Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
toldie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 gru 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Nad suchością powietrza będę pracować na pewno, nie jestem tylko pewna co do przelania. Z resztą roślina zwykle sygnalizowała brak wody tym, że liście lekko opadały, wtedy wiedziałam, że trzeba podlać. Awokado zwykle podlewałam maksymalnie dwa razy w tygodniu w momencie kiedy ziemia na wierzchu była już sucha. Doniczka na samym dole ma wysypany żwirek właśnie dlatego, żeby sama ziemia nie była zbyt wilgotna.
Jak dotąd system z doniczką wydawał się działać i nie potrzebowałam kupować osłonki z drenażem, ale może będzie trzeba to zmienić?
Co do małej wilgotności powietrza to zgadza się, awokado stało na parapecie nad kaloryferem, stąd też plan zraszania liści.
Dziękuję bardzo za odpowiedź. :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Żadnej osłonki! Do korzeni ma docierać powietrze, opcja z normalną doniczką jest najlepsza.

Samo spryskiwanie liści niewiele daje, gdyż podnosi wilgotność powietrza jedynie na krótki okres czasu.
Przykręć grzejnik na minimum - nie ma teraz mrozów, a jak będziesz go uruchamiać to na minimum i powieś z dwa nawilżacze napełnione wodą.
Prawdopodobnie to od grzejnika awokado zaczęło gubić liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
toldie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 gru 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Ufff, to fantastycznie, bo nie podobają mi się osłonki. :)
Grzejnik już przykręcony, planuję ustawić w pobliżu nawilżacz powietrza, żeby zwiększyć wilgotność.
Dzisiaj będę przesadzać jeszcze do nowej ziemi, obawiam się, że od ostatniej zmiany mógł minąć już rok.
Serdecznie dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że uda mi się odratować awokado. :)
A i jeszcze jedno pytanie, tak już przyszłościowo. Jak widać awokado idzie po prostej w górę, ma co prawda dwie gałązki na boki, ale są bardzo wysoko. Czytałam, że drzewko można przyciąć, żeby rozrastało się na boki. Oczywiście w tej chwili wydaje mi się to mocno ryzykowne i zaczekałabym aż roślina odżyje, ale czy rzeczywiście jest sens przycinania łodygi i jeżeli tak, to na jakiej wysokości powinnam to zrobić, żeby nie zaszkodzić awokado?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Przycinamy na wiosnę i latem. Ja bym przyciął aż do tego rozgałęzienia, można trochę wyżej, to może się dodatkowo rozgałezi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Wstawię tak dla pokazania że awokado w gruncie od maja do początku września też lubi sobie rosnąć. Te ze zdjęć były sadzone w grudniu a przesadzone do gruntu końcem kwietnia, zdjęcie jest z sierpnia czyli miały jakieś 7 miesięcy.

Obrazek
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam
Tak jak było tu pisane obciąłem czarne końcówki i zasypałem cynamonem.
Obecnie moje awokado wygląda tak jak na fotce.
Z boku łodyżki widać małe listki, ale czy to dobry znak?

Czy jest szansa, że moje awokado 'odżyje' ?


Obrazek
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Czasem pojawiają się małe listki które po jakimś czasie odpadają, ale raczej u ciebie to obstawiam że idą nowe gałęzie.
Musisz obserwować czy czernienie łodygi nie będzie się już powiększało i czy te nowe gałęzie będą zdrowe.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Absolutnie zawsze obcinacie te czarne końcówki na liściach?

U mnie niestety listki podeschły na końcach,nie mogę wywalczyć odpowiedniej wilgotności dla niego. Poprzednio ucięłam brązowe fragmenty ,ale to była końc?wka listka ,teraz jak utnę to może to kiepsko wyglądać. Na szczęście od g?ry już puszcza nowe liście i liczę,że wiosna do nas szybko zawita.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Ja jak już wspominałem trzymam awokada w szklarni i żadnych problemów z nimi nie mam. Co prawda troche zwolniły ze wzrostem ale nie ma się co dziwić jak taka pogoda.
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam
Czernienie mojego awokado postępuje dalej (widać to na fotce).
Czy obciąć jeszcze raz koniec - jakieś 2-3cm poniżej czarnego obszaru? Czy da się To jakoś leczyć?


Obrazek
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Ja miałem to samo, tak poobcinałem że zostało po 10cm. U mnie jakoś odrosły jak już myślałem że padły i wsadziłem je do gruntu, ale ruszyły dopiero po około miesiącu.
Awatar użytkownika
kokile
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 paź 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam
Czernienie postępuje dalej - co widać na fotkach.
Pytanie ciąć dalej czy dać sobie spokój... :( ?
Obrazek

Obrazek
Pamiętajcie, że w Stalowej Woli ogromna Huta z żelaza stoi.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Ja obcinałem z 3 razy może awokada i nic nie wskazywało na to żeby się miało poprawiać, jak pisałem dopiero zastopowało jak przesadziłem do gruntu. Ja bym może jeszcze ziemie wymienił tak dla pewności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”