Cytrusy - szkodniki

Rośliny doniczkowe
aniad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 cze 2008, o 13:35
Lokalizacja: Żary

Cytrusy - szkodniki

Post »

moja cytryna pokryła się jakimiś dziwnymi pajęczynkami. możliwe że to jakiś pasożyt, czy ktoś może mi powiedzieć jak to zlikwidować
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Skoro są pajęczynki, to pewnie przędziorki. To jedne z najczęściej występujących pasożytów na cytrusach, często doprowadzają do utraty roślin, dlatego najważniejsza jest szybka reakcja. Jest o nich sporo na forum, m.in. tu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... z%EAdzi%2A , http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... z%EAdzi%2A
Ja z cytryny wypędziłem je częstszym opryskiwaniem samą wodą (podwyższanie wilgotności) i przecieraniem listków roztworem wody i płynu do mycia naczyń. Niestety czasem potrzebna jest chemia, ale zawsze warto spróbować najpierw "łagodniejszych" metod. Pozdrawiam! :)
Pozdrawiam, Marcin ;)
aniad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 cze 2008, o 13:35
Lokalizacja: Żary

Post »

dzięki za szybka odpowiedź, to dla mnie cenna rada
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Katia13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 maja 2015, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szkodnik na cytrusach

Post »

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu szkodnika, który opanował moje drzewko cytrynowe.

Obrazek

Oprócz widocznych na zdjęciu narośli/ robaczków? liście pokryte są lepką substancją. Jak dotąd trzykrotnie usuwałam to dziadostwo ręcznie wacikiem i potem pryskałam roślinę jakimś środkiem na pajęczaki, który dali mi w sklepie. Ale te zabiegi kompletnie nie działają, po 2-3 tygodniach roślina z powrotem pokryta jest tym drobnym czymś.

Jeśli ktoś potrafi doradzić co to jest i co z tym zrobić, będę wdzięczna. Pozdrawiam!
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z cytryną

Post »

Miseczniki albo tarczniki. Bardzo trudne do usunięcia. Jeśli roślina nie jest zbyt duża można przemywać wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wielokrotnie, aż do usunięcia. Są też umiejscowione zazwyczaj na łodydze, w kącikach liści...Są też preparaty chemiczne, ale musisz kupić na te pasożyty.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z cytryną

Post »

Według mnie to wełnowiec, opryskaj i podlej:Kohinorem 200 SL.Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problem z cytryną

Post »

Chyba jednak Zdenerwowana ma rację. Też z tym walczyłem na cytrynie. Zastosuj Polysect - działa na tarczniki, miseczniki i wełnowce.
Michał
Katia13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 maja 2015, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z cytryną

Post »

Dziekuje wszystkim za tak szybkie odpowiedzi ! chyba faktycznie to tarczniki. Wrzucilam haslo na google images i wyniki bardzo przypominaja to co ma moja cytryna. Jutro udam sie do sklepu po Polysect, choc pewnie nie bedzie latwo go dostac bo nie mieszkam w Polsce :)
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z cytryną

Post »

Kup środek, w którym substancją czynną będzie jeden z tych neonikotynoidów :acetamipryd lub imidachlopryd.Tak będzie Ci łatwiej,bo nazwa handlowa środka w każdym kraju może być inna.Pozdrawiam klakier.
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Mandarynka z pestki.

Post »

Witam, co to jest? Siedzi sobie na pojedynczych liściach mojej mandarynki:

Obrazek

I jak zwalczyć to naturalnie?

Pozdrawiam!
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mandarynka z pestki.

Post »

Na moje oko to są miseczniki. Niestety nie potrafię powiedzieć jak załatwić to naturalnie, prawdopodobnie działające na dłuższą metę "naturalne" metody nie istnieją ;:185 Robactwo po jakimś czasie wróci. Możesz spróbować usuwać je mechanicznie, za pomocą patyczka nasączonego denaturatem (tak, wiem, denaturat jest nienaturalny :roll: ). Mimo wszystko uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie Actellicu.
majka_mw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lis 2021, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

szkodniki roślin doniczkowych - cytryna, papryka, pomarańcze i inne

Post »

Dzień dobry,
Cytryna już mi padła. Sadziłam z pestek. Na liściach najpierw pojawiły się jasne plamki (takie jak na załączonym zdjęciu papryki). Później zaczęły odpadać liście. Stosowałam dwa razy SUBSTRAL POLYSECT, ale nie pomaga.
W doniczce z pomarańczami znalazłam również dwa robaki jak na załączonym zdjęciu.
Proszę o poradę i pomoc w ratowaniu roślinek. Wszystko sadzone z nasion i pestek.
Pozdrawiam


Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”