Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Możliwe, że to infekcja grzybowa spowodowana nadmierną wilgocią czyli przelaniem. Sprawdziłabym korzenie jeśli będą ciemniejszego koloru, miękkie i masłowate w dotyku oraz mokre to trafiłyśmy w sedno. Wtedy trzeba usunąć martwe korzenie, te pozostałe posypać sproszkowanym węglem, zasadzić do nowego podłoża ( z rozluźniaczem ! ) i zrobić oprysk topsinem. Odnośnie podłoża to fajnie , że jest drenaż ;:333 Ale czy ziemię pomieszałaś z warstwą rozluźniacza czyli np żwirkiem frakcja przykładowo 2-4mm ? A i doniczka robi wypad z osłonki :P najlepiej będzie jej na podstawce, do korzeni musi docierać powietrze i prościej nie przelać rośliny.

To opinia moja i tego od czego ja bym zaczęła ; ) Możesz poczekać jeszcze na opinię innych bardziej doświadczonych aczkolwiek sprawdzenie korzeni nigdy nie zaszkodzi ,bo akurat w kwestii przelania im szybciej zareagujemy tym lepiej.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Jeśli była rzadko podlewana to raczej ciężko o przelanie, chociaż przepuszczalne podłoże to podstawa. Sama ziemia nie może być. Akurat te rośliny nie mogą być rzadko podlewane, podłoże musi być cały umiarkowanie wilgotne.
Druga sprawa to właściwe stanowisko. Półcień to pojęcie względne. W mieszkaniu to zwykle będzie cień.
W jakiej odległości stoi od okna? Jaka wystawa? W ogóle kuchnia, łazienka (oczywiście z oknem) średnio się nadają ze względu na wahania wilgotności powietrza. Lepszym pomieszczeniem będzie pokój.
Trzecia sprawa, to wsadzenie doniczki do osłonki. To kolejny podstawowy błąd. Podłoże musi oddychać, w związku z tym doniczka powinna stać na podstawce.
Chore liście do odcięcie i zrób oprysk preparatem grzybobójczym. Wcześniej jednak przesadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku.
Kolejna sprawa, te rośliny są bardzo wymagające i m.in. potrzebują cały czas podwyższonej wilgotności powietrza, najlepiej powyżej około 60%. Dlatego nawilżacz powietrza to podstawa. Inna rzecz, że te rośliny ciężko utrzymać w mieszkaniu w dłuższej perspektywie czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

,, Podlewam rzadko, ale obok każdej z roślin wsadziłam rezerwę wody i roślinki mogą pobierać w zależności od potrzeb. "

Sugerując się tym zdaniem pomyślałam, że to przelanie bo nie ufam takim dozownikom wody. ;:218
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Aaaa, teraz doczytałem drugą część zdania.
To zmienia postać rzeczy. Żadnego kombinowania, jakichś wkładanych wynalazków z wodą do podłoża, itp. To są tylko niepraktyczne gadżety. Wywal to do śmietnika. Doniczka na podstawce i podlewasz normalnie w zależności od tego w jakim czasie przesycha podłoże. W przypadku tych roślin, jak tylko widać że wierzchnia warstwa zaczyna delikatnie przesychać, wtedy podlewasz.
Podczas przesadzenia sprawdź stan korzeni. Część z nich może być zgniła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malenstwo93
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 lis 2020, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Od jakiegoś czasu na spodzie mojej kalatei pojawiają się krople. Nie doszukałam się żadnych szkodników ale w jednych źródłach podają, że mogą w tym stanie żerować lub może to być naturalny proces rosliny. Niżej wstawiam zdjecie.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Szkodniki albo gutacja. Wydzielanie kropli wody oprócz naturalnego może też świadczyć o nadmiarze wody w podłożu (również w przypadku zbyt mało przepuszczalnego podłoża).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamila5553
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 mar 2021, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Dzień dobry, proszę o poradę w sprawie mojej kalatei. Na prawie wszystkich liściach pojawiły się plamy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kalatea stoi okolo 1m od okna zachodniego,stoi na podstawce z keramzytem w grupie kilku innych roślin. Staram sie jej nie zraszać choć wcześniej to robilam zanim pojawiły się te plamy. Podlewanie jest regularne w momencie gdy wierzchnia warstwa lekko przeschnie. Doniczka bez oslonki, jeszcze jej nie przesadzalam a kupiona byla na paczatku zimy. Cały czas wychodzą nowe listki które wyglądają zdrowo. Dopiero po pewnym czasie oprócz suchych końców liści zaczynają pokazywać się te plamy. Obecnie walczę z ziemiórkami, nie wiem czy one mogły się przyczynić do takiego stanu rośliny. Bardzo proszę o opinię, czy da się jej jakoś pomóc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Po pierwsze, o czym wielokrotnie pisałem - co byś się dowiedziała z wątku - rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża, niezależnie od pory roku.
Druga sprawa skoro masz ziemiórki, to też kolejny czynnik.
Trzeci, niedożywienie. W okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu powinna dostać dawkę mineralnego nawozu.
Czwarta, w przypadku tych roślin podłoże cały czas powinno być umiarkowanie wilgotne.

Czyli:
1. Przesadzić do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. W miarę możliwości pozbyć się jak najwięcej starego podłoża. Na dno doniczki wsyp drenaż z keramzytu.
2. Na ziemiórki kup Nemycel.
3. Rośliny te wymagają stałej podwyższonej wilgotności powietrza, czyli nawilżacz powietrza. Podstawka z keramzytem nic nie daje. Po pierwsze jak już coś, to duża tacka na to podstawka, a dopiero później doniczka. Jednak sprawdza się to jako tako w przypadku małych roślin.
4. Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc, a potem co dwa tygodnie aż do jesieni nawóz mineralny do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamila5553
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 mar 2021, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jakby mógł mi Pan powiedzieć co z tymi liśćmi które mają już plamy, czy mam je wszystkie wyciąć czy lepiej co jakiś czas po kilka listków usuwać w miare jak bedą się pojawiać młode?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

A dlaczego chcesz usuwać i niepotrzebnie osłabiać roślinę? Liście się usuwa wtedy, gdy są żółte, gdy weszła infekcja grzybowa oraz oczywiście wtedy gdy uschną. Każdy zielony liść bierze udział w procesie fotosyntezy, dlatego im więcej liści tym lepiej dla rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
budzynska_k
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 gru 2020, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Cześć!
Dosłownie kilka dni temu kupiłam Kalateę,
Na dwóch dolnych (zaraz przy ziemi) liściach znalazłam takie cuś, czy to szkodnik? Jeśli tak to jaki i jak łatwo się go pozbyć?
Ciężko to schodzi, dopiero paznokciem. Po zdjęciu nie ma żadnych zmian na liściu
Dzięki!
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Nie widać żadnych szkodników, osobiście widzę jakieś paprochy z podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monedula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 gru 2020, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Calatea medalion choroba

Post »

Dzien dobry
Mam problem z calatea, u nasady liści pojawiły się biale plamy, nalot który można że skrobać. Dodatkowo łodygi mają plamy. Opryskalam środkiem grzybobójczym(substral) , ale może ktoś wie dokładnie co to za grzyb i jaki dedykowany środek zastosować?
Z góry bardzo dziękuję za wszelkie porady.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”