowa, olej neem nie zabija przez uduszenie, ale zaburzenie gospodarki hormonalnej szkodników. W skrócie dostają jakby menopauzy i alzheimera. Plust jest repelentem.
Emulsja nie utrudni roślinie oddychania, tak jak mleko stosowane na pomidorach. Mleko to też emulsja. Kleopatry też nie udusiło podczas kąpieli.
Z doświadczenia, znam tylko jedną roślinę, dla której olej neem jest fitotoksyczny nawet w małej ilości, ale akurat jakikolwiek preparat naturalny, czy chemiczny uszkadza tą roslinę. Taka już jest.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Ale szkodnik sam nie p?jdzie i nie zeżre, trzeba go tym spryskać żeby ociekał i się zalepił czym tylko da.

Nie wiem, nie zdążyłam zastosować mleka w tym roku bo mi pierw pimidory padły na ZZ chyba, ale o ile dobrze czytam to mleko jest w takim stężeniu że nie ma co go por?wnywać do oleju, szczeg?lnie tego mleka sklepowego. A Kleopatry nie zakleiło bo nie moczyła w mleku głowy tylko raczej dolne partie. Może jakby zanurkowała to historia by wyglądała ciut inaczej :;230
ezechiel

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Co jak co, ale przez skórę oddychamy również i zalepiona może spowodować śmierć.
Mleka ze sklepu nie porównuj z mlekiem takim świeżym od mućki. W kartonie mleko jest "martwe".
Co do oleju i szkodników, to chodzi by miały jakikolwiek z nim bliski kontakt i zaczyna działać. Powoli, ale bardzo skutecznie. Jak na razie to jedyny preparat, który wyczyścił mi kapustę z mączlika. Apacz i inne środki działają raz, a w następnym roku już nie.
Tak samo Bi58, zabujał tarcznika i wełnowce, ale dawno temu. Olej obecnie sprowadzam do Polski, gdy ktoś mnie poprosi, bo w Niemczech jest łatwo dostępny (już jako emulsja) i bardzo chętnie stosowany.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

Foxowa to nie tak, tego specyfiku uzywa się nawet w hydroponice. Nie wiem czy zdążyłaś przeczytać mój post, ale używa się roztworu ok max 2%. Poczytaj na spokojnie. To bardzo ciekawy specyfik, stosowany w eko ochronie już od jakiegoś czasu, na świecie.
Tu na przykładzie jednego 'nazwanego' preparatu - jest i karta charakterystyki i etykieta https://generalhydroponics.com/azamax http://gh.growgh.com/docs/Information/A ... 0pages.pdf
ezechiel

Re: Tarcznik jak i czym zwalczać

Post »

yanina, a i ręce po tym gładkie, tylko smierdzą trochę.
W Niemczech jest to numer 1 specyfik stosowany w każdym gospodarstwie ekologicznym
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”