Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Moim zdaniem nie ma powodu do paniki, roślina wygląda zdrowo, a obumieranie najstarszych liści jest całkowicie normalne.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tusiaaab, możesz zrobić drugi oprysk Asahi, a możesz też odczekać. Oba preparaty nie powinny ze sobą kolidować.

Zimer9009, zgadza się - najstarsze liście mogą pojedynczo normalnie żółknąć i obumierać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję. Tak zrobie. A jeszcze slyszałam taki sposób, który działa grzybobójczo to wetknięcie zapałek główką do ziemi. Mogę też traki tik zastosować by podziałać na te korzenie które były zgniłe? Wiekszość usunęłam ale nie ma gwarancji czy czegoś nie przeoczyłam. Będę wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zapałki do ziemi? :shock:

Jesteśmy forum ogrodniczym, a nie miejscem na jakieś pseudo naukowe wynalazki.
Na grzyby są określone preparaty, sprawdzone przez producentów, a co najważniejsze przez hodowców. W przypadku zgniłych korzeni powinno postępować się tak, jak napisałem wcześniej. Węgiel działa aseptycznie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Prosze wybaczyc nie chciałam nikogo urazic. Nie znam się, a uslyszalam o takim ?domowym sposobie?. Wychodze z zalożenia, że zawsze warto pytać za to nie karają ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ależ ja nikogo nie karzę, no może oprócz autora tego wynalazku. :wink:

Prawda jest taka, że krąży wiele domowych metod, z których część może być przydatna, ale reszta to mniej lub bardziej tylko pobożne życzenia. :wink:

Ale jeśli już chcesz mieć pewność i zminimalizować ryzyko infekcji od jakichś pojedynczych zgniłych korzeni, to przy najbliższej okazji możesz podlać roztworem czosnku. Jest to domowa metoda, ale czosnek ma jak wiadomo właściwości grzybo i bakteriobójcze, a poza tym jest neutralny dla otoczenia.
Bierzesz kilka ząbków, rozcierasz i zalewasz około dwoma litrami wody. Gotujesz na wolnym ogniu przez około pół godziny, odcedzasz i odczekujesz dobę.
Po tym czasie możesz takim roztworem podlać. Oczywiście roztwór taki nie jest trwały, więc to co zostanie po prostu trzeba wylać. Podlania warto powtórzyć z dwa, trzy razy (za każdym razem trzeba przygotować nowy roztwór).

Musisz pamiętać, że podlanie takim roztworem nie musi w 100% zabezpieczyć (czasami trzeba w końcu użyć chemii), ale to dobra dla niej alternatywa przy początkach infekcji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuje za kolejne cenne porady :) w takim razie na razie zostane przy Asahi i zrobie podlewanie Rizothonic - to jest takie jak na zdjęciu ? Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak, dokładnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry. Dotarł wreszcie do mnie Rizhotonic. Na opakowaniu napisane jest by stosować 1-6 razy dziennie/lub spryskiwać liscie. Jak zastosować w przypadku mojej strelicji ? Jak będę podlewać to dodać do wody czy jak ? Będe wdzięczna za sugestie. Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W instrukcji powinno być podane w jakim stężeniu ile dajesz do oprysku. Do podlewania jeśli nie jest podane, to 2ml/litr wody. Oczywiście podlewasz w takiej częstotliwości, jakbyś normalnie podlewała samą wodą - nie częściej! Możesz dodawać Rhizotonic przez kilka kolejnych podlewań.
Oprócz tego możesz robić też opryski dolistne - tutaj wg instrukcji, czyli kilka razy na dzień.
Na rezultaty trzeba trochę poczekać, może być to nawet kilka tygodni. Jeśli roślina podejmie wzrost to będzie dobrą oznaką.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok. Dziekuje za informacje. będę dzialac. Pozdrawiam
Arocity
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 wrz 2021, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam mam takiego pacjenta :wit . Znaleziony na śmietniku ;:145 . Będę walczył o nią. Jakieś porady doświadczonych będą mile widziane . Wielkość jakieś 2.5 m
https://drive.google.com/file/d/1t_sbXs ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/10xfrcV ... sp=sharing
Na razie jest na kwarantannie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Odciąć wszystkie obsuszone liście przy samym pniu i przesadzić do właściwego przepuszczalnego podłoża sprawdzając stan korzeni.
Sprawdź też czy nie ma szkodników - na liściach i w podłożu.
Zapewnić słoneczne stanowisko przy samym oknie - najlepiej południowa wystawa.

Oraz poczytać wątek, znajdziesz wszystkie istotne informacje w kwestii uprawy tej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”