Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Rośliny doniczkowe
Elia321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lis 2019, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bonsai umiera (?)

Post »

Witam, mam problem z bonsai. 2 dni temu zaczęły mu usychać zielone liście. Nie jestem pewna co to za gatunek, ale chyba jakiś fikus. Usunęłam uschnięte liście (czyli prawie wszystkie) i ziemię, którą aktualnie suszę na grzejniku. Oto informacje o roślinie:
?Kupiłam go niecałe 2 miesiące temu na wystawie bonsai.
?Postawiłam go na stoliku na środku pokoju, ok. 1,7m od grzejnika.
?W czasie aklimatyzacji stracił tylko kilka (ok. 5) listków.
?Okna połaciowe (mieszkam na poddaszu) są częściowo zaciemnione roletami więc bonsai nie było wystawione bezpośrednio na słońce.
?Podlewałam drzewko raz na tydzień, czasami również przez podsiąkanie.
Czy to bansai ma jeszcze jakieś szanse na przeżycie? Co powinnam teraz zrobić?

Dołączam zdjęcia drzewka zaraz po zakupie i te zrobione dzisiaj, po oczyszczeniu korzeni z ziemi i gałązek z ususzonych liści.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przykładowa gałązka z uschniętymi liśćmi
Obrazek

Proszę o pomoc i dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Twoja roślina to nie jest fikus tylko Sageretia i wymaga zimowania w niskiej temperaturze, nie wyższa niż +10 stopni.

Obrazek

Tak więc przyczyna leży po stronie zbyt ciepłego stanowiska.

Miejsce: Postawiłam go na stoliku na środku pokoju, ok. 1,7m od grzejnika.
Oświetlenie: Okna połaciowe (mieszkam na poddaszu) są częściowo zaciemnione roletami
Każda roślina potrzebuje do życia światła, może ładnie wygląda ono na stoliku, ale na pewno takie warunki nie zapewnią prawidłowego rozwoju..., a Ty jeszcze przyciemniasz roletami... To drzewko ma po prostu za ciemno.
Ono musi stać w sezonie blisko okna - z odkrytymi na cały dzień roletami.
Większość roślin tropikalnych nie cierpi ogrzewania, gdyż wysusza powietrze które krąży po całym mieszkaniu niezależnie czy postawisz przy nim czy metr, dwa metry od niego...

Na tym etapie i o tej porze roku ciężko wywnioskować czy po ewidentnych błędach uprawowych, roślinę da się uratować. Myślę, że wystarczyło by u sprzedawcy albo w necie po zakupie dowiedzieć się o warunkach uprawy, nie każdą roślinę można uratować.

Jeśli pień i gałązki nie wyschną to być może na wiosnę, wypuści nowe liście, jeśli nie to tylko kosz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Elia321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 lis 2019, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Dziękuję bardzo!
Na razie przestawię drzewko na parapet do salonu, poobserwuję i poczekam, mam nadzieję że jeszcze odżyje... 2 lata temu mój fikus (inny) był w podobnym stanie, jednak dzięki moim staraniom oraz poradnikom internetowym udało mi się go uratować i teraz jest piękny i zdrowy. Może z bonsai też się uda, choć jest z nim trochę gorzej...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Ale musisz zapewnić w tym okresie niską temperaturę, jak napisałem wyżej nie więcej niż 10 stopni. Są rośliny, które muszą przejść okres spoczynku w takich warunkach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Beata20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2020, o 01:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bonsai, opadanie liści

Post »

Witam,
Od roku jestem posiadaczką drzewka bonsai. Na początku roślinka cieszyła mnie swoimi pięknymi liśćmi, jednak po 3 miesiącach wszystkie straciła ;:174 . W maju wyrosły jej nowe liście, niestety jest ich niewiele i wciąż nadmiernie opadają i brązowieją. Nie wiem jak mogę temu zapobiec :( . Jest to dla mnie nowa sytuacja, ponieważ inny bonsai, którego posiadam od kilku lat pięknie rośnie i cieszy oko :) . W załączniku wstawiam zdjęcie liści i bonsai. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź i wskazówkę jak zapobiec zjawisku opadania liści.
Dodam tylko, że podlewając bonsai zawsze sprawdzam podłoże, aby nie przelać roślinki :).
Pozdrawiam ;:167

Obrazek
Obrazek

Zmoderowano, nie ma czegoś takiego jak "bonsaia", a tylko i wyłącznie "bonsai"/moderator.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Standard.

Nieprawidłowe podłoże - zbyt mało przepuszczalne, stanowisko - za ciemne, podlewanie - za często.

Poczytaj wątek, do którego przeniosłem Twój post, znajdziesz wszystkie wskazówki. Następnym razem proszę korzystać z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Beata20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2020, o 01:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Małe uzupełnienie.
W Twoim wypadku może być zarówno przelanie z powodu nieprzepuszczalnego podłoża, jak i zbytnie przesuszenie.
W okresie wegetacji dobrze jest utrzymywać umiarkowanie wilgotne podłoże, zwłaszcza w bardzo ciepłe dni.
Jak wyciągniesz z doniczki i oczyszczeniu w miarę ze starego podłoża, sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dobromira
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 3 cze 2011, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Witam :D ,dwa miesiące temu dostałam w prezencie Bonsai Ficus Ginseng ,obecnie ma wys.84 cm.
Podlewam co 2 tyg. odżywką do bonsai ,może przedobrzyłam ponieważ wyrosło już na konarze 6 pędów
jeden najdłuższy ma 28 cm. Podejrzewam, że chyba trzeba je skrócić ,ale w którym miejscu i ile cm.
Bardzo proszę o podpowiedź.
A to są zdjęcia tej bonsai:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Z góry dziękuję za pomoc. :D :D

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

1. Nie ma takiej rośliny, jak Ficus bonsai ginseng. Jest to wyłącznie nazwa handlowa. Prawidłowo nazywa się Ficus Microcarpa (Retusa). Jeśli chodzi o sztukę Bonsai, to daleko mu tym fikusom sprzedawanych powszechnie w marketach.

2. Nawóz do bonsai to tylko i wyłącznie produkt marketingowy. Jakie ma NPK?
Wystarczy nawozić zwykłym mineralnym nawozem do roślin zielonych.

3. Powinien stać na parapecie jeśli nie jest to południowa wystawa.

4. Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku w proporcji około 3 :1. Odpowiednia przepuszczalność podłoża zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza w obrębie bryły korzeniowej i będzie mniejsze ryzyko przelania.

5. Jedynie co tutaj jest do wycięcia, to wszystkie "dzikie" gałązki poniżej korony, aż do pnia. Górę wystarczy jedynie przyciąć o kilka centymetrów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dobromira
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 3 cze 2011, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Dziękuję za odpowiedź :) nawóz jaki używam ma skład: N-0,06, P-0,44 , K-0,28,Ca-0,14, Mg-0,12.
dziękuję nareszcie będę znała prawidłową nazwę swojej roślinki. :D

Najbardziej zmartwiło mnie, że wszystkie gałązki poniżej korony są do wycięcia. :(
Mnie się podobają takie małe kępki zielone na głównym konarze ,może je tylko skrócić :?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Nawóz jest zdecydowanie za słaby. Poszukaj takiego gdzie stężenie NPK jest na poziomie kilku procent. Mineralny do roślin zielonych.

Jeśli chodzi o przycinanie, to jeśli ma jakoś wyglądać, to te drobne gałązki w ogóle nie pasują do nawet niezłego pokroju tego drzewka. Drzewko ma drzewkiem, a nie krzaczkiem. Taka jest idea bonsai. Poza tym cała energia będzie szła w rozwój korony, a nie również bocznych odrostów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dobromira
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 3 cze 2011, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Postaram się o mocniejszy nawóz.
Dziękuję. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”