Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zacznij od lektury tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emka_4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 gru 2018, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przejrzałam cały wątek i jedyne co znalazłam to o nasionach, :) a pierwsza część pytania o liście nadal została bez odpowiedzi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W przypadku zarówno 'Nicolai', a 'Reginae' liście przypominają liście bananowca, z tymże ta pierwsza ma o wiele większy pokrój, większe liście i kolor kwiatów ma inny, granatowo - biały.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emka_4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 gru 2018, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za informacje, ;) spróbuję w takim razie Nicolai wyhodować z nasion.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Z tego co gdzieś czytałam to biała strelicja jest o wiele wyższa, co łaczy sie z tym, że liście są dłuższe. Wystarczy w przeglądarce wpisać nazwę i widac już, że liście są tego samego kształtu tylko o wiele większe.
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To samo napisałem wyżej. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Mnie również kusiła ta biała strelicja ale one rosną do 6-9m wys i w domu nie ma możliwości na 99% by zakwitła nie mówiąc o tym, że zajmie pół pokoju i przebije sufit. ;:3
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Myślisz, że w donicy osiągnie takie rozmiary?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Aż takie nie ale jej naturalna wielkość jest właśnie taka. Natomiast jeśli będzie miała takie a nie inne (doniczkowe) warunki to nie urośnie taka jak powinna i czy zakwitnie w takim przypadku? Życzę powodzenia ale chyba troszkę gra nie warta świeczki. Gdybym miał warunki to czemu nie - ale sama ilość parującej wody z rośliny może spowodować grzyba w mieszkaniu.

A czy ktoś z Was zetknął się ze strelicją o żółtych kwiatach? Nazwa odmiany to bodaj Mandela's Gold. Chyba jest w Polsce niedostępna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Syriusz pisze: - ale sama ilość parującej wody z rośliny może spowodować grzyba w mieszkaniu.
Na podstawie czego tak sądzisz? Mam setkę roślin i nie mam grzyba w mieszkaniu. Nawet tak duża roślina, jak strelicja nie wytworzy tak dużej ilości pary wodnej. Poza tym przecież masz cyrkulację powietrza w mieszkaniu, nie masz cały czas zamkniętego pomieszczenia, otwierasz albo rozszczelniasz okna. Zresztą wystarczy umieścić w pomieszczeniu wilgotnościomierz powietrza.
Co do wielkości to oczywiście w doniczce nie osiągnie monstrualnych rozmiarów, a co zakwitnięcia to chyba zależy od wieku rośliny, a nie tylko od wielkości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Buffy1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 maja 2011, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam. Moja strelicja po pierwszych kłopotach w uprawie chyba wraca do zdrowia. Jej nowe liście nie mają tych dziwnych zmian jakie pojawiły się jak trafiła w moje ręce. :roll: .Skoro piszecie że jest wytrzymała to może uda mi się jej ,,nie zamordować,,. A napisze że nigdy mi tak bardzo nie zależało na kwiatku jak właśnie na strelicji. To była miłość od pierwszego spojrzenia lata temu w Nałęczowie. Pewnie rosną tam do dzisiaj nie wiem bo dawno nie byłam. To było wczesną wiosną miały ziąb,wszystkie kwitły i niemal wyłaziły z donic. No i że wpadłam w szał ,,strelicjowy,, zakupiłam także nicolai. Wiem że rośnie do gigantycznych rozmiarów i być może nigdy nie doczekam się kwiatu choć te w Nałęczowie były spore ale nie aż tak by trzeba było wycinać dziurę w suficie no i kwitły. W sumie one są cudowne nawet jak nie kwitną zatem byle rosły,były zdrowe no i kwiat to już taka wisienka na torcie,może dożyję. :lol:
pandaginbar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 lip 2019, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Podpowiedzcie, co jest mojej strelicji nicolai? Kupiłam ją na wiosnę, od tej pory pięknie rosła, wypuściła trzy, coraz większe liście i nagle to:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pandaginbar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 lip 2019, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Naprawdę nikt mi nie pomoże w walce o tę piękną roślinę? :cry:
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”