Szeflera zrzuca liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Alfredzik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 sie 2015, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Dziękuję za pomoc. Po weekendzie zrobię z nimi porządek :)

Przy okazji mam pytanie dot. fikusa sprężystego. Możliwe że nie rośnie z tego samego powodu? Tzn. że ma za ciemno?
Po prostu od 2 lat stoi sobie w miejscu :)
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Możesz użyć także keramzytu, który dobrze rozluźni podłoże i je napowietrzy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Alfredzik pisze: Przy okazji mam pytanie dot. fikusa sprężystego. Możliwe że nie rośnie z tego samego powodu? Tzn. że ma za ciemno?
Po prostu od 2 lat stoi sobie w miejscu :)

W przypadku fikusa zajrzyj do tego wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... s+elastica , ale pewnie przyczyna problemu będzie ta sama, przelanie i zbyt ciemne stanowisko albo potrzebuje przesadzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mkarpinski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 19 lip 2015, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Schefflera - odpadają liście

Post »

Hej,

Moja Schefflera po przeprowadzce zaczęłą gubić liście. Na początku raz na jakiś czas, ale już teraz codziennie coś zbieram.
Rośnie dobrze, bo puszcza nowe gałązki, tylko liście starsze częściowo brązowieją i odpadają.

http://pho.to/9hN7U

Z góry dzięki za sugestie
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Schefflera - odpadają liście

Post »

Wygląda, że stoi w sporej odległości od okna.Pstrolistne odmiany potrzebują bardzo dużo światła i nie lubią przeprowadzek, przestawiania ze stałego miejsca.Miejsce koniecznie przy dobrze oświetlonym, najlepiej południowym oknie.Szeflera nie lubi też stałej nadmiernej wilgoci.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - zrzuca liście

Post »

Dokładnie, za ciemno to raz, dwa pewnie została przelana. Moja stoi na parapecie wschodniego okna. Twoją ze względu na rozmiar powinieneś postawić tuż przy oknie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mkarpinski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 19 lip 2015, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - zrzuca liście

Post »

Stała faktycznie daleko od okna, ale tuż przy samych drzwiach. Często miałem otwarte okna w dwóch pokojach i był przeciąg (nawet było słychac czasem jak drzwi skrzypia od tego). Możliwe, że stała akurat w na drodze przeciągu plus dodatkowo gorsze oświetlenie. Obecnie od 5 dni stoi przy dużym oknie, którego nie otwieramy i zgubiła tylko jeden liść na początku więc jest nieźle.
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Szeflera - zrzuca liście

Post »

Szeflery lubią jasno (osłonić przed ostrym słońcem) i może być nawet pół cień. Latem ciepło, zimą chłodniej. Regularnie podlewać, a zimą należy ograniczyć podlewanie.

Przedstawiam szeflerę elegantissima "Castor"
bardzo ciekawa roślina, ma interesujący kształt liści. Bez problemu uprawiać można na parapecie okiennym tylko należy osłonić przed ostrym słońcem.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sabrina84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 paź 2015, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: bytom

Szefrena gubi liski

Post »

Witam ,mąż kupił mi dużą szeflerę jakieś 2 tygodnie temu. Podlewam ją 2 razy w tygodniu, mało obficie(podobno tak trzeba). Zauważyłam że odpadają jej liście są jeszcze ładne zielone ,ale odpadają. Szeflera stoi w w przyciemnionym miejscu w sumie przy oknie ale niewiele ma światła słonecznego,przysłania nam je drzewo za oknem . Jak mogę ją uratować nie chce tracić kolejnego kwiatka, ma ziemie z góry suchą ,ale nie przesuszaną,opryskuje wodą liście dodatkowo pomóżcie szkoda pięknej rośliny.
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - zrzuca liście

Post »

Witam.
Szeflery są wrażliwe na zmianę miejsca, przelanie, przesuszenie, przeciąg, zbyt ciemne stanowisko. W każdym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie gubiła liście. Jeśli w pobliżu rośliny masz włączony grzejnik, to też je będzie gubiła. W Twoim przypadku za mało ją podlewasz, ziemia powinna być cały czas umiarkowanie wilgotna i nie może z wierzchu przesychać. Jeśli nie przesadzałaś, to jest posadzone w standardową mieszankę, w którą są sprzedawane rośliny. Mieszanka ta ma tendencję, do szybkiego przesychania więc częściej trzeba kontrolować jej stan. Postaw ją w najjaśniejszym miejscu, odseparowując od ew. grzejnika. Poza tym roślina potrzebuje więcej czasu na aklimatyzację w nowych warunkach otoczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
sabrina84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 paź 2015, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: bytom

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Stoi w rogu okna,już jaśniej się nie da bo z kolei stałaby przy kaloryferze ,przeciągu nie ma na pewno ,bo nie otwieram okna przy którym stoi teraz . Jest w doniczce mieszanka która wygląda jak torf, w kwiaciarni doradzają mi : podlewać 2 razy w tygodniu ,oraz odżywkę i spryskiwać jej liście czy to dobry pomysł?? Jeśli tak to jaką odżywkę doradzacie??
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

1. Odradzam w okresie jesienno-zimowym nawożenie.
2. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od różnych czynników zewnętrznych i nie można do końca zaplanować, że podlewanie dwa razy w tygodniu wystarczy, albo będzie za dużo i roślina zostanie przelana. Jeśli temp otoczenia będzie niższa, wtedy ziemia będzie wolniej przesychać, albo wyższa - wtedy szybciej. Podobnie jeśli na roślinę pada słońce i jest większe parowanie, wtedy ziemia szybciej wysycha, a jeśli za oknem pada deszcz, albo jest pochmurno to parowanie będzie mniejsze i ziemia będzie wolniej przesychać. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj ziemi, w której rośnie roślina. Jeśli będzie przepuszczalna, będzie trzeba nieco częściej podlewać, jeśli bardziej zwięzła, rzadziej.
Tak więc musisz dostosować podlewanie od warunków otoczenia. Tak jak napisałem poprzednio nie dopuszczaj do przesychania wierzchniej warstwy ziemi.
A także daj jej więcej czasu na aklimatyzację.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pablo33-33
100p
100p
Posty: 147
Od: 13 mar 2013, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdansk

Re: Szeflera zrzuca liście

Post »

Z mojego doświadczenia jeżeli szeflera zrzuca liście to została przelana, jedną tak straciłem - miała za mokro. Z drugą postępowałem już inaczej ,tj. oszczędnie podlewałem, a nawet przesuszałem. Stała z dala od okna, a jak została przestawiona wiosną na inne miejsce to nadal ładnie rośnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”