Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

karolowa29 pisze: Moja Strelicja jest z tych mniejszych. Liście dochodzą do 60cm i już większe nie rosną
Sam liść, czy z ogonkiem :?: U mojej sam liść ma 33 cm.
@kamea
Jak długo ją masz i czy Ci kwitła :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
kamea
100p
100p
Posty: 157
Od: 25 gru 2009, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Z ogonkiem :) sam liść ma 39 cm :)
Mam ją ponad 4 lata, nie kwitła jeszcze.

Wygląda tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Moja też ma 60 cm ale z całą łodygą, tak na wysokość. Ja swoją mam już trzy lata i mam nadzieję, że zakwitnie w przyszłym roku. Co rok mam taka nadzieję. Wiem,że niektóre zakwitają już po trzech latach,inne po 10. To zależy czy ma warunki zbliżone do naturalnych, głównym czynnikiem jest jednak zimowanie.
Marzena
babcia52
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 wrz 2014, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Strelicja

Post »

Moja wiekowa :) Strelicja postanowiła zakwitnąć :)Całe lato stała w ogrodzie bezpośrednio na trawniku ,zdana na pogodę tzn.upał lub tygodniowy deszcz :) Od miesiąca czekam na jej kwiaty , ma 6 dużych pąków .Zimowana była w zimnym korytarzu ,teraz stoi w oranżerii na podgrzewanej podłodze.





---------------------------------
pozdrawiam :)Lucyna.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

babcia52 czekamy na zdjęcie z kwiatem w pełni rozkwitniętym. Piękny prezent na koniec roku i to w zimie mieć egzotyczny piękny kwiat w domu. Gratulacje.
Ja czekam na wykiełkowanie białej strelicji już długo ale jestem cierpliwa. Cieszę się na razie moją trzylatką, która jeszcze nie kwitła.
Marzena
melody in home
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 lip 2017, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Jak tam Wasze strelicje? Kwitną już?
Moja właśnie zaczyna popis
Obrazek
pozdrawiam, Iwona
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Już trzy miesiące czekam na wykiełkowanie białej odmiany. Dziś już chyba nie wytrzymam i zajrzę do ziemi. Boję się, że nasiona zjadły mi ziemiórki. Z drugiej strony analizując ten temat wiem, że na wykiełkowanie niektórzy czekali prawie rok. Mam nasiona białej odmiany. Czy ktoś ją ma, ponoć jest większa niż te z kwiatem pomarańczowym. Ale wiadomo, to zależy od odmiany.
Moja trzyletnia strelicja pomarańczowa wypuszcza już kolejny liść. Cieszę się, że się zregenerowała po słonecznym poparzeniu.
Marzena
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

@melody in home
W jakiej ziemi Twoja rośnie, czy robisz jej specjalną mieszankę. Moja od jesieni stoi w miejscu i muszę ją przesadzić, ale dopóki nie znajdę gdzieś żyznej gliniastej ziemi to nie będę sadziła jej do torfu (taki tylko jest w sprzedaży).
Pytałam w powyższych postach o ziemię, ale nikt nie odpisuje. ;:65
@babcia52
W jakiej ziemi rośnie Twoja :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Ja też swoją przesadzę. Wezmę glebę ze swojego pola ornego. Albo z kretowisk z trawnika.
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

Mili, grzyb, poparzenie czy coś innego? A może dotykała nagrzanej szyby czy coś? Nie wiem co się z nią działo bo jest u mnie świeżakiem kilka dni, ale ślad się nieco powiększył i wygląda bardziej choro. Przesadziłam ją do dużej donicy z podstawką i drenażem, problem był z dostaniem ziemi gliniastej, ale oryginalnie była w ciężkiej dość gliniastej więc wymieszałam oryginalną ziemię z tą do palm i roślin zielonych pH 5-6,5 i dodałam rozluźniacz. Pozostałe 5 liści zwija się do środka (niską mam wilgotność), ale poza tym wyglądają dość zdrowo (jeden ma czerwoną obwolutę dookoła krawędzi).

Obrazek
belis02
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 mar 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

Witam serdecznie wszystkich :)
Jestem nowa na tym forum, Kupiłam niedawno Strelicje z podobnym liściem co moja poprzedniczka, jednak te czarne plamy się powiększyły i liść straciłam. Jednak kolejne plamy przeniosły się na inny liście górne i nie wiem co to jest. Sprzedawca zapewnia że roślina jest zdrowa. Ja mam obawy. Dodam iż to moja pierwsza Strelicja. Co mam zrobić?
Proszę o radę.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

Może jest to jakiś grzybek? Albo poparzenie słoneczne... Ale u strelicji? Strelicja rośnie na gołym słońcu w formie ostrych krzaczorów. U mnie natomiast myślę, że to coś grzybowego - może od przelania choć zaczątki tego, tej jakby zgnilizny moja strelicja miała już od czasów kupna. Myślicie że topsin lub miedzian mogłyby pomóc? Są to ciemne miejsca ale tkanka nie jest rozmiękła. Również raczej się to nie powiększa a przynajmniej bardzo wolno.
Obrazek Obrazek No i moja strelicja choć ją przesadzałem na jesieni do większej doniczki znów zaczyna się rozpychać pod ziemią... Powoli widzę, jak doniczka z okrągłej robi się jajowata. :lol: Mam tylko nadzieję, że któregoś dnia jej nie rozsadzi. Ponoć żeby zakwitła powinna mieć w donicy ciasno. Wówczas roślina nie mogąc rozmnożyć się po ziemią wyda kwiat.
Yarrow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 kwie 2018, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja - tajniki uprawy (Strelitzia )

Post »

Od jakiegoś czasu mam taki osobliwy problem ze swoimi strelicjami (posiadam trzy kilkuletnie okazy); zaczęły zaginać się im łodygi. Wszystko inne wygląda ok, nawet łodygi wyglądają ok, aż do momentu, w którym się zaginają (na pomysł zrobienia zdjęcia wpadłam już po tym jak wyprostowałam łodygę).

Obrazek

Czy to może być kwestia braku mikroelementów, niewłaściwego (zbyt słabego) nawożenia? Czy ktoś może miał podobne doświadczenia?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”