Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Paulina Ninlil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 maja 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kalatea -niezidentyfikowana choroba

Post »

Obrazek
Dzień dobry .
To moj pierwszy post na forum , witam wszystkich.Zarejestrowalam się specjalnie by uzyskać odpowiedź na pytanie które od tygodnia mnie nurtuje . Nie potrafię zdiagnozować choroby mojej Kalatei i tym samym znaleźć przyczyny tej choroby . Kwiat tydzień temu był przesadzany w nową ziemię. Stoi w ziemi lekkiej z domieszką perlitu . Ma drenaż na z keramzytu oraz mokry keramzyt na podstawce . Niestety zauważyłam coraz więcej plam widocznych na zdjęciu . Jeśli to grzybica proszę o pomoc w ustaleniu jak uratować roślinę. Nie była nawożona ponieważ jest w nowej ziemi.
Przyczyn choroby upatruje w niepotrzebnym zraszaniu liści , teraz doczytałam że " aksamitnych" liści nie wolno zraszać .Proszę o pomoc i pozdrawiam .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Wszystko wskazuje na chorobę grzybową, najprawdopodobniej to antraknoza. Odetnij ten liść i zrób oprysk Topsinem.

Spryskiwanie liści nic nie daje oprócz zmycia kurzu. W przypadku uprawy roślin wymagających podwyższonej wilgotności powietrza, jak właśnie calathea, skuteczniejszym rozwiązaniem jest nawilżacz elektryczny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paulina Ninlil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 maja 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź .To dla mnie bardzo ważne. ; ) Niestety takich liści jest dużo więcej. Czy mam obciąć wszystkie i w którym miejscu jeśli mogłabym prosić o wskazówkę (czy sam liść czy tuż przy ziemi razem z gałązka?). Czy chodzi o topsin 500 SC? Wiem, że w przypadku Kalatei nawozi się tylko połową dawki dlatego proszę o wskazówki w jakich proporcjach i w jaki sposób zastosować ten środek (muszę przy okazji opryskać resztę roślin, które stoją z moją kalateą). Są to 4 inne kalatee.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Topsin stosujesz kilka kropli na litr wody.

Calathea, jak Twoja tworzy liście które wychodzą z podłoża. Liść składa się z blaszki liściowej i ogonka liściowego. W związku z tym, jak wycinasz liść to przy podłożu.
Jeśli zarażonych liści jest więcej to żeby nie osłabiać rośliny, proponuję powycinać tylko same zmiany.
W kwestii nawożenia, stosujesz albo połowę dawki co każde podlewanie albo całą dawkę co drugie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paulina Ninlil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 maja 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Oczywiście zakupie ten produkt tylko proszę o wyjaśnienie czy jest sens oprysku liści skoro grzyb potrafi przezimować w glebie . Czy mam to zrobić jednorazowo czy zabieg należy powtorzyc ,?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Topsin ma szerokie spektrum działania. W obecnej sytuacji jeśli chcesz uratować swoją roślinę, oprysk preparatem grzybobójczym jest jedynym rozwiązaniem. Powinien wystarczyć jeden oprysk.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paulina Ninlil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 maja 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Norbercie , bardzo dziękuję ;) zakupie 10 ml i opryskami wszystkie rośliny .
Paulina Ninlil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 maja 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Obrazek
Dziękuję za rady. Zastanawiam się gdzie powinnam uciąć pęd bo kalatea jest kwiatem gdzie z jednego pędu wyrasta kilka liści. Tu na zdjęciu chory jest tylko ten największy zaznaczony . Czy powinnam go uciąć przy ziemi wraz z resztą zdrowych liści czy tu gdzie zaznaczylam na środku ? Mam nadzieję że nie będę musiała zmieniać ziemi bo dopiero co przesadzalam wszystkie kwiaty i reszta kwiatow która jest w tej ziemi czuje się dobrze .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Aha, czyli Twoja to jest z tych co tworzą krotki pęd, którego wyrastają stopniowo kolejne liście. W takiej sytuacji utnij w miejscu wyrastania liścia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
alokazja223
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 maja 2020, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Witam. moja calatea dostała na licznych liściach takie plamy. Czy to grzyb, i czy mogę zastosować topsin lub coś innego?. Wycinać liście?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Może być grzyb, a może też być poparzenie słoneczne. Opisz dokładnie warunki uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
alokazja223
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 maja 2020, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Kalatea stoi na komodzie, nie wystawiana na bezpośrednie światło, z 2 tygodnie temu przesadzona w mieszankę ziemi:torf kwaśny 1 garść, 3 uniwersalna do roślin zielonych, perlit . Podlewam lekko, tak by nie przelać. Obawiam się, że raz mogłam podlać wodą z biohumusem. Ma zaaplikowanego dobroczynka. Poza tym rośnie, wypuszcza młode liście. Ostatnio też zauważyłam, że chyba nie lubi nawilżacza( woda w nawilżaczu niestety kranówa), więc nawilżacz ustawiony tak by nie "parował "kwiatów, lecz zwiększał wilgotność. Wilgotność w miejscu gdzie stoi to ok.60%.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalatea (Calathea) problem z liśćmi

Post »

Kalatea akurat wymaga obfitego podlewania, podłoże nigdy nie powinno przesychać, zwłaszcza teraz w okresie intensywnej wegetacji. Nie powinno być jednak cały czas zalane. Jedynie w okresie jesienno-zimowym nieco można ograniczyć podlewanie, ale i tak wierzchnia warstwa podłoża nie powinna przesychać.
Co do światła, to akurat potrzebuje bezpośredniego światła i lekkiej dawki słońca, najlepiej porannego. W zbyt ciemnym stanowisku nie tylko będzie słabo rosnąć, to mogą rozwijać się choroby grzybowe. Oczywiście strumień pary z nawilżacza nie powinien być ustawiony bezpośrednio na rośliny.

Tak więc przestaw bliżej okna oraz zrób oprysk Topsinem. Liść z plamami odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”