Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

To co wiedziałem to napisałem wcześniej :). Szansa jest że odbiją nowe gałęzie z pnia gdzieś od dołu.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Chyba seozn kaloryferowy już za nami. Jakoś się wykaraskaliśmy, choć liście brązowe nadal na końcach. Na szczęście tylko te stare,dolne. Nowe liście zaskakują siłą i wielkością - mają jakieś 30 cm i są prawie tak długie jak całe moje drzewko. Zastanawiam się teraz do czego to moje drzewko przesadzić, bo pasowało by mu nowe lokum. Kolejne liście już w drodze...
Myślałam, że słoneczna pogoda im sprzyja, tym czasem widzę coś co mnie lekko niepokoi - podczas słonecznego dnia awokado robi się klapnięte. Liście opadają w dół, dziś nawet łodyga zrobiła się jakaś luźna :shock:
Wieczorem wracają do normy.
Podpowiedzcie mi proszę - czy to normalne? Czy drzewko tak reaguje na pierwsze promienie słońca po zimie czy coś jest nie tak? Osłaniać go czy zostawić tak jak jest żeby się na nowo przyzwyczaiło? Teoretycznie nie jest w centrum okna, raczej stoi z boku, ale moje okna są dość słoneczne. Ewentualnie mogę go przenieść dalej od okna, na półkę, aż się nie "zahartuje". Co myślicie?
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Powiem tak, mi się takie coś nigdy nie zdarzyło. Moje nowe awokada rosną cały czas i to w dość szybkim tempie. Cały czas stoją na południowym parapecie. Ja to bym nie zwracał uwagi na to póki nic się z nim poważnego nie dzieje.
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Foxowa,

Moje Awokado robiło tak samo. Może ten typ tak ma?
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
ckumbria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 maja 2018, o 07:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam! Mam problem z pestkami avocado. Od dłuższego czasu hoduję dużą ilość pestek. 6 sztuk już jest przerośniętych. Tylko rosną w korzenie, a łodyga nie pojawia się(wszystkie teraz znajdują się w wodzie). Już dwa z nich mają bardzo rozbudowane korzenie i wciąż nie rosną w górę. Nie rozumiem dlaczego. Dwie pozostałe rośliny wyrosły bez problemów w wodzie do poziomu liści. W czym może być problem? Pestka wygląda dobrze, jedyne co te poszkodowane awokado rosną jakby w środku pestki...nie wiem nawet jak to wytłumaczyć.

Drugie zapytanie - kiedy najlepiej awokado przesadzać, gdy na początku stoi w wodzie. 6 sztuk mi zginęło gdy puściło korzenie i od razu ich przesadziłam. Teraz czekam na pierwszego liścia. :oops:

Zmoderowano -.proszę o poprawną pisownię/mod.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Posadziłem mase awokado i nigdy mi się nie zdarzyło żeby nie wyrosło. Nie wiem w ogóle po co nabijać na wykałaczki i moczyć w wodzie, później można tylko połamać korzenie przy wsadzaniu do ziemi.
Witcher1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 mar 2016, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Awokado- brzydkie liście

Post »

Cześć, czy macie pomysł co się może dziać z moim awokado? :( Na początku liście brązowiały tylko na samym końcu, później przerzuciło się to na całe liście, widać też plamki na łodydze. Drugie awokado wygląda lepiej ale też te liście zaczynają robić się brzydkie, trzecie najsłabsze nie może wypuścić liści :(

Myślałem, że to od słońca ale po kilku dniach na szafie liście się skurczyły.

Z wodą uważałem choć obok w innych roślinkach pojawiły się te małe muszki więc używałem spraya na szkodniki (ale nie po liściach) a czasami podlewam te roślinki nawozem.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/a2102dd3960b529e
https://www.fotosik.pl/zdjecie/5e3932c2f9110ebf

https://www.fotosik.pl/zdjecie/5e3932c2f9110ebf
https://www.fotosik.pl/zdjecie/4e7d89488d1ace5c
https://www.fotosik.pl/zdjecie/ddc53c64699c9f86
https://www.fotosik.pl/zdjecie/b9c356aff5d7b243
https://www.fotosik.pl/zdjecie/4105d0de7360d8ea
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

A może coś napiszesz o podlewaniu?
Brązowe liście u awokado mogą się brać z podlewania zbyt twardą wodą, zbyt suchego powietrza albo niewłaściwego podlewania - za rzadko zbyt małą ilością wody albo za bardzo i wtedy dochodzi do uszkodzenia korzeni. Trzymanie w ciemnym miejscu na szafie nie poprawi sytuacji.
Poczytaj wątek, dowiesz się wszystkiego o prawidłowej uprawie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Witcher1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 mar 2016, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Podlewam wodą filtrowaną z kamienia (dzbanek) i czasami spryskuję roślinkę.

Podlewam raczej umiarkowanie tzn. jak ziemia przesycha z wierzchu ok 1-2cm to podlewam ale nie bardzo mocno. W takie ciepłe dni to tak co 2-3 dni. Drenaż doniczki bardzo dobry

Co do suchości w pomieszczeniu to tak, może to być problem bo mnie rano boli gardło a w ciągu dnia oczy. Chyba ponownie uruchomię nawilżacz, raz na jakiś czas.

Nawilżacz powietrza + spryskiwanie rośliny pomoże?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

W okresie wegetacyjnym podlewasz obficie i nie pozwalasz na przesychanie wierzchniej warstwy podłoża.
Przy nawilżaczu, spryskiwanie liści jest niepotrzebne. Zresztą i tak niewiele ono daje, gdyż podnosi wilgotność powietrza jedynie na krótki okres czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
thomenson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 sie 2018, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Hej,
czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co tutaj się stało?
Obrazek Obrazek


To są (były?) młode liście. Te najmłodsze, jak i kilkanaście starszych jest nietkniętych. Roślina stoi na balkonie od strony południowo-wschodniej. O ile brązowiejące końcówki dosyć łatwo wygooglować i zrozumieć o co chodzi, tak tutaj - nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Wydaje mi się że to oparzenie słoneczne
Tolas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 wrz 2018, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwne liście awokado

Post »

Dzień dobry,
Moje półtoraroczne awokado ma dziwny kształt niektórych liści i nie wiem czy się niepokoić czy to normalne załączam zdjęcia

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”