Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
petrovsky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 paź 2017, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

AWOKADO bez liści. Jak ratować?

Post »

Witajcie. mam kilkumiesięczne awokado wyhodowane z pestki. Ma jakieś 70-80 cm. Bujnie i fajnie rosło - do czasu. Od końca wakacji przestało rosnąć i rozpoczął się proces schnięcia/brązowienia liści. Liście same też odpadały. Dziś po pracy zauważyłem, że większość z tych, które pozostały jest już w większej części sucha, więc poobcinałem je. Obecnie ma tylko 3 listki na samej górze. Mam więc 70cm badylek z trzema liśćmi :( jak go odratować? Przyciąć? Nowe liście puszczane są tylko na górze, czy może się zdarzyć, że coś zadzieje się na gołym pniu? Jakieś ważne uwagi/porady? Roślinka stoi w domu, raczej nie w przeciągu. Podlewana wodą filtrowaną i nawożona ok raz w miesiącu. Liście były spryskiwane wodą - pewnie błąd.
Dzięki za wszelkie uwagi !
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Na początek poczytaj ten wątek, do którego przeniosłem Twój post. Dowiesz się jakie są przyczyny brązowienia liści oraz prawidłowej pielęgnacji.
Zajrzyj też tutaj: viewtopic.php?f=19&t=51998&hilit=Awokado .
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

petrovsky
Tak, liście odrosną normalnie z badyla . Jak sobie przelecisz wątek parę stron wcześniej to będzie moje awokado które też miało podobnie - odpadły mu wszystkie liście po przyjeździe do mnie, kilka miesięcy odrastało. Gdyby go nie zżarły od dołu larwy ziemiórek to pewnie by dalej żyło.
Ja moje przycięłam,bo wolę niższe roślinki. W miejscu ucięcia zrobił się normalnie nowy czubek.
Z tym spryskiwaniem to chyba zależy i trzeba wybadać samemu, bo z tego co czytam po forach to bardzo różnie awokado ma - jedne lubią a potrafią błyskawicznie negatywnie zareagować.
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam
Moje Awokado zrzuciło wszystkie liście.
Obecnie liście ładnie rosną w dolnej części Awokado, w górnej części liście usychają. Nie wiem co jest tego przyczyną.

Wilgotność w pokoju - 50%, Temp - 22 C, Awokado stoi na południowej stronie mieszkania.

Dodatkowo roślinka ma brązowy kikucik na czubku - zaznaczyłem na fotce.

1. Czemu Roślinka zrzuca liście z góry?
2. Co zrobić z tym brązowym kikutem?

Staram się nie przelewać wodą ziemi w doniczce.


Obrazek
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Przędziorki, zrób przynajmniej dwa opryski Envidorem każdy w odstępie tygodnia. Być może przeżyje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

W ramach walki z przędziorkami, kupiłem Sumit Ortus 05 SC ( Envidor niedostępny). Wykonałem oprysk na Awokado, Granatach, Tamarillo, Mango, Madarynce.
Po jakim czasie powinienem ponowić oprysk?
A może zrezygnować z Sumitu Ortusa... i kupić (zamówić) Envidor?
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Napisałem drugi oprysk w odstępie tygodnia, niezależnie od rodzaju preparatu.
U mnie Ortus się nie sprawdził w przeciwieństwie do Envidoru.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Norbert,

Awokado przeszło 2 cykle pryskań Ortusem. Zrzuciło całkowicie liście.
Na ten moment można zaobserwować czernienie końcówek łodyg. Jaki jest powód czernienia?
Fotki słabej jakości, ale to zawsze fotki.
Jest szansa, że awokado odżyje?
Obrazek

Obrazek
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Odetnij aż do zdrowej tkanki, posyp miejsce cięcia cynamonem. Jeśli łodyga dalej będzie czernieć znaczy się, że już niewiele będzie można zrobić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

No raczej już po tej gałązce. U mnie się tak robiło w tamtym roku na wszystkich drzewkach tylko u mnie szło od góry w dół. Tak wyszło że musiałem zostawić 10cm pni z 70cm. Miałem 6 takich drzewek, tylko 1 nie przetrwało reszta rośnie dobrze.
Dodam tylko że trzymam je nie w domu a w szklarni nieogrzewanej, do domu będe brał dopiero jak prognozy będą zapowiadały na poniżej -5 stopni. Jak na razie się nie zapowiada nic takiego, dopiero coś w okolicach 10 stycznia ma spać do -8.
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Cynamon?
A coś więcej o działaniu cynamonu?
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Tu sobie poczytaj :), jest krótko i na temat :p.

https://tipy.interia.pl/artykul_26968,j ... .html#bcGo

Na innej stronie znalazłem takie zdanie:
"Jeżeli przycięłaś rośliny za bardzo, lub jeśli podczas wyrywania chwastów uszkodziłaś niektóre z nich, możesz pomóc w ich leczeniu poprzez posypanie ?rany? cynamonem."
toldie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 gru 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dzień dobry wszystkim, melduję się w temacie, ponieważ szukam pomocy z moim nieszczęśliwym awokado. Niestety drzewko, które ma już prawie dwa lata od jakiegoś czasu niedomaga. Było zasadzone jako absolutny eksperyment i nawet nie przypuszczałam, że z pestki może wyrosnąć taki olbrzym. Liście schną i masowo odpadają od jakiegoś czasu (mniej więcej od trzech miesięcy, ale dzisiaj pod awokado znalazłam koło dziesięć zeschniętych liści). Przejrzałam już wątek i wiem, że powinnam w pierwszej kolejności wymienić ziemię, co dzisiaj mam zamiar uczynić. Na zdjęciach widać, ze drzewko ma już podpórkę, niestety, tak się krzywiło, że nie miałam już innego wyjścia. W planach mam przycięcie, ale wydaje mi się, że najpierw muszę odratować to co z rośliny zostało.
Oczywiście zaznaczam, że awokado od początku stoi na parapecie, zdjęcia wykonałam na tle ściany, żeby było cokolwiek na nich widać.
Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły co można by jeszcze zaradzić, byłabym wdzięczna za sugestie.
Aha i od razu przepraszam za niepoodwracane zdjęcia. :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”