Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea - żółknące liście

Post »

Zbyt suche powietrze, albo szkodniki albo jedno i drugie. Sprawdź liście, szczególnie pod spodem. Podnieś wilgotność spryskując codziennie roślinę oraz postaw ją na większej podstawce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
Stanowisko jasne, może być wschodni parapet. W przypadku stanowiska zachodniego albo południowego cieniuj przed ostrym słońcem.
Jeszcze kwestia podlewania, ziemia powinna być stale umiarkowanie wilgotna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Manuela
100p
100p
Posty: 163
Od: 6 mar 2015, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Calathea - żółknące liście

Post »

Obrazek

Podsyłam lepsze zdjęcie. Szkodników brak, zadbam o wilgotność, zobaczymy. Światło ma, może zbyt mało. Zacznę od wilgotności :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=98" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7#p5448877" onclick="window.open(this.href);return false;
monka82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 sie 2019, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Witam.
Niestety ja i moja Calathea mamy również problem z liśćmi. Kwiat kupiłam w Biedronce i od razu przesadziłam do większej doniczki w ziemię uniwersalną. Postawiłam na oknie w świetle rozproszonym. Nawoziłam co tydzień albo dwa i do lipca była bajka. Po tym jak się skończyły upały liście zaczęły dostawać plam, nawet te nowe rosną z plamami. Zaczęłam kwiat zraszać ale nie pomogło. Dziś zastosowałam oprysk na przędziorki ale mam wrażenie że to nie one. Na noc zestawiam kwiat z okna żeby nie było mu zimno i nie pomaga. Czy potraficie nam pomóc?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Popalenia od słońca. Względnie dodatkowo przenawożenie jeśli nawoziłaś bezpośrednio po przesadzeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monka82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 sie 2019, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Tak, nawożenie stosowałam już kilka podlewań po przesadzeniu. Nie mam jasnego pokoju, ale przestawiam kwiat w inne miejsce i mam nadzieję, że pomoże (:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Byle tylko nie za daleko od okna, wystarczy poza zasięg promieni słonecznych w godzinach południowych. Na poparzenia słoneczne mogło też wpłynąć spryskiwanie liści bezpośrednio wtedy kiedy świeciło na roślinę słońce, albo wystawienie rośliny z wilgotnymi liśćmi w takie warunki.
Nawożenie rozpoczynamy nie wcześniej niż około miesiąca od przesadzenia. Jeśli zachowałaś ten okres to powinno być ok. Czyli przyczyną będzie kwestia pierwsza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monka82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 sie 2019, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Tak też zrobiłam... ale mimo wszystko zapytam- czy te plamy nie są jednak oznaką jakiegoś grzyba? Zauważyłam dziś jak niosłam kwiat do łazienki żeby go zrosić, że z podstawki wylała się woda- był podlewany 2 dni temu, ziemia u góry jest już przesuszona. Może on jest wręcz przelany? :(((
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

No tak, a głównym powodem jest posadzenie do samej ziemi, a nie do mieszanki ziemi i żwirku/perlitu.
Nie wiem, jak często podlewasz ale jeśli częściej niż raz naokoło tydzień to może być to też mieć swój udział.
Osobiście bym wyciągnął z doniczki i sprawdził stan korzeni i zmienił podłoże.
Można też zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monka82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 sie 2019, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Dziękuję. Już zatem mam zajęcie na jutro ;)
Pozdrawiam
Magda3647
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2019, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Calathea - problem z liśćmi

Post »

Dzień dobry, będę wdzięczna za pomoc w ratowaniu mojej Calathei. Od kilku tygodni na jej liściach występują zielone plamy. Będę wdzięczna za sugestie czy mogą być spowodowane oraz jak je zahamować.

Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Szkodniki albo wirus. Sprawdź dokładnie roślinę czy nie ma żadnych lokatorów. Jeśli nie ma, będzie najprawdopodobniej to pierwsze.
Przesadzałaś po zakupie czy dalej rośnie w podłożu produkcyjnym?
Usuń liście ze zmianami i przesadź do nowego podłoża - mieszanki ziemi i żwirku.
Jeśli zmiany będą pojawiać się na nowych liściach, rośliny nie da się uratować. Na wirusy nie ma preparatów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Magda3647 jeśli się przyjrzysz dokładnie zdjęciu to ogonek przy liściu już też zaczyna kończyć żywot. Liście pewnie z wierzchu mają żółte/brązowe plamy, prawda? Prawdopodobnie to nieprawidłowe warunki uprawy, może coś niedobrego dzieje się z korzeniami. Jeżeli większość liści jest w takim stanie, to roślina ma małe szanse na uratowanie. Długo ją masz? Nie zalałaś?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea problem z liśćmi

Post »

Przelanie nie daje takich objawów. Jeśli nie ma szkodników to bardzo duże prawdopodobieństwo jest obecnością wirusa. Typowa mozaikowatość liści.

Warto poczytać choćby tutaj:
http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/wirusy-roslinne

Albo tutaj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirusy_ro%C5%9Blinne

Miałem kiedyś kalatee z takimi właśnie objawami, długo nie pożyła. Nie była przelewana.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”